Nedir?

Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilebilir? Vize Nedir ?

Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilebilir?

Vize Nedir?

Birey kendi bulunduğu ülke dışında bir başka ülkeye seyahat veya iş görüşmesi sebebiyle gitmek istediği zaman gidilecek ülkenin sizden istediği belgelerin tümüdür. Her ülkenin kendine özel sunduğu şartlar vardır. Her gideceğiniz ülkenin şartlarını taşımak zorundasınız.

Vize Nasıl Alınır?

Vize alırken gideceğiniz ülkenin şartlarını bilmeniz gerekmektedir. Vize alırken sizden istenen birtakım belgeler vardır. Bu belgelerden bazıları vesikalık fotoğrafınız, kimlik bilgileriniz, ikametgah belgeniz ve sicil kaydı belgeniz gibi belgelerdir. Vize başvurusunu yapmak için öncelikle bu belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Belgeleri hazırladıktan sonra size en yakın konsolosluğa giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Şahsen başvuru esnasında sizin sadece belgelerine değil konuşma tavrınıza da dikkat ediyorlar. Başvuruyu yaptıktan sonra başvurunun sonuçlanmasını bekliyorsunuz. Başvuru sonuçları tahminen 1 ila 2 arası sonuçlanıyor.

Vize Gerektiren Ülkeler

Seyahat edeceğiniz ülkenin vize gerektiriyor mu gerektirmiyor mu diye daha önceden araştırmanız gerekmektedir. Eğer seyahat edeceğiniz ülke vize gerektiriyorsa seyahat tarihinizden en az 2 ay öncesinden vize başvurusu yapmanız yararınıza olacaktır. Tüm bu işlemlerden sonra gitmek istediğiniz ülkenin genel kültür hakkında bilgileri araştırıp öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Almanya’ya, Avusturya’ya, Belçika’ya, Çek cumhuriyetine, Danimarka’ya, Finlandiya’ya, Fransa’ya veya Hollanda’ya seyahat veya iş görüşmesi için gitmek isteyen bireyler Schengen Vizesi alması gerekmektedir. Bu yerlere seyahat edilmeden en az 2 ay önce vize başvurusu yapılması önemlidir.

Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

Vize alarak gidebileceğiniz ülkeler gibi vize almadan da seyahat edebileceğiniz ülkeler mevcuttur. Vize almadan gideceğiniz ülkeler için aranan şart pasaportunuzun en az 6 ay daha geçerli olmasıdır. Vizesiz Gidebileceğiniz ülkelerden bazıları şunlardır.

Arjantin

Bu ülkeye seyahat etmek isterseniz ülke 90 güne kadar vizesiz dolaşmanıza izin veriyor.

Barbados, Brezilya, Bolivya, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Kolombiya, Meksika, Şili, Azerbaycan, Gürcistan gibi ülkelere vizesiz seyahat edilebiliyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu