Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir? Hamilelikte Kabızlık Belirtileri Ve Tedavisi

NAVİGASYONHamilelikte Kabızlığa Neden Olan Faktörler Nelerdir?Hamilelikte Kabızlık Belirtileri Nelerdir?Hamilelikte Kabızlığa Hangi Besinler İyi Gelir?Hamilelikte Kabızlığa Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? Kabızlık sorunu hemen hemen herkesin yaşadığı bir problem olmakla birlikte, kadınlarda hamilelik döneminde de çok sık görülen bir durumdur. Kabızlık, hamilelik döneminde anne adayının hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Peki hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir? Hamilelikte kabızlık […]

12.12.2018 - 23:27
12.12.2018 - 23:27
Yorum Yap
5 dk okuma süresi

Kabızlık sorunu hemen hemen herkesin yaşadığı bir problem olmakla birlikte, kadınlarda hamilelik döneminde de çok sık görülen bir durumdur. Kabızlık, hamilelik döneminde anne adayının hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Peki hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir? Hamilelikte kabızlık belirtileri ve tedavisi nelerdir? Bütün detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelikte Kabızlığa Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Hamilelik boyunca, sindirim sisteminde oluşan aksamalar nedeniyle, bazı kadınlarda özellikle hamileliğin son 3 ayında tuvalete çıkamama durumu görülmektedir. Bu duruma neden olan faktörler şunlardır;

 1. Hamilelikte kabızlığın oluşmasının başlıca nedeni progesteron hormonudur. Bu hormon kasların gevşemesine neden olmaktadır. Gevşeyen kas sonucu, sindirim kanalındaki hareketlilikte yavaşlama meydana gelmekte ve kabızlık görülmektedir.
 2. Hamilelik boyunca az su içmek, kabızlığa neden olmaktadır.
 3. Lif bakımından zengin gıdaların az tüketimi, sindirim sistemi sorunlarına özellikle kabızlığa yol açmaktadır.
 4. Hamilelik süresinin ilerlemesiyle birlikte rahimde büyümektedir. Genişleyen rahimin bağırsaklara baskı uygulaması sonucu, bağırsakların çalışması yavaşlar. Bu da kabızlığı meydana getirmektedir.
 5. Hormon seviyesinin değişmesiyle birlikte, anne adayında kabızlık sık görülen bir sorundur.
 6. Posalı gıdaların tüketilmemesi ve magnezyum mineralinin yeterli miktarda alınamaması durumunda kabızlık görülebilmektedir.
 7. Hamilelik sürecinde alınan kilo sebebiyle, harekette kısıtlanma görülmektedir. Az hareket etme sonucu, bağırsaklar yeteri kadar çalışamaz ve kabızlık oluşur.
Hamilelikle kabızlık, özellikle hamileliğin son 3 ayında görülmektedir.

Hamilelikle kabızlık, özellikle hamileliğin son 3 ayında görülmektedir.

Hamilelikte Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin özellikle son 3 ayında, anne adayında sindirim sistemi sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu aksaklıklar sonucunda kişi de kabızlık durumu oluşmaktadır. Hamilelikte kabızlık belirtileri, anne adayının çok sıkıntılı bir dönem geçirmesine neden olmaktadır.Bu durumun normale döndürülmesi açısından, belirtilerinin bilinmesi gerekmektedir. Hamilelikte kabızlık belirtileri şunlardır;

 • Kişi günlük olarak tuvalete çıkamaz.
 • Dışkı normalde çok katı ve kötü kokuludur.
 • Kişide şişkinlik rahatsızlıkları görülmektedir.
 • Karın kramplarının görülme sıklığı artmaktadır.
 • Mide bulantısı görülmektedir.
 • Kişide şişkinliğin yanı sıra gaz oluşumu artmaktadır.

Yukarıdaki belirtilerden şikayet eden anne adayının, vakit kaybetmeden doktora gitmesi gerekmektedir. Çünkü, dışkının vücuttan atılamaması sağlık açısından çok zararlı bir durumdur. Atılamayan dışkıda oluşan mikroplar, ince bağırsak tarafından emilmektedir, bu da hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını kötü etkiler.

Hamilelikte kabızlığı önlemek için, incir, üzüm, elma ve kayısı gibi lifli besinler tüketilmelidir.

