Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Hamilelikte Vücut Bakımı İçin Öneriler

Son Güncelleme:
 Hamilelikte Vücut Bakımı İçin Öneriler

Hamilelik kadınlara verilmiş en büyük mucizedir. Hamilelik dönemi neredeyse her kültürde insanlık için kutsal sayılan bir dönemdir. Normal insan yaşamında vücut ve cilt bakımına ne derece önem veriliyorsa, hamilelik döneminde kadınlar için vücut bakımı çok daha hassas ve önemli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Su ve Beslenme

Vücut bakımı için başta gelen en önemli madde sudur. Su, insan yaşamının olmazsa olmazı, hayatın devamlılığını sağlayan en saf maddedir. Hamilelik döneminde de su, her zaman en güvenilir bakım maddesi olarak karşımıza çıkacaktır.

Bol su içmek, cildi güzelleştirmenin yanı sıra, hamilelikte ortaya çıkan kabızlık sorununu da çözmede birebir etkendir. İspanya Halk Beslenme Birliği (SENC)’ne göre günde en az 2 litre su içilmelidir. Su içmek, insan vücudu için en iyi nemlendirici, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan en etken yardımcı maddelerden biridir.

Hamilelikte su içmenin bir diğer faydaları, ceninin sağlıklı bir şekilde büyümesi, plazma sıvısının miktarının arttırılması, amniyotik sıvı miktarının muhafaza edilmesidir. Ayrıca su içmenin yanı sıra, doğal meyve sularının ve süt tüketiminin de önemi büyüktür.

Sıvı tüketmek kadar önemli bir nokta da doğru beslenmeden geçer. Karbonhidratsız, şekersiz, protein ağırlıklı beslenmek hem hamilelik süreci boyunca alınan fazla kilonun önüne geçer hem de hamilelik boyunca oluşabilecek mide rahatsızlıklarını engeller. Hamilelik dönemi boyunca bol bol meyve ve sebze tüketilmelidir.

Cildinizi Nemlendirin

Cildi nemlendirmenin en kolay yolu kremlerle beslemektir. Günde 1 veya 2 kere uygulanmalıdır. Vücut kremleri ile cilde yapılacak olan masajlar cildin rahatlamasını ve iyi bir biçimde absorbe etmesini sağlayacaktır.

Bu kremler ayrıca hamileliğin baş problemi olan çatlak ve selülitlerin önüne geçebilmek için iyi bir yöntemdir.

Ayrıca güneş ışınlarının zararlı etkilerine maruz kalmamak için de kış ayları dahil güneş korumalı kremlerden asla kaçınmamak gerekir.

Sivilce Sorunu

Normalde sivilceye sahip olmayan kadınlar, hamileliğin ilk aylarında hormon değişimi nedeniyle yüzünde sivilceler çıkmaya başlar. Uzmanlar bu konuda cildin bol bol su ile temizlenmesi konusunda uyarı yaparlar. Ayrıca retinoid kremler kullanılmaması da tavsiyeler arasında yer alır.

Selülit ve Çatlak Sorunu

Hamilelikte oluşan, kadınların baş düşmanı olan problemler arasında selülit ve çatlak sorunu vardır. Yukarıda da belirtildiği gibi bu sorunun önüne geçmek için cildi nemlendiren masajlar yapılmalı, bol sıvı tüketilmeli, uzun yürüyüşler yapılmalı, düzenli ve dengeli bir beslenme programı oluşturulmalıdır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap