1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Hangi Ten Rengine Hangi Saç Rengi Uygundur? Saç Renginizi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Hangi Ten Rengine Hangi Saç Rengi Uygundur? Saç Renginizi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hangi Ten Rengine Hangi Saç Rengi Uygundur? Saç Renginizi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

A+A-

Neredeyse her kadın hayatının bir döneminde ya saçını kestirmeye ya da saçının rengini değiştirmeye karar verir. Bu karar, bazen depresyon, bazen can sıkıntısı bazen de sadece farklılık arayışı nedeniyle verilebilir. Saç rengini değiştirmek ne kadar eğlenceli olsa da kötü sonuçlanması da muhtemel olan bir durumdur.

Herkes aradığı saç rengini bulamayabilir. Hatta bazen karar verememek yüzünden saç, istesek de boyatılmaz.

Özellikle kadınların yaptığı temel yanlışlardan biri internette gördüğü rastgele bir saç rengini beğenip aynısını istemektir. Bunun sonucu genelde hayal kırıklığı, bambaşka bir renk ve biraz da kuaföre duyulan öfke olur.

Saç renginize karar verirken aslında en önemli olan şey ten renginize uyumudur. Beğendiğiniz saç rengi cilt renginize ya da cilt alt tonunuza uygun değilse sonuç bir hayal kırıklığı olabilir. İşte tam da bu konuda size yardımcı olabilmek amacıyla sizin için bir saç boyatma rehberi hazırladık.

Hangi Ten Rengine Hangi Saç Rengi Uygundur? Saç Renginizi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  1. Cilt Alt Tonu Nasıl Bulunur?

Çoğu insan tarafından göz ardı edilse de saç rengine karar verirken en çok dikkat etmemiz gereken noktalardan biri de cilt alt tonumuzun rengidir. Cilt alt tonu genellikle bileğin iç kısmında bulunan damarların o bölgeye verdiği renge bakılarak bulunur.

Üç çeşit cilt alt tonu vardır. Bunlar; sıcak, soğuk ve nötrdür. Ancak nötr cilt altı tonuna rastlamak biraz zor olduğu için genellikle sıcak ve soğuk üzerinden seçim yapılmaktadır.

Sıcak Cilt Alt Tonu

  • Yeşil veya zeytuni kahverengi damarlar
  • Ciltte altın ya da şeftali rengi tonlamalar

Sıcak cilt alt tonuna sahip olan insanlar genellikle esmer veya buğday tenli olurlar.

Bu alt tona sahipseniz saçınızda altın rengi yansımalar çok hoş görünecektir.

Soğuk Cilt Alt Tonu

  • Mavi ya da mor renkte damarlar
  • Ciltte pembe, kırmızı veya mavimsi tonlamalar

Soğuk cilt alt tonuna sahip olan insanlar genellikle pembe veya beyaz renk sahibi olurlar.

Bu cilt alt tonuna sahipseniz küllü yansımalar sizin için çok güzel olacaktır.

Ten Rengine Göre Saç Renkleri

Esmer tenliler için saç renkleri

Esmer saç rengine sahip olan insanların saç seçimi yaparken ten ve saç rengi uyumuna olabildiğince dikkat etmesi gerekmektedir. Saç rengi ve ten rengi arasında uygun bir kontrast sağlanmalıdır. Yani saç rengi, ten rengini boğmamalıdır.

Esmer tenlilere kızıl ve tonları çok yakışmaktadır. Ancak kızıl renk seçiminde kırmızıya yakın tonlar kullanılmamalıdır. Çünkü bu durumda saç ve ten rengi birbirini boğabilir. Fakat küllü kızıl dediğimiz tonlar ya da kızıl kahve tonları tercih edilebilir.

Kahverengi ise her esmerin gönül rahatlığı ile kullanabileceği bir renktir. Bal köpüğü, karamel veya kızıl kahve tonları ten renginizle mükemmel bir uyum yakalayacaktır. Ama buradaki tek sıkıntı da saç dibinin hızlı gelmesi olacaktır.

Esmerlerin saçını sarıya boyatamayacağı düşünülür. Aslında bu oldukça yanlıştır. Küllü sarı tonlar veya koyu sarılar tercih edilebilir.

Esmerler için vazgeçilmez bir diğer şey ise balyajdır. Küllü sarı ya da kızıl kahve tonlarındaki balyajlar çok güzel durmaktadır. Önemli olan yumuşak bir geçiş sağlayabilmektir.

Hangi Ten Rengine Hangi Saç Rengi Uygundur? Saç Renginizi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Buğday tenliler için saç renkleri

Buğday ten rengi orta koyulukta bir ten rengidir. Bu ten rengine sahip insanların geniş bir renk skalası seçeneği bulunmaktadır. Kumral saç renkleri en güzel buğday tenlilere olur. Kumral saç tonları bu tende hem doğal hem de göz alıcı durmaktadır.

Buğday ten rengine sahip olanlar kahverengi saç rengi seçerken dikkatli olmalılardır. Çünkü düz bir kahverengi çok sönük durabilir. Ancak çikolata, sütlü kahve ya da fındık kabuğu renkleri çok güzel olabilmektedir.

Açık buğday tenliler, saf sarı ya da platin sarısı kullanabilirler, koyu buğday tenliler ise bal rengi veya küllü sarıyı tercih edebilir. Bununla beraber kızılın her tonunu kullanabilirler.

Açık tenliler için saç renkleri

Ten rengi ne kadar açılırsa saçta kullanılabilecek renk sayısı da o kadar çoğalır. Sarının her tonu açık renkliler için güzel olmaktadır. Bunun yanında koyu kahverengi veya kestane tonları da yüzünüzle bir kontrast oluşturacağı için havalı duracaktır. Siyah saç ise belki de en çok bu ten renginde dikkat çekmektedir. Koyu renk ruj ve hafif farla vamp bir görünüm yakalayabilirsiniz. Bunların yanında şeftali tonları, koyu kızıl veya bakır tonları da sizi oldukça güzel gösterecektir. Açık tenliler, açık renkleri bile gönül rahatlığı ile kullanabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.