Hamilelikte kabızlığı önlemek için, incir, üzüm, elma ve kayısı gibi lifli besinler tüketilmelidir.

Hamilelikte Kabızlığa Hangi Besinler İyi Gelir?

Hamilelikte kabızlık belirtileri görülmesiyle birlikte kişinin beslenme düzeninde değişiklik yapması gerekmektedir. Ancak bu düzenlenme hekim önerisiyle birlikte yapılmalıdır. Hamilelik boyunca, kabızlığı önleyen gıdalar şunlardır;
 • İncir, üzüm, elma ve kayısı gibi lifli besinler tüketilmelidir. Ancak bu gıdalar şeker açısından zengin olduğundan, gebelik şekeri sorunu göz önüne alınarak tüketilmesi gerekmektedir.
 • Bürüksel lahanası, pırasa, lahana ve havuç gibi besinler sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 • Süt ve süt ürünleri probiyotik besinlerdir. Probiyotik besinlerde, ince bağırsağın çalışmasını düzenleyen yararlı bakteriler bulunur.
 • Baklagiller,yulaf ve zeytinyağı gibi besinlerin bağırsağı yumuşatıcı özelliği bulunmaktadır. Bu sayede, tuvalete çıkmada zorlanma yaşanmamaktadır.
 • Günlük olarak en az 3 litre su tüketilmelidir.
Günlük ortalama 7 bardak su tüketimi, dışkının yumuşamasına yardımcı olmaktadır.

Günlük ortalama 7 bardak su tüketimi, dışkının yumuşamasına yardımcı olmaktadır.

Hamilelikte Kabızlığa Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Hamilelik boyunca düzenli beslenmenin yanında, düzenli harekette önem taşımaktadır. Özellikle gebeliğin son 3 ayına girildiğinde anne adayının hareket kabiliyetinde, sancı ve kilo alımı nedeniyle zorlanmalar görülmektedir. Bu nedenle en sık görülen durum kabızlıktır. Kabızlığa karşı alınması gereken önlemler şunlardır;

 • Lifli ve posalı gıdaların düzenli olarak tüketilmesi kabızlığı önlemektedir.
 • Bağırsakları rahatlatıcı bitkisel çaylar tüketilebilir. Herhangi bir yan etki görülmesini engellemek adına, öncesinde hekime danışılması gerekmektedir.
 • Günlük ortalama 7 bardak su tüketimi, dışkının yumuşamasına yardımcı olmaktadır.
 • Hamilelikte düşük tehlikesi olmayan anne adayları, hafif egzersizler ve kısa yürüyüşler yapabilirler. Bu sayede bağırsak hareketleri normale dönmektedir.
 • Probiyotik ürünler (probiyotik yoğurt gibi) tüketilebilmektedir. Öncesinde hekime danışılması, anne ve bebeğin sağlığı için gerekmektedir.
 • Kuru meyve tüketilebilmektedir. (kaysı,erik,incir gibi)
Hamilelikte düşük tehlikesi olmayan anne adayları, hafif egzersizler ve kısa yürüyüşler yapabilirler.

Hamilelikte düşük tehlikesi olmayan anne adayları, hafif egzersizler ve kısa yürüyüşler yapabilirler.

 • Tüm bunların yanı sıra, tuvalet geldiği andan mutlaka tuvalete gidilmelidir. Tuvaletin bekletilmesi de, kabızlığa neden olan başka bir faktördür.
 • Kuru besinlerden çok çorba gibi sıvı gıdaların tercih edilmesi, kabızlığı önlemektedir.
 • Kabızlık durumunun önüne geçilemediği durumlarda, kişi de hemoroid ve kolon kanseri gibi ciddi rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir.
 • Kafein içeren ve gazlı içecekler hem sağlık açısından zararlı hem de kabızlık sorununa neden olan içeceklerdir.

Anne adayı tüm önlemleri almasına rağmen, hala kabızlıktan şikayet ediyorsa o zaman ilaçla tedavi uygulanmaktadır. Tedavide kullanılan müshil etkili ilaçlar, anne ve bebeğin sağlığı açısından zararlı olabileceğinden, mutlaka hekim kontrolünde ve belirtilen dozlarla kullanılması gerekmektedir.

 

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.multiyasam.com
 • www.medicalpark.com.tr[/su_spoiler] [/su_accordion]

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim