Sağlık

Hamilelikte Güzelleşmek için Temizlik ve Bakım Önerileri

Hamilelik her kadın için hayatının en önemli dönemlerinin başında gelmektedir. Oldukça heyecanlı geçen bu süreçte anne adayları kendisi için konfor ve rahatlık kadar özgüven ve bakım için de dikkatli olmaya çalışır. Anne olmayı bekleyen kadınlar için bakım konusunda ön plana çıkan bir diğer madde de şüphesiz hijyen olmakta ancak hamilelikte güzelleşmek ve hijyeni korumak için birtakım kurallara dikkat etmek gerekmektedir. Siz de hamilelik boyunca bakımını doğru bir şekilde yapmak için aşağıda yer alan yazımızı okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Temizlik ve Bakım için Öneriler

Temizlik ve bakımlı olma, birbiriyle direkt ilişkili iki durum olmakta, anne adayının hem bebeğinin sağlığı hem de kendi hijyeni için birtakım önerileri göz önünde bulundurması gerekmektedir. Anneyi fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak etkileyen bakım süreci bir bütün olarak her yönüyle değerlendirilmeli ve bu çerçevede aksatılmaması gereken bir konu olmalıdır.

Hamileler Banyo Yaparken Nelere  Dikkat Etmeli?

Banyo yapmak elbette yalnızca anne adayları için değil, herkes için şart olan bir temizlik kuralıdır. Ancak hamilelerin banyo yaparken dikkat etmesi gerekenler arasında farklı olarak öncelikle banyo sıklığı gelmektedir.

Hamilelikte Güzelleşmek için Temizlik ve Bakım Önerileri

Banyo yapmanın dolaşımı artırmadan, hamilelikte rahatlama için kullanılmaya kadar pek çok genel etkisinin olmasının yanında elbette istenmeyen kokuları ve enfeksiyonları önlemek için de önemi büyüktür. Ancak hamilelerin çok sık banyo yapması hedeflenenin tam tersi anne adayının enfeksiyon riskini artırır.

Hamilelikte soğuk duş almak ya da fazla sıcak su altında kalmak tavsiye edilmeyen diğer farklardandır. Ilık suyla alınan duş , en ideali olmakla birlikte banyonun kaygan zeminine de dikkat edilmeli, tırtıklı ve altı kaymayan terliklerle duş almaya özen gösterilmelidir.

Duşta kalma süresi için 10 ila 15 dakika aralığı ideal olmakta, fazla uzun duşlar neticesinde kanamalar yaşanabilmektedir.

Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı için Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamilelerin yaşadığı değişimler arasında en belirgin olanlarından biri de ağız ve dişlerde meydana gelmekte, anne adayı için günlük kalsiyum ihtiyacı artmaktadır. Annenin bu ihtiyacı tam olarak karşılayamaması halinde bünye ihtiyacı olan minerali diş ya da kemiklerdeki depolardan almakta, bu da dişleri enfeksiyon yani çürüme için uygun hale getirmektedir.

Hamilelikte diş çürümesi nedenleri arasında kalsiyumun yetersiz alınması başta gelmekte, birçok anne adayı bu kurala dikkat etmediğinde diş kayıpları yaşamaktadır. Şekerli içecek ve yiyecek tüketimini sınırlandırmak ve aralıklarla diş kontrolüne gitmek, hamilelikte önemi artan sağlık önerileri arasında yer alır.

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Her kadın için önem arz eden cilt bakımı, hamilelerde daha çok dikkat edilmesi gereken bir bakım aşaması halini alır.

Cildin yeterince hava alışverişi yapabilmesi yani gözeneklerin açık olması hamile kadınlar için normalden daha büyük önem taşımakta, bu nedenle hamilelikte makyaj yapmamaya özen göstermek gerekmektedir. Makyaj yapmayı tercih edenlerinse nispeten hafif dokularda ve su bazlı ürünler kullanması, makyajı gece saatlerinde doğru bir şekilde temizlediğinden emin olması gerekmektedir. Kimyasal maddelerin etkileri tahmin edilemediğinden doğal makyaj temizleyiciler kullanılarak makyaj temizlenmelidir.

Cildin ferahlaması ve gözeneklerin açılması için başvurulacak bir diğer yöntem de buhar banyosu yapmak olabilir. Buhar banyosu sonrasında hamilelik için maskeler denenerek olası sorunlar da önlenmiş olabilir. Cilt Lekeleri İçin Doğal Çözümler, Doğal Maskeler yazımızda deneyebileceğiniz doğal tarifleri bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu