Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Hava ve demiryolu ulaşımı için biletler satışa sunuldu HES koduyla alınacak

28 Mayıs'ta tren ve yüksek hızlı tren seferleri başlıyor. Bugünden itibaren tren ve yüksek hızlı tren biletleri satışa çıkarken daha önce biletleri satışa çıkarılan havayolu sektöründe de seferlerin 4 Haziran tarihinde başlayacağı öğrenildi.
Eklenme:
 Hava ve demiryolu ulaşımı için biletler satışa sunuldu HES koduyla alınacak

Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında daha önce seferleri durdurulan demiryolu ve havayolu ulaşımının da Ramazan Bayramı sonrasında normalleşme başlıyor. Mart ayında salgın nedeniyle havayolu ulaşımı kademeli olarak durdurulmuş şehirlerarası ulaşımda yasaklanmıştı. Bilim kurulu önerisi ile salgının dünyada yayılmasının ardından durdurulan seferler 28 Mayıs tarihinde başlayacak. Tren seferleri 28 Mayıs’ta yeniden yapılmaya başlarken havayolu ulaşımı için ise 4 Haziran tarihi verildi.

Normalleşme adımları ulaşımda başlıyor

Türkiyede koronavirüs salgını yavaş yavaş gerilemeye başlarken Ramazan Bayramı sonrasında normalleşme adımları önce ulaşımda atılacak. Daha önce havayolu sektöründe biletler satışa çıkarılırken 4 Haziran tarihi itibariyle iç hat seferlerinin başlaması bekleniyor. Hava yolu ulaşımında önce iç hat seferleri açılacak ardından da dış hat seferleri başlayacak.

Demiryolu ulaşımı için biletler satışa sunuldu

Yüksek hızlı tren hatlarında 28 Mayıs itibariyle seferlerinin başlaması planlanırken hazırlıklar da devam ediyor. Yapılacak tren seferleri için biletler bugün itibariyle internet üzerinden satışa çıkarıldı. 28 Mayıs’tan itibaren yüksek hızlı tren seferleri Ankara İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya ve Konya-İstanbul Hatlarında günde toplam 16 sefer olarak gerçekleştirilecek.

Temassız ve mobil bilet satın almak öneriliyor

Tren bileti almak isteyen vatandaşlar öncelikle temassız olarak mobil uygulama ya da internet sitesi üzerinden ya da temassız bir şeylerden satın alma işlemini yapabilecek. Şu an için çağrı merkezi ve acenteler üzerinden satış yapılmayacak. Marmaray ve Başkentray gibi şehir içi atlarında bu süreçte seferler duymazken sefer sayılarının yavaş yavaş artacağı tahmin ediliyor.

HES kodu almayan bilet alamayacak

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde bilişim sistemleri veri tabanı üzerinden Hayat Eve Sığar uygulaması ile HES kodu vermeye başlamıştı. Bilet almak isteyen vatandaşlar HES kodu alarak bilet alacak kodu olmayanlara bilet verilmeyecek. Hala giriş çıkış yasağının devam ettiği kentler için seyahat izin belgesi alınması şartı da bulunuyor.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Survivor 2020’ye Damga Vuran Olay! 122. Bölüm Fragmanında Ne Olacak?
29 06 2020 - 15:59
“Minimum 7,3 Deprem Geliyor” Diyen Prof. Dr. Naci Görür Kimdir?
29 06 2020 - 14:32
29 Haziran 2020 Pazartesi Kabine Toplantısı Saat Kaçta? 1 Temmuz’da Yeni Yasaklar mı Geliyor?
29 06 2020 - 12:35
Haftalık Burç Yorumları 29 Haziran-5 Temmuz 2020 Haftalık Burç Yorumları
29 06 2020 - 11:57
YKS 2020’de Mabel Matiz Sürprizi
27 06 2020 - 17:01
2020 YKS Soru ve Cevap Anahtarı Açıklandı mı? 2020 YKS Ne Zaman Açıklanacak
27 06 2020 - 16:12
Yorum Yap