Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Hamilelikte Spor Yapmanın Anne ve Bebek Sağlığı Üzerine Etkileri

Son Güncelleme:
 Hamilelikte Spor Yapmanın Anne ve Bebek Sağlığı Üzerine Etkileri

Spor hayatın her anında, her döneminde sağlık için olmazsa olmazlardan. Ancak konu hamilelikte spor olduğunda anne adaylarının kafasını karıştıran sorularla karılaşıyoruz. Hamilelikte sporun yapılıp yapılmaması ya da yapılacaksa nelere dikkat edilmesi gerektiği konularından emin olamayan anne adaylarına yardımcı oluyoruz. Hamilelikte sporun hem anne hem bebek üzerine etkilerini ve dikkat edilmesi gerekenleri öğrenerek bu süreci en sağlıklı ve mutlu şekilde tamamlayabilirsiniz.

hamilelikte spor yapmak

Hamilelikte Spor Yapmak

Hamileyken spor yapmak

Anne adaylarının, özellikle spor yapmanın ne derece önemli ve hassas bir konu olduğunun bilincinde olan anne adaylarının kafasını en çok karıştıran konulardan biri hamilelikte spor yapılıp yapılamayacağıdır. Oysaki hamilelikte spor yapmak özellikle kalp damar sağlığı için hamile kadınların kesinlikle alışkanlık edinmesi gereken bir konudur. Doktor tarafından aksi iddia edilmediği sürece hamileyken spor yapmanın hem anne hem bebek üzerinde gerek psikolojik gerek fizyolojik birçok faydası bulunmaktadır.

Hamileliğin farklı dönemlerinde uygulanması ya da sınırlandırılması gereken egzersiz türleri ya da egzersiz hareketleri değişkenlik gösterebilir. Örneğin hamileliğin son aylarında, ilk aylardaki kadar yoğun tempo içerisine girmek doğru olmaz. Bu durumlarda da bir profesyonel eşliğinde çalışmanın avantajlarından faydalanılabilir.

Hamileyken spor yapmanın anneye etkileri

hamilelikte spor yapmak

Hamileyken Spor Yapmak

Anne adaylarının sağlığı demek, mutlu bir hamilelik ve rahat bir doğum kadar sağlıklı bir bebek de demek. Bu nedenle anne adaylarının hamileyken spor yapmanın faydaları konusunda bilinçlenmesinde fayda var. Bu faydalar başlıca şu şekilde sıralanabilir:

Dolaşım sistemi olumlu etkilenmektedir. Kan dolaşımı artan anne adayının kalp ritmi ve kan basıncı denge kazanır.

Bağışıklık sistemi güçlenir. Özellikle terlemeye yol açan aerobik tarzdaki egzersizler sayesinde immün sistem kuvvet kazanır.

Hamilelerin  en büyük şikayeti olan bel ağrısı başta olmak üzere ağrılarda genel bir azalma ve rahatlama sağlanır.

Kas kuvveti artan anne adayı için hareketlerindeki kısıtlanma ortadan kalkar ve gündelik yaşamın yanı sıra doğum kolaylaşır.

Dik duruş gelişir. Hamileliğe bağlı gelişen yanlış duruş, kanal daralması gibi omurga problemlerine yol açabilir. Ancak hamileyken spor yapma sayesinde postür problemleri ve buna bağlı gelişen ikincil problemler engellenir.

Metabolizma hızlanır. Hamilelikte fazla kilo alıp sonrasında bu kiloların nasıl verileceği konusunda sorun yaşayan anneler için en büyük önlem aracı düzenli spor yapmak olacaktır.

Psikolojik olarak sporun olumlu etkilerinden faydalanan anne için süreç çok daha keyifli geçmektedir. Hormonal dengeyi sağlamaya yardımcı olan spor hareketleri sayesinde anne adayı anne olmaya daha çabuk ve mutlu bir şekilde hazırlanır.

Hamileyken spor yapmanın bebeğe etkileri

hamilelikte spor yapmak

Hamilelikte Spor Yapmanın Bebeğe Etkileri

Annenin sağlığının direkt olarak bebeğin de sağlığı anlamına geldiğini biliyoruz. Spor yapan bir annenin bebeğine sağlayacağı faydalar ise şu şekilde sıralanır:

Annenin dolaşımının artması ile birlikte beslenmesi daha düzenli bir hal alan bebek  için kas ve kemik gelişimi daha sağlıklı bir şekilde ilerler.

Annenin dolaşım sisteminden yalnızca besin olarak değil oksijen alımı için de etkilenen bebek daha hızlı ve sağlıklı bir beyin gelişimine sahip olur. Zihinsel olarak gelişimi desteklenen bebek için doğum esnasında oluşacak komplikasyonları tolere etme şansı yükselir.

Annenin psikoloji temelli rahatlamasından etkilenen bebek, daha sakin ve huzurlu bir yapıda olur. Anne karnında daha rahat olan bebek fizyolojik açıdan da daha sağlıklı olacaktır.

Hamilelikte sporun riskleri

Vücudun ısısı, hamilelerin spor yapması esnasında dikkat etmesi gereken başlıca unsurlardandır. Program uygulanırken anne adayının vücut ısısı 39 dereceyi geçmemeli, aksi halde bebeğin gelişimini olumsuz etkileyecek sorunların çıkacağı unutulmamalıdır. Temposu bu şekilde ayarlanan sporda dikkat edilmesi gereken bir diğer konu komplikasyon gelişip gelişmediğidir. Örneğin kanama, baş dönmesi, göz kararması, aşırı terleme, bunalma hissi gibi beklenmeyen ve normal olmayan bir durumda spora anında son verilmelidir.

hamilelikte spor yapmak

Hamilelikte Spor Yapmak

Uzman izniyle ve gözetiminde gerçekleştirilen herhangi bir spor programının sıcak hava, susuz kalma gibi ekstra bir durum yoksa riskleri minimum seviyededir. Ancak hamilelik öncesinde annenin spor yapmamış olması ve bu tempoya alışkın olup olmaması da hamile sporu yaparken risklerin ortaya çıkma ihtimalini belirleyicidir.

Hamilelikte yapılabilen sporlar

Hamilelikte uygulanan spor hareketleri için kesin çizgiler çizmek mümkün değildir. Uzman değerlendirmeleri ve görüşleri doğrultusunda annenin durumu için en uygun egzersiz programı oluşturulmalı ve bu program kişiye özgü olup bir uzman eşliğinde uygulanmalıdır. Ancak kendi yaşam tarzı ve spor alışkanlıklarına göre spor yapmak isteyen anne adayları için hemen her spor türünün hamilelere özgü şekilde uyarlanabileceğini bilmek sevindirici olacaktır.

Yüzme sporu, vücut ağırlığını alması nedeniyle annenin ağrılarının arttığı dönemlerde sedatif yani ağrı azaltıcı etkileri ile kurtarıcı olacaktır. Ayrıca suyun yarattığı psikolojik etkiler düzenli olarak faydalanıldığı takdirde yalnızca hamilelikte değil doğum esnasında da annenin yardımcısı olacaktır. Doğru nefes almaya ve dik duruşa odaklanan yoga, pilates gibi şiddeti hafif egzersizler annenin kas gücünün yanı sıra postür düzgünlüğünü de destekleyecektir. Yürüyüş gibi bireyin kendisi de yönetebileceği spor programları ise günün her anında rahatlatıcı, ödem azaltıcı, kan değerlerini düzenleyici etkileri ile hamilelikte yapılması ideal bir diğer spor olacaktır.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23