Hamileler için Yüzmenin Faydaları

Hamileyken fiziksel açıdan aktif kalmak, düzenli ve doğru hareketlerle egzersizleri tamamlamak hem anne hem bebek sağlığı açısından önemlidir. Bebeğin fiziksel gelişimi ve ruh sağlığından, annenin psikolojisi ve doğumun kolaylaşmasına kadar sayısız faydası olan sporlar içerisinde en çok yüzme dikkatleri çekiyor. Suyun sayısız yararını annelere sunan yüzme ve hamilelikte yüzme konusu hakkında tüm detayları aşağıdaki yazımızdan […]

03.08.2018 - 22:35
03.08.2018 - 22:35
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Hamileyken fiziksel açıdan aktif kalmak, düzenli ve doğru hareketlerle egzersizleri tamamlamak hem anne hem bebek sağlığı açısından önemlidir. Bebeğin fiziksel gelişimi ve ruh sağlığından, annenin psikolojisi ve doğumun kolaylaşmasına kadar sayısız faydası olan sporlar içerisinde en çok yüzme dikkatleri çekiyor. Suyun sayısız yararını annelere sunan yüzme ve hamilelikte yüzme konusu hakkında tüm detayları aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte Yüzme

Dünyaya gelecek olan bebek için vücudun ağırlığını alan ve anneyi rahatlatan yüzme sporu oldukça güvenlidir. Bu nedenle yüzme, gebe kadınlar için spor alternatifleri arasında oldukça sağlıklı bir seçenektir. Yorucu ve yoğun tempolu sporların tam tersi olarak yüzme; hafifletici etkisi ve terletmeyen özelliğiyle her mevsim tercih edilebilir.

Doktor onayı elbette hamilelikte her spor dalı için şart olmalıdır, ancak gebeliğin ilk üç ayında genel olarak yüzme için bir engel görülmediği gibi uzmanlar tarafından sıkça tavsiye dahi edilir.

Hamileyken Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

Hamileliğin ilerlemesiyle birlikte gelişen sırt ve bel ağrıları için annenin bu bölgelerdeki kadar kuvveti oldukça önemlidir. Annenin kas gücü ve düzgün postur alışkanlığı ne denli iyiyse aynı şekilde ağrı şikayeti de o derece minimumda kalacaktır. Hamilelikte sırt ağrısı sorunu için en kesin çözümlerden biri yüzme sporudur. Karada yapılan aerobik egzersizlerin aksine suda yapılan hareketler vücut için oldukça rahatlatıcı ve hızlı bir şekilde güçlendiricidir.

hamileyken yüzmek

Hamilelikte Yüzmenin Faydaları

Anne vücuduna faydaları yalnızca kas güçlendirmek olmayan yüzme, vücudun hamilelikte şeklini koruması, fazla kilo alınmaması için de tercih edilmelidir. Birçok anne adayının en tedirgin olduğu konulardan biri doğum sonrası kilo vermek olurken, yüzmeyi hem hamilelikte hem de doğum sonrasında kilo kontrolü için en tercih edilebilir sporlardan biri olarak görmek gerekir.

Yalnızca fizyolojik değil psikolojik etkileriyle de hem anneyi hem bebeği etkileyen yüzme sayesinde kaslarda meydana gelen gerilmeler azaltılırken, ruh halinde de ciddi bir iyileşme gözlemlenmektedir. Suyun verdiği rahatlatıcı duygu anne için stres azaltıcı ve stresin yol açtığı ruhsal bunalımları önleyecek şekildedir.

hamileyken yüzmek

Hamilelikte Yüzmenin Faydaları

Hamilelikte ödem en sık yaşanan problemlerden biridir. Vücut ağırlığının artmasına bağlı olarak alt ve üst bölgeler arasındaki basınç farkından meydana gelen bu ödem, birçok hamile kadında şişkin ayak ve bacaklar şeklinde gözlemlenir ve anne için gündelik yaşamda oldukça rahatsız edici olmaktadır. Yüzme sayesinde vücudun tüm bölgelerinde basınç farkı ortadan kalkarak lenf – ödem sistemi düzene girmekte, bu da ağrılı ödem sorununun idrar yoluyla düzeltilmesini sağlamaktadır.

Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim