Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Hangi bitki çayları strese iyi gelir?

Zor bir gün geçiriyorsanız veya geçirdiyseniz biraz sakinleşmeye ihtiyacınız varsa oldukça hızlı ve kolay bir şekilde hazırlanan sakinleştirici bitki çaylarını deneyebilirsiniz. İşte, içildiği zaman insana sakinlik veren ve rahatlamanızı sağlayan bitki çayı önerileri…
Eklenme:
 Hangi bitki çayları strese iyi gelir?

Bitkilerin alternatif tıpta çok sık kullanıldığı biliniyor. Peki, strese iyi gelen bitki çayları hangileri? Strese iyi gelen sizi rahatlatacak bitki çayları yazımızın devamında…

Rahatlatıcı Etkiye Sahip Bitki Çayları

Birçok kişi zaman zaman stres, kaygı ve uykusuzluk gibi sorunlar ile başa çıkmaya çalışmaktadır. Sakinleşmek ve rahatlamak için birçok ilaç ve tedavi yöntemi bulunmaktadır. Sizin ihtiyacınız olan biraz rahatlama hissi ise bu yazımızda kişinin sakinleşmesini sağlayan doğal bitki çaylarını derledik. Hazırladığımız içerikte yer alan sakinleştirici ve rahatlatıcı bitki çayları tamamen doğal bitki çaylarıdır. Rahatlamaya birebir etki eden bitki çayları hakkında bilinmesi gereken önemli bir ayrıntı vardır. Eğer sakinleştirici bir ilaç kullanıyorsanız, bitki çaylarını kullanmanı erteleyebilirsiniz. Eğer bir ilaç kullanıyorsanız veya herhangi bir rahatsızlığınız varsa, sakinleştirici bitki çaylarını tüketmek için doktorunuzdan onay almanız gerekmektedir.

Sakinleşmenizi Sağlayacak Bitki Çayları

Melisa Çayı

Sakinleştirici çaylar arasında en popüler çaylardan olan melisa çayı, genellikle ve depresyon ve kaygı dönemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Sakinleştirici etkisini göstermek için günde 1-2 bardak içilmesi önerilmektedir. Melisa çayı hazırlamak oldukça pratiktir. Bir fincanlık kaynar suya 2 çay kaşığı kuru melisa atıp 15 dakika boyunca iyice demlenmesi için beklemelisiniz. Sonrasında süzme işini gerçekleştirin, şekerli bir tat ararsanız ılıyınca balla tatlandırarak içebilirsiniz.

Sibirya Ginsegni Çayı

Ülkemizde pek ismi duyulmayan sakinleştirici bitki çaylarından bir tanesi de Sibirya ginsegni çayıdır. Özellikle Çin’de tüketilen bu bitki, kemik iliği baskılaması Anjina pektoris, hiperkolestrol, iştahsızlık ve baş ağrısı gibi tedavilerde kullanılmaktadır.

Lavanta Çayı

Binlerce yıllık tarihi olan ve rahatlama amacıyla kullanılan lavanta çayı rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi olan bir diğer çaydır. Lavantanın kaygı gideren, stresi azaltan bir yapıda olduğu kanıtlanmıştır. Sakinleştirici bitki çayları arasında oldukça tercih edilen lavanta çayı, aynı zamanda uyku problemi yaşayan kişilere de tavsiye edilir. Günde 1-2 fincan tüketildiğinde rahatlatıcı etkisini hissedebilirsiniz.

Adaçayı

Sakinleştirici bitkisel çay sözü geçtiği anda ilk gelen çayların başında adaçayı gelmektedir. Günde 1-2 bardak ada çayı tüketimi daha rahat uyku uyumanızı sağlarken aynı zamanda rahatlamanıza yardımcı olur. Rahatlatma özelliğinin yanı sıra vücut sağlığı açısından oldukça faydalı olan ada çayı, sindirim sistemini düzenleyerek gaz ve hazımsızlık problemlerine de iyi gelir. Ada çayının bir diğer önemli faydası ise zengin bir antioksidan kaynağı olmasıdır.

Papatya Çayı

Bin bir derde deva olan, uzun yıllardan beri birçok hastalığın tedavisinde kullanılan papatya çayı, sakinleştirici özelliği ile kendini kanıtlamıştır. Sinirlerin yatışmasına ve vücudun gevşemesini sağlar. Ayrıca birçok alanda vücut sağlığını koruyan papatya çayı, anti-bakteriyel özelliği ile birçok hastalığa karşı etkin koruma sağlar. Sakinleştirici etkisinin yanı sıra cilt enfeksiyonlarına karşı etkili bir tedavi imkanı sağlar.

Meyankökü Çayı

Antidepresan etkisi yaratan meyankökü, vücutta yer alan gerilmeyi yatıştırmada oldukça etkilidir. Bu özelliği ile sakinleştirici bitki çayları dendiğinde olmazsa olmaz bitkilerden bir tanesidir.

Sarı Kantaron Çayı

Sakinleştirici özelliği nedeniyle Avrupa’nın en çok tüketilen bitkileri arasında olan sarı kantaron çayı, sinirleri yatıştırarak gevşemeyi sağlamaktadır. Depresyon tedavilerinde önerilen sarı kantaron çayı sağlık açısından da oldukça faydalı bitkiler arasındadır.

Kedi Otu

Çay olarak tüketebileceğiniz kedi otu, sinirleri yatıştırır ve gevşetir. Ayrıca beyin sağlığı açısından oldukça faydalı olan kedi otu, tercih edilen bitkiler arasında yer almaktadır

Nane Çayı

Alternatif tıbbın vazgeçilmez bitkileri arasında yer alan nane çayı, stres ve yorgunluk sebebiyle görülen ağrıların en aza indirilmesine yardımcı olurken vücudun rahatlamasını sağlar ve gevşeterek uykuya geçmeyi kolaylaştırır. Günlük hayatın getirdiği stres nedeniyle artan baş ağrılarından nane çayı ile kurtulabilirsiniz. Nane çayının yanı sıra nane yağı da rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin; nane yağını şakak bölgesine masaj yaparak uygulamak baş ağrılarının azalmasını başarır.

Bitki Çayı Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitki çaylarının tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur içilen miktardır. Bir hastalığınız veya kullandığınız bir ilaç var ise bitki çayı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Hamilelerin ve emziren annelerin de bitki çayı içmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları önerilmektedir.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Zuhal Topal’la Sofrada 21 Ekim Çarşamba puanları! Bugün Zuhal Topal kaç verdi?
21 10 2020 - 14:59
Demet ve Alişan ile Sabah Sabah 14 Ekim Çarşamba Konukları kim? Ebru Polat kimdir?
14 10 2020 - 08:23
Pastırma sıcakları nedir? Pastırma yazı ne zaman başlayacak?
13 10 2020 - 10:47
Doğan Şentürk Fatih Portakal’ı çabuk sildi! Fatih Portakal gidince FOX Haber’in reytingleri yükseldi
9 10 2020 - 10:38
ABD Başkanı Trump korona oldu Simpsonlar bir kez daha TT’nin zirvesinde
2 10 2020 - 10:38
Demet ve Alişan ile Sabah Sabah 2 Ekim Cuma konukları kim? Bol Eğlenceli konuklar geliyor
2 10 2020 - 09:06
Yorum Yap