Hashtag Nedir? Instagram’da Hashtag Nasıl Yapılır?

NAVİGASYONHashtag Nedir?Hashtag Nasıl Kullanılır?Instagram’da Hashtag Nasıl Kullanılır?Kaç Tane Hashtag Kullanmalıyım?Popüler Hashtaglardan Uzak Durun Hashtag Nedir? Twitter’ın 2007’de kurulması ile beraber hayatımıza giren Hashtag kavramı, sosyal medyaya # sembolünü de kazandırmış oldu. Günümüzde bu sembol ile başlayan hashtag yani etiketler sadece Twitter’da değil Facebook, Tumblr, Pineterest, Instagram ve Google+ gibi sosyal medya sitelerinde yoğun olarak kullanılmaktadır. […]

15.02.2019 - 18:52
15.02.2019 - 18:52
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Hashtag Nedir?

Twitter’ın 2007’de kurulması ile beraber hayatımıza giren Hashtag kavramı, sosyal medyaya # sembolünü de kazandırmış oldu. Günümüzde bu sembol ile başlayan hashtag yani etiketler sadece Twitter’da değil Facebook, Tumblr, Pineterest, Instagram ve Google+ gibi sosyal medya sitelerinde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Hashtag’ın kullanıcılar tarafından kullanımının ilk amacı elbette paylaşım etkileşimini artırmak ve paylaşımlarını en doğru kitleye göstermektir.

Hashtag Nasıl Kullanılır?

İçeriklerinize özel kelimeler eklemenizi sağlayan hashtaglar, # özel sembolü ile başlamaktadır. Hashtagları paylaşım cümlelerinizin sonuna veya başına eklemeniz, etkileşimi etkileyen bir etken değildir.

Hashtag kullanımı sayesinde, kullandığınız sosyal medya sitesindeki doğru kitleye paylaşımlarınızı gösterebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse #dans etiketi ile, dansa meraklı binlerce insanın önüne paylaşımınızı düşürebilirsiniz.

2'den fazla Hashtag kullanımının, paylaşım etkileşimine zarar verdiği tespit edilmiştir.

Çok fazla hashtag kullanmak veya uzun hashtag kullanmak, paylaşımınızı spama düşürür ve etkileşimini azaltır. Araştırmalara göre her 4 sosyal medya kullanıcısından 3’ü aktif bir şekilde hashtag kullanmaktadır.

Instagram’da Hashtag Nasıl Kullanılır?

Instagram’ı iş veya bireysel ihtiyaçlarınız için kullanıyorsanız, Hashtag kullanımının gücüne inanmalısınız. Paylaşacağınız içeriği, maksimum sayıda kişiye ulaşması adına efektif bir hashtag çalışması yapmanız gerekmektedir.

Özellikle kurumsal hesap yönetiyorsanız, #takibetakip gibi imaj düşürücü etiketlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Bu etiketler size gereksiz kitle getireceği gibi asıl takipçilerinizin gözünde de imajınızın zedelenmesine yol açacaktır.

Instagram aynı anda 30 hashtag kullanımına izin veriyor fakat bu izin sizi aldatmasın. Gereksiz yere fazla hashtag kullanımı, etkileşiminize zarar verecektir.

Kaç Tane Hashtag Kullanmalıyım?

2 veya 3 hashtag’ın paylaşımınız için yeterli olmadığına inanıyorsanız, bu doğrultuda 10’a yakın hashtag ekleyebilirsiniz. Her zaman için 10’u geçmemeye özen göstermenizi öneriyoruz. Hashtagları rastgele eklemek yerine, sektör araştırması yapmak ve potansiyel kitlenizin hangi hashtaglar üzerinde yoğunlaştığını tespit etmek çok önemlidir.

Sık kullandığınız hastagları telefonunuzda veya bilgisayarınızda not ederek, bir daha ki paylaşımlarda daha hızlı aksiyon alabilirsiniz.

Popüler Hashtaglardan Uzak Durun

Çok popüler hashtaglar, size neredeyse hiçbir fayda sağlamaz. Milyonlarca kişinin paylaşımlarında kullandığı #komik, #tatil gibi etiketlerde, paylaşımın dikkat çekmesi neredeyse imkansızdır. Bu nedenle paylaşımlarınıza ekleyeceğiniz hashtaglar konusunda çok daha seçici olmalısınız.

Bireysel hesaplar, ilgi alanlarına yönelik hashtaglar belirleyebilirler. Örneğin gitar çalıyor ve onunla alakalı bir paylaşım yapmış iseniz, #müzik etiketi yerine #gitar etiketini kullanmak, çok daha isabetli bir tercih olacaktır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim