Sağlık

Hamilelikte Gevşeme ve Rahatlamanın Önemi

Hamilelik oldukça keyifli olmasının yanında beraberinde annelik heyecanı ve stresini de getirmekte ancak bu süreçte anne adayının hem kendisi hem bebeği için rahatlaması gerekmektedir. Rahatlama ve dinleme, yalnızca daha iyi hissetmek için değil, sıfırdan gelişen bir hayatın çok daha sağlıklı olması için şarttır. Siz de hamilelikte gevşeme ve önemi hakkındaki detayları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelikte Gevşeme ve Rahatlamanın Önemi

Hamilelikte Rahatlamanın Önemi

Gevşemek ve bedensel olarak rahatlamak oldukça zorlu bir süreç olan gebeliği çok daha kolay bir hale sokacaktır. Aslında bu süreci bir hasta gibi geçirmemiz değil, hamileliğin keyifli yönlerini ön plana çıkararak eşsiz bir tecrübe olarak görmemiz gerekmektedir. Anne adaylarının kendisine çok daha özenli davranması ve normal yaşamından çok daha dikkatli olması gerektiğini biliyoruz ancak bu süreci minimum stresle geçirmemiz gerektiğini yeterli şekilde önemsemiyor ve dikkat etmemiz gereken kuralları düşünürken çok daha fazla strese kapılabiliyoruz.

Bir anne adayının hamilelikte gevşemek için gündelik yaşamına ara vermesi ve kendisine gün içinde minimum 2 saat zaman ayırması gerekmektedir. Dinlenme, vücudunuza yapacağınız en büyük iyilik olduğu gibi hem bebek hem anne adayı için büyük fizyolojik faydalar da sağlayacaktır.

Bu durumda yapılması gereken gündelik işleri tamamen bir kenara bırakmak, rutinden kaçmak değil, sadece bebek ve annenin daha samimi bir şekilde zaman geçirmesi için uygun koşulları yaratmaktır. Bunun için gündelik rutine birkaç küçük hamilelik egzersizleri eklemek ya da sessiz zaman geçirmek yeterli olmaktadır.

Hamilelikte Fiziksel Rahatlama

Günlük egzersiz rutinine sadık kalmak herkes için büyük faydalar sağlasa da her konuda daha hassas olmamızı gerektiren gebelik döneminde bu faydalı alışkanlığın etkileri daha da belirgin şekilde ön plana çıkmaktadır. Hamilelikte fiziksel rahatlama sağlayan egzersizler uygulamanın faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Hamilelikte Gevşeme ve Rahatlamanın Önemi

 • Kan basıncı düşerken ritm düzene girer.
 • Hamileliğin son haftaları içinde artan nefes alıp verme hızı, egzersizler bu alışverişi daha düzenli bir hale sokarak vücudun oksijenlenmesini ve kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlar.
 • Kaslarda oluşan gerginlik ve ağrılar azalır.
 • Kolesterol ve yağ seviyesi düşer, kan değerleri optimal seviyeