Hamilelikte Sivilce: Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

NAVİGASYONHamilelikte Sivilce TedavisiHamilelikte Güvenli Olmayan Sivilce Tedavisi YöntemleriGebelikte İlaçsız Sivilce Tedavisi Hamilelikte sivilce çıkması oldukça yaygın bir durum. Aslına bakarsanız ortalama olarak her iki hamile kadından birisi gebelikte sivilce problemi yaşıyor. Bazı durumlarda ise bu akneler daha ciddi problemlere yol açıyor. Hamilelikte sivilcenin nedenleri de merak konusu olurken, akne problemi genellikle gebelikteki ilk üç aylık […]

09.08.2018 - 12:17
09.08.2018 - 12:17
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Hamilelikte sivilce çıkması oldukça yaygın bir durum. Aslına bakarsanız ortalama olarak her iki hamile kadından birisi gebelikte sivilce problemi yaşıyor. Bazı durumlarda ise bu akneler daha ciddi problemlere yol açıyor.

Hamilelikte sivilcenin nedenleri de merak konusu olurken, akne problemi genellikle gebelikteki ilk üç aylık dönemde artan hormon seviyelerinden kaynaklı oluyor. Daha çok hormon salgıladıkça cildiniz doğal yağları da daha çok üretmeye başlıyor ve ortaya hâliyle kaçınılmaz son olarak sivilceler çıkıyor.

Gebelikte hangi kadınlarda daha çok sivilce çıkacağını tahmin etmek zor fakat eğer akne geçmişiniz varsa, daha önce böyle bir problem yaşadıysanız tekrar başınıza gelme olasılığı daha yüksek. Hamilelikte sivilce çıkması ile baş etmek bazen zor olurken, bunun sebebi de pek çok ilacın ve tedavi yönteminin doğum kusurlarına yol açıyor oluşu. Bu yüzden bebeğinize zarar verecek her ilaçtan kaçınmalı ve uzman önerilerine kulak asmalısınız.

Hamilelikte Sivilce Tedavisi

Hamilelikte sivilce doğal ve kozmetik bir durum. Bu yüzden de genellikle hormon seviyeleri normal hâline geri döndüğünde akneler de ortadan kayboluyor. Dolayısıyla yapacağınız en güvenli şey gebelik boyunca reçeteli bütün sivilce ilaçlarından uzak durmak olacaktır.

Hamilelikte sivilce çıkması ile baş ederken yapmanız gereken ilaç yerine doğal yöntemlere başvurmaktır. Fakat öncesinde elbette doktorunuza danışın ve sizin için neyin güvenli neyin riskli olacağını iyice öğrenin.

Hamilelikte Güvenli Olmayan Sivilce Tedavisi Yöntemleri

İzotretinoin denilen ilaç şiddetli sivilce tedavisi konusunda adeta devrim yaratan oral bir tedavi yöntemi. Buna rağmen özellikle hamilelik döneminde tehlikeli olabiliyor çünkü ilaç gelişmekte olan bebeği etkileyebilir ve ciddi doğum kusurlarına neden olabilir.

Aynı zamanda hamilelik öncesi döneme de yüksek riskler sebebiyle dikkat etmek gerekir. Yüksek riskler sebebiyle ilaç tedavisi bittikten sonra iki ay boyunca doğum kontrole girmeleri ve testler yaptırmaları gerekebilir.

Gebelikte sivilce tedavisinde riskli olan ve doğum kusurlarına yol açabilecek diğer yöntemler şu şekilde;

 • Hormon terapisi
 • Oral tetrasiklinler
 • Topikal retinoidler

Gebelikte İlaçsız Sivilce Tedavisi

Peki hamilelikte ilaç kullanmadan sivilceler nasıl geçer? Doğal yöntemler bebeğiniz için her zaman en sağlıklısı olacaktır:

 • Sivilceli bölgeyi günde en fazla 2 kere yıkayın ve özellikle terledikten sonra yapın.
 • Sivilceleri temizlerken yumuşak, yağsız ve alkolsüz temizleyiciler kullanın.
 • Yıkadıktan sonra cildinizi ılık su ile durulayın, ardından nazikçe kurulayın ve nemlendiriciyi uygulayın.
 • Aşırı temizlikten kaçının. Aksi takdirde cildin yağ bezleri aşırı çalışabilir.
 • Düzenli şampuan kullanın. Yağlı bir cildiniz varsa günlük olarak şampuanlamak en iyisidir.
 • Yastıklarınızı sık sık değiştirin.
 • Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun çünkü insan elinde çok fazla bakteri birikir.
 • Kulak içi kulaklıklardan kullanın. Cep telefonunu yüzünüze karşı tutmayın.

Tabii yukarıda saydıklarımızın yanı sıra sivilcelerinizi sıkmaktan ya da gözenekleri tıkamaktan kesinlikle kaçının. Bu genellikle ortaya kalıcı akne izleri çıkmasına yol açar. Gözenekleriniz tıkalıysa profesyonel yüz bakımına ihtiyacınız olabilir. Fakat ne olursa olsun moralinizi bozmayın çünkü söylediğimiz gibi gebelik sivilceleri geçicidir!

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

sebnem 6 ay önce

arkadaşlar benim kızımdada birçok sivilce vardı metin amca var kendisi dogal bitki yağı kullanarak ilaç yapıyor bana bir ilaç verdi bitki yağı şeklinde onu günde 2 defa sivilcenin üzerine sürdük çok kısa sürede o sivilceler yok oldu burada satılıyor sayfası : https://www.facebook.com/Kire%C3%A7lenme-Bitkisel-Tedavi-1693066107587059/

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim