Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusma için Çözümler

NAVİGASYONKusma ve Bulantı için ÇözümlerSabah AtıştırmakSıvı TüketmemekYemek SeçmekAktivite ve Su Hamileliğin en belirgin semptomlarından olan mide bulantısı ve bu bulantıya eşlik edecek kusma, kişiyi gündelik yaşamında yakından ilgilendirmektedir. Hamilelikle direkt ilişkilendirilen ve oldukça sık görülen bu sorunlara çözüm önerileri için aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz. Gebeliğin ilk üç ayı en karmaşık ve belirtilerin en yoğun şekilde kendini […]

09.08.2018 - 23:29
10.08.2018 - 1:24
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Hamileliğin en belirgin semptomlarından olan mide bulantısı ve bu bulantıya eşlik edecek kusma, kişiyi gündelik yaşamında yakından ilgilendirmektedir. Hamilelikle direkt ilişkilendirilen ve oldukça sık görülen bu sorunlara çözüm önerileri için aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

hamilelikte mide bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı

Gebeliğin ilk üç ayı en karmaşık ve belirtilerin en yoğun şekilde kendini hissettirdiği dönemdir. Bu belirtiler arasında kusma ve mide bulantısı oldukça yaygın olmakla birlikte özellikle ilk haftaların sabahlarını anne adayları için kabusa çevirebilir. Yataktan kalktığınız anda meydana gelmesi olası bu durum içinse birkaç küçük öneriye dikkat ederek önlem almak mümkündür.

Kusma ve Bulantı için Çözümler

Hormonal değişikliklerden kaynaklanan hamilelik bulantısı sorununa son vermek çok da kolay bir süreç olmamakla birlikte semptomları minimuma indirerek daha rahat günler geçirmek ve hamileliğin ilk haftalarının tadını çıkarmak mümkündür. Aslında Yoğun ve sık kusmalar vücutta dehidrasyon olarak adlandırılan su kaybı dönemlerine sebebiyet verir. Aynı zamanda yediği yiyeceklerden fayda sağlayamadan atan anne için besin eksikliği söz konusu olacaktır. Bu nedenle hamilelikte bulantı normal bir durum olsa da kusmayla birlikte istenmeyen sorunlara zemin hazırlanacağı için bu sürecin yönetilmesi şarttır.

Sabah Atıştırmak

Sabah erken saatlerde kalkan anne adayları minik atıştırmalıklarla midesini yatıştırabilir. Hamilelikte mide bulantısı için kraker ve tuzlu kurabiye gibi seçenekler az miktarda tüketmek tavsiye edilir. Uyanır uyanmaz midesinde bulantıyla birlikte açlık hisseden anneler için yanında az miktarda da olsa kraker bulundurmak oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca uyanır uyanmaz biraz atıştırmak kan şekerini de dengelemeye yardımcı olacaktır.

Sıvı Tüketmemek

Kraker gibi atıştırmalıklarla güne başlamak diğer öğünleri kısıtlamamalıdır, yani anne adayı yine normal şekilde kahvaltı edebilmelidir. Ancak bu öğünde sıvı tüketmek pek tavsiye edilmemektedir. Eğer sabah saatleri bitmeden meyve suyu ya da kahve içmek isteniyorsa bunun için katı besinleri yedikten sonra en az 3 saat midenin sindirimine izin verilmelidir.

Yemek Seçmek

Gün içinde tükettiğiniz gıdalar da hamilelerde kusma şikayeti için en az kahvaltı kadar önemlidir. Gün içinde birkaç küçük öğün tüketmek az ancak yoğun miktarda yemek yemekten çok daha sağlıklı olup bu sayede hamilelikte fazla kilo alımından da korunulabilir. Ağır yemeklerden ve yağlı gıdalardan uzak durmak da mideyi yatıştırmak için önemlidir.

hamilelikte mide bulantısı

Hamilelikte Su Tüketimi

Aktivite ve Su

Gün içinde kusmaya bağlı yoğun miktarda su ve tuz kaybedilmektedir. Ancak bu su ve mineral kaybından aktif hareketliliği olan anneler daha çok etkilenir. Hamileyken vücudun kaybettiği suyu ve tuzu gün içine yayarak takviye etmeye ve fiziksel hareketliliği artırmaya çalışmak gereklidir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim