Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Hamileler için Yüzmenin Faydaları

Son Güncelleme:
 Hamileler için Yüzmenin Faydaları

Hamileyken fiziksel açıdan aktif kalmak, düzenli ve doğru hareketlerle egzersizleri tamamlamak hem anne hem bebek sağlığı açısından önemlidir. Bebeğin fiziksel gelişimi ve ruh sağlığından, annenin psikolojisi ve doğumun kolaylaşmasına kadar sayısız faydası olan sporlar içerisinde en çok yüzme dikkatleri çekiyor. Suyun sayısız yararını annelere sunan yüzme ve hamilelikte yüzme konusu hakkında tüm detayları aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

hamileyken yüzmek

Hamilelikte Yüzmek

Hamilelikte Yüzme

Dünyaya gelecek olan bebek için vücudun ağırlığını alan ve anneyi rahatlatan yüzme sporu oldukça güvenlidir. Bu nedenle yüzme, gebe kadınlar için spor alternatifleri arasında oldukça sağlıklı bir seçenektir. Yorucu ve yoğun tempolu sporların tam tersi olarak yüzme; hafifletici etkisi ve terletmeyen özelliğiyle her mevsim tercih edilebilir.

Doktor onayı elbette hamilelikte her spor dalı için şart olmalıdır, ancak gebeliğin ilk üç ayında genel olarak yüzme için bir engel görülmediği gibi uzmanlar tarafından sıkça tavsiye dahi edilir.

Hamileyken Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

Hamileliğin ilerlemesiyle birlikte gelişen sırt ve bel ağrıları için annenin bu bölgelerdeki kadar kuvveti oldukça önemlidir. Annenin kas gücü ve düzgün postur alışkanlığı ne denli iyiyse aynı şekilde ağrı şikayeti de o derece minimumda kalacaktır. Hamilelikte sırt ağrısı sorunu için en kesin çözümlerden biri yüzme sporudur. Karada yapılan aerobik egzersizlerin aksine suda yapılan hareketler vücut için oldukça rahatlatıcı ve hızlı bir şekilde güçlendiricidir.

hamileyken yüzmek

Hamilelikte Yüzmenin Faydaları

Anne vücuduna faydaları yalnızca kas güçlendirmek olmayan yüzme, vücudun hamilelikte şeklini koruması, fazla kilo alınmaması için de tercih edilmelidir. Birçok anne adayının en tedirgin olduğu konulardan biri doğum sonrası kilo vermek olurken, yüzmeyi hem hamilelikte hem de doğum sonrasında kilo kontrolü için en tercih edilebilir sporlardan biri olarak görmek gerekir.

Yalnızca fizyolojik değil psikolojik etkileriyle de hem anneyi hem bebeği etkileyen yüzme sayesinde kaslarda meydana gelen gerilmeler azaltılırken, ruh halinde de ciddi bir iyileşme gözlemlenmektedir. Suyun verdiği rahatlatıcı duygu anne için stres azaltıcı ve stresin yol açtığı ruhsal bunalımları önleyecek şekildedir.

hamileyken yüzmek

Hamilelikte Yüzmenin Faydaları

Hamilelikte ödem en sık yaşanan problemlerden biridir. Vücut ağırlığının artmasına bağlı olarak alt ve üst bölgeler arasındaki basınç farkından meydana gelen bu ödem, birçok hamile kadında şişkin ayak ve bacaklar şeklinde gözlemlenir ve anne için gündelik yaşamda oldukça rahatsız edici olmaktadır. Yüzme sayesinde vücudun tüm bölgelerinde basınç farkı ortadan kalkarak lenf – ödem sistemi düzene girmekte, bu da ağrılı ödem sorununun idrar yoluyla düzeltilmesini sağlamaktadır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Evde Yıkanabilir Kolay Maske Yapımı
9 06 2020 - 17:51
Dakikalar içinde sonuç veren koronavirüs antijen testine FDA onay verdi
10 05 2020 - 19:50
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Yorum Yap