Hamilelikte Yapılması Gereken Testler

Hamilelik sürecinde yapılması standart halini alan değerlendirme ve testlere düzenli bir şekilde, sabırla katılmak hem anne hem de bebek için hayati öneme sahiptir. Bebeğin gelişimini ve annenin genel durumunu ortaya koyan hamilelikte yapılan testler konusu yazımızın devamında..
30.07.2018 - 23:25
30.07.2018 - 23:30
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Kadınların hayatındaki en özel ve anlamlı dokuz ay olan hamilelik süreci, beraberinde birçok kural ve öneriyi getiriyor. Hamilelikte yapılması gereken testler hem annenin hem de dünyaya yeni gelecek bebeğin sağlığı için tartışmasız büyük önem taşıyor. Bu testler ve hakkında merak ettiklerinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

hamilelikte yapılan testler

Hamilelikte Yapılan Testler

Hamileliğin İlk Üç Ayında Yapılan Testler

Gebeliğin ilk üç ayında bir kadının yapılması geren özel testlerden öncesinde genel bir konsültasyona ihtiyacı vardır. Yapılan ilk değerlendirmeler, hangi özel testlerin yapılması gerektiğini belirleyecektir.

Hamileliğin başlangıç evresi olan bu üç ay ultrason ve kan testleri standart olarak uygulanmaktadır. Sağlık durumunu ilk kez gebe bir kadın olarak değerlendiren anne için bu ilk değerlendirmeler de uzun ve kapsamlı olacaktır. Sonrasında kontroller rutine dönüşerek daha kolay bir hal alacak ve kişiye özelleşecektir.

Hamilelik testleri içerisinde ilk olan değerlendirmede anneyi ve bebeği etkileme ihtimali olan risk faktörlerinin üzerinde durulur. Bu amaçla ailenin sağlık hikayesi, kişisel geçmiş, alerjik reaksiyonlar, ailenin beslenme ya da zararlı alışkanlık gibi durumları sorgulanır. Bu bilgiler ışığında yapılan ultrason ve kan testleri için risk oranı belirlenir. Ayrıca düzenli bakılan ultrason sonuçları bebeğin büyüme ve gelişmesinin takibi için önemlidir. İlk üç ay içerisinde jinekolojik muayene içerisine dahil edilen testler şu şekilde sıranabilir:

 • İdrar ve kan testleri
 • Kilo ve boy
 • Genel vajinal muayene
 • Biyokimyasal değerlendirme
 • Tansiyon değerleri
 • ve 11. haftalar arasında erken ultrason
 • e 11. haftalar arasında Rubella testi
 • ve 12. haftalar arasında koryon örneklendirmesi
 • ve 14. haftalar arasında nukal translusens ultrasonu
 • Risk tespit edilirse her üç ayda bir olmak üzere; yüksek çözünürlüklü Doppler ultrason

Hamileliğin İkinci Üç Ayında Yapılan Testler

Fetüste ortaya çıkması mümkün anormal durumları tespit ettirmek için hamileliğin ikinci üç aylık döneminde de testler devam eder. Bu testler özellikle 35 yaşın üstünde anne olmaya karar verenler için önem taşır. Ayrıca daha önceki gebeliklerinde problem yaşamış anneler için de bu testlerin önemi yüksektir.

İdrar, kan testleri, kilo-boy değerlendirmesi , tansiyon değeri ölçümü, doppler ultrason yine bu dönem de ilk üç aylık dönemde olduğu gibi standart olarak kontrol edilir.

İkinci üç aylık gebelik testleri içerisinde amniyosentez ilave edilir ve farklı haftalarda uygulanan özel testler şu şekildedir:

 • ve 16. haftalar arasında üçlü ekran değerlendirmesi
 • ve 16. haftalar arasında alfa fetoprotein
 • haftada kordosentez
 • haftada morfolojik ultrason
 • haftada ikinci ultrason
 • ve 28. haftalar arasında O’Sullivan testi
hamilelikte yapılan testler

Hamileliğin Son Ayları

Hamileliğin Son Üç Ayında Yapılan Testler

Gebeliğin son dönemi içerisinde yapılan testler artık hem anne hem de bebeğin fizyolojik sağlığı için sıklaşmıştır. 28. ve 37. haftalarından sonra risk taşımadan hamileliğine devam eden anne için serviks değerlendirilmesi yapılması gereklidir. Servikste genişleme olup olmadığı ya da pelvisin doğuma uygunluğunun klinik değerlendirilmesi bu testle yapılır.

Gebeliğin son haftaların müdahale gerektiren bir anormali varsa bunu tespit etmek adına doktor plasenta ve amniyotik sıvıdan da örneklendirme alır. Kilo, kan değerleri, idrar, tansiyon gibi standart değerlendirme maddelerine ek olarak 35. haftadan sonra vajinal örnekleme ve 40. haftada fetal izleme bu döneme özgü ek değerlendirmeler olacaktır. 28. ve 37. haftalar arasında da ultrason görüntülemeleri devam etmektedir.

Anne kadar bebeğin de sağlığı için hayati öneme sahip olan bu testlerin yapılması, düzenli olarak testlere katılım sağlayıp sonuçlarının öğrenilmesi ve sabır göstererek sağlık ekibiyle ortaklaşa çalışılması oldukça önemlidir.

Konuyla ilgili diğer yazı başlıklarımız:

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Künye | İletişim