Sağlık

Hamilelikte Sabah Bulantısı İle Baş Etme Yolları

Gebelikte sabah bulantısı, yaygın olarak görülen mide bulantısıdır. Hamilelikte mide bulantısı ne zaman olur sorusuna en doğru cevap ise ilk trimester, yani ilk 3 aylık dönem olacaktır. Sabah bulantıları genellikle sabah başlar ve gün boyunca belirli aralıklarla devam edebilir. Gebeliğin erken işaretlerinden biri olarak kabul edilen sabah bulantısı ile başa çıkmak için ilaç kullanmak anne adaylarına uygun değildir. Ancak yine de bu durumla başa çıkmak için birçok yöntem bulunmaktadır.

Sabah Bulantıları İle Başa Çıkmak İçin İpuçları

Yeni anne adayları mide bulantısına ne iyi gelir merak etmektedir. Özellikle sabah bulantıları çoğu kişi için başa çıkması zor bir durum olabilir. Üstelik koku duyarlılığı da buna eklenince bazı anne adayları bu dönemde kilo almak yerine kilo vermektedir. Ancak sizin için hazırladığımız ipuçları ile rahatlamak mümkündür.

Sabah:

Yataktan kalkmak için bolca zaman ayırın. Eğer genellikle saat 08:00’da kalkıyorsanız, alarmınızı saat 07: 00’a ayarlayın. Uyandırdığınız anda tüketebilmeniz için baş ucunuzda bir kraker ya da tuzlu gevrek bulundurmak iyi bir fikirdir. Sonrasında ise güne başlamak için rahatça yatağınızdan çıkabilirsiniz.

Gün boyunca:

Çok fazla yemek veya çok fazla acıkmaktan kaçınmak için gün boyunca ufak öğünler tüketin. Progesteron, sindirim sisteminizden geçen yiyeceklerin hızını yavaşlatır. Karnınızın çok fazla dolmasını ya da çok fazla boşalmasını önlemek için, yemeklerden önce ya da yemekten sonra 1-2 saat aralık bırakın. Ayrıca, dehidrasyondan kaçınmak için gün boyunca sıvı tükettiğinizden emin olun .

Yapabildiğiniz zaman bol bol dinlenin. Bu sabah erken kalkmanız gerekiyorsa özellikle önemlidir. Ancak, yemekten hemen sonra şekerleme yapmayın çünkü bu durum mide bulantısını artırabilir. Mide bulantınızı daha da kötüleştiren yiyecekler veya kokulardan kaçının.

Akşam:

Akşam yemeği için baharatlı, yağlı yiyeceklerden kaçının. Hafif ve güçlü bir kokusu olmayan yiyecekleri tercih edin. İlk üç aylık dönem için yemek pişirmekten kaçınmanız gerekebilir.

En önemlisi ise yatmaya erken gitmektir.  Erken kalkmak ve her şeyi tekrar yapmak için enerjiye sahip olmak için dinlenmeye ihtiyacınız var.

Hamilelikte Sabah Bulantısı İle Baş Etme Yolları

Sabah Bulantısı İçin Önerilen Yemekler

Soğuk yiyecekler (sandviçler, çiğ sebzeler ve uygun şekilde hazırlanan salatalar)

Ilık yiyecekler (tavuk çorbası, et suyu çorbası ve baharatsız fırında patates)

B6 vitamini bakımından zengin besinler

Limon

Zencefil (zencefilli gazoz , zencefil çayı, tost üstünde zencefilli reçel)

Nane çayı

Kraker

Sabah bulantılarınız çok şiddetliyse ve yemek yemenizi zorlaştırıyorsa doktorunuza danışmanız iyi bir fikirdir. Böylelikle neler yapılabileceğine dair fikir sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu