Hamilelikte Güzelleşmek için Temizlik ve Bakım Önerileri

Heyecan uyandıran ve kendine has öneriler gerektiren hamilelik sürecinde anne adayları hem hijyenini hem de bakımını uygulamaya devam etmeyi ister. Ancak istisnalar içeren hamilelikte güzelleşmek için farklı bakım önerilerine ihtiyacınız olabilir. Hamilelikte güzelleşmek konusu yazımızın devamında..
Yorum Yap
3 dk okuma süresi
18 Ekim 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Hamilelik her kadın için hayatının en önemli dönemlerinin başında gelmektedir. Oldukça heyecanlı geçen bu süreçte anne adayları kendisi için konfor ve rahatlık kadar özgüven ve bakım için de dikkatli olmaya çalışır. Anne olmayı bekleyen kadınlar için bakım konusunda ön plana çıkan bir diğer madde de şüphesiz hijyen olmakta ancakhamilelikte güzelleşmekve hijyeni korumak için birtakım kurallara dikkat etmek gerekmektedir. Siz de hamilelik boyunca bakımını doğru bir şekilde yapmak için aşağıda yer alan yazımızı okuyabilirsiniz.

hamilelikte güzelleşmek

Hamilelikte Temizlik ve Bakım için Öneriler

Temizlik ve bakımlı olma, birbiriyle direkt ilişkili iki durum olmakta, anne adayının hem bebeğinin sağlığı hem de kendi hijyeni için birtakım önerileri göz önünde bulundurması gerekmektedir. Anneyi fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak etkileyen bakım süreci bir bütün olarak her yönüyle değerlendirilmeli ve bu çerçevede aksatılmaması gereken bir konu olmalıdır.

Hamileler Banyo Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Banyo yapmak elbette yalnızca anne adayları için değil, herkes için şart olan bir temizlik kuralıdır. Ancakhamilelerin banyo yaparken dikkat etmesi gerekenlerarasında farklı olarak öncelikle banyo sıklığı gelmektedir.

hamilelikte güzelleşmek

Banyo yapmanın dolaşımı artırmadan, hamilelikte rahatlama için kullanılmaya kadar pek çok genel etkisinin olmasının yanında elbette istenmeyen kokuları ve enfeksiyonları önlemek için de önemi büyüktür. Ancak hamilelerin çok sık banyo yapması hedeflenenin tam tersi anne adayının enfeksiyon riskini artırır.

Hamilelikte soğuk duş almakya da fazla sıcak su altında kalmak tavsiye edilmeyen diğer farklardandır. Ilık suyla alınan duş , en ideali olmakla birlikte banyonun kaygan zeminine de dikkat edilmeli, tırtıklı ve altı kaymayan terliklerle duş almaya özen gösterilmelidir.

Duşta kalma süresi için 10 ila 15 dakika aralığı ideal olmakta, fazla uzun duşlar neticesinde kanamalar yaşanabilmektedir.

Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı için Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamilelerin yaşadığı değişimler arasında en belirgin olanlarından biri de ağız ve dişlerde meydana gelmekte, anne adayı için günlük kalsiyum ihtiyacı artmaktadır. Annenin bu ihtiyacı tam olarak karşılayamaması halinde bünye ihtiyacı olan minerali diş ya da kemiklerdeki depolardan almakta, bu da dişleri enfeksiyon yani çürüme için uygun hale getirmektedir.

hamilelikte güzelleşmek

Hamilelikte diş çürümesi nedenleriarasında kalsiyumun yetersiz alınması başta gelmekte, birçok anne adayı bu kurala dikkat etmediğinde diş kayıpları yaşamaktadır. Şekerli içecek ve yiyecek tüketimini sınırlandırmak ve aralıklarla diş kontrolüne gitmek, hamilelikte önemi artan sağlık önerileri arasında yer alır.

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Her kadın için önem arz eden cilt bakımı, hamilelerde daha çok dikkat edilmesi gereken bir bakım aşaması halini alır.

hamilelikte güzelleşmek

Cildin yeterince hava alışverişi yapabilmesi yani gözeneklerin açık olması hamile kadınlar için normalden daha büyük önem taşımakta, bu nedenlehamilelikte makyajyapmamaya özen göstermek gerekmektedir. Makyaj yapmayı tercih edenlerinse nispeten hafif dokularda ve su bazlı ürünler kullanması, makyajı gece saatlerinde doğru bir şekilde temizlediğinden emin olması gerekmektedir. Kimyasal maddelerin etkileri tahmin edilemediğinden doğal makyaj temizleyiciler kullanılarak makyaj temizlenmelidir.

Cildin ferahlaması ve gözeneklerin açılması için başvurulacak bir diğer yöntem de buhar banyosu yapmak olabilir. Buhar banyosu sonrasındahamilelik için maskelerdenenerek olası sorunlar da önlenmiş olabilir. Cilt Lekeleri İçin Doğal Çözümler, Doğal Maskeler yazımızda deneyebileceğiniz doğal tarifleri bulabilirsiniz.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com