1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Haşimato Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri 
Haşimato Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri 

Haşimato Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri 

A+A-

İlk defa 1912 yılında Japon bilim insanı Akira Haşimato tarafından keşfedilen ve adını buradan alan haşimato hastalığı, bağışıklık sisteminin tiroid bezinde bulunan sağlıklı dokuya yanlışlıkla saldırmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu saldırılar, doku tahribine neden olur ve tiroid bezinin vücuttaki birçok fonksiyonunu kontrol eden tiroid hormonlarını doğru seviyede üretememesine yol açar. Haşimato tiroidi olarak da bilinen bu problem, hipotiroidi (tiroid yetmezliği) sorununun en temel nedenleri arasındadır.

Tiroid Bezi Nedir?

Tiroid, Adem Elması olarak da bilinen boynun alt kısmında bulunan kelebeği andıran bir bezdir. Nefes borusuna sarılmış iki kanat ya da lob şeklindedir.

Haşimato Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri 

Hipotiroidi Nedir?

Tiroid bezinde meydana gelen fonksiyon kaybından dolayı, vücudun ihtiyacı olan tiroid hormonunun yeterli ölçüde salgılanamamasından dolayı ortaya çıkan rahatsızlıktır. Yapılan kan tahlillerinde hipotiroidi problemi olanlarda tiroid hormonu düşük seviyelerde çıkmaktadır.

Haşimato tiroidi, otoimmün tiroid olarak da isimlendirilir. Hastalığın ilk aşamalarında semptomlar zayıftır. Hastalık ilerledikçe semptomlarda da artış gözlenir.

Haşimato Hastalığının Nedenleri ve Risk Faktörleri

Haşimato hastalığı, bağışıklık sisteminin tiroid bezini düşman olarak algılayıp saldırması ile ortaya çıkmaktadır. Ancak hastalığın neden dolayı ortaya çıktığı henüz net olarak bilinmemektedir. Haşimato tiroidinin en çok görüldüğü risk faktörleri şunlardır:

 • Haşimato hastalığının kadınlarda görülme oranı erkeklere nazaran yedi kat fazladır. Cinsiyet faktörü bu anlamda öne çıkmaktadır.
 • Hastalık daha çok orta yaş ve üstünde görülmektedir. Çocuklarda da görülebilmektedir.
 • Genetik yatkınlık da hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştıran etkenler arasındadır. Ailesinde haşimato öyküsü olanların, belirli aralıklarla doktora giderek gerekli testleri yapması önerilmektedir.
 • Otoimmün hastalıklardan olan Tip1 diyabet, Lupus ve Romatoid Artrit hastalarının da haşimato hastalığına yakalanma riski artmaktadır.

Haşimato Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri 

Hamilelik ve Haşimato Hastalığı

Ortalama olarak her 1000 gebe kadının üç ya da beş kadarında bu hastalık görülmektedir. Hamilelikte hipotiroidi, haşimato ile ilişkilidir. Gebelik sürecinde tedavi edilmeye hipotiroidi, düşük riski, erken doğum, bebeğin ölü doğması, bebekte gelişim sorunları gibi tehlikelere neden olabilir. Tedavide kullanılan tiroid ilaçları, gebelik açısından güvenlidir.

Haşimato Hastalığı Tedavi Edilmezse Nelere Yol Açabilir?

Erken teşhis edildiğinde kolayca tedavi edilebilen bir hastalık olan haşimato hastalığı geç kalındığında ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir. En önemli komplikasyonlar şunlardır:

 • Guatr hastalığına yol açabilir. Guatr, tiroid bezindeki büyüme ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Nefes almayı ve yutkunmayı zorlaştırıp, istenmeyen bir vücut görüntüsü oluşturur.
 • Kalp yetmezliği ve yüksek kolesterol gibi komplikasyonlara yol açabilir.
 • Zihinsel performansı olumsuz etkileyip, çeşitli psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Tiroid hormonun seviyesi çok düşük olduğu zaman, adet döngüsünü kontrol eden, yumurtlamayı sağlayan hormonal fonksiyonlar bu durumdan olumsuz etkilenmekte ve kısırlığa varan sorunlar yaşanmaktadır.
 • Hormonal aktivitelerde düzensizliğe neden olan haşimato hastalığı,  kalın bağırsak kanseri başta olmak üzere tüm kanser türlerine yakalanma riskini arttırmaktadır.

Haşimato Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri 

Haşimato Hastalığının Belirtileri (Semptomları) Nelerdir?

Hastalığın birçok belirtisi vardır. En önemlileri şunlardır:

 • Kiloda artış görülmesi
 • Yüzde solgunluk ve yüzde şişkinlik
 • Kas ve eklemlerde ağrılar
 • Halsizlik, yorgunluk
 • Depresyon
 • Kalp atış hızının yavaşlaması
 • Hamile kalmakta zorlanma
 • Saçların incelmesi, kırılması ve saç dökülmesi
 • Kabızlık
 • Adet dönemlerinde gecikmeler

Haşimato Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Haşimato hastalığının bilinen bir tedavisi yoktur. Ancak gerekli müdahalelerle, haşimato hastalığının yol açtığı hipotiroidi kontrol altında tutularak, şikayetler hafifletilebilir.

Muayene için gittiğinizde, hekiminiz, öncelikle ailenizde daha önce haşimato öyküsü olup olmadığına bakacaktır. Semptomları inceleyip, şikayetlerinizi dinledikten sonra tiroid bezinde büyüme olup olmadığını kontrol edecektir. Kan testinize bakarak, kanınızdaki tiroid hormonu seviyesini kontrol ederek teşhisi koyduktan sonra gereken tedaviye geçilir.

Haşimato Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri 

Erken evredeki tiroidlerde, kandaki tiroid seviyesi normal kabul edilen T3 ve T4 seviyelerindedir. Hipotiroidizm ile birlikte tiroid hormon düzeyi düşer, TSH düzeyi yükselir. Hipofiz bezinin salgıladığı bir hormon olan TSH, tiroidin daha fazla üretilmesi için tiroid bezini uyaran bir hormondur. Kandaki TSH seviyesindeki artış, hipotiroidin en önemli belirtilerindendir.

Doktorunuz muayene esnasında sizden ultrason ve beyin tomografisi çektirmenizi isteyebilir.

Tedavide erken teşhis önemlidir. Erken safhada saplandığında uygun hormon tedavisi ile sonuca gidilir. İleri düzeydeki haşimato hastalığında, çeşitli ilaç tedavileri uygulanmaktadır. İlaçlar sürekli alınır. Tiroidin normal seviyede kalması sağlanarak, hastalığın semptomlarında azalma sağlanmaktadır. Ülkemizin yetiştirdiği önemli cerrahlardan olan  Prof. Dr. Yeşim Erbil tarafından haşimato hastalığının tedavisi ve tiroid hastalıkları ile ilgili başarılı çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

Haşimato Hastalığı İçin Bitkisel Tedavi Mümkün müdür?

Hormonal bir hastalık olan haşimato için, etkisi kanıtlanmış olan bir doğal, bitkisel tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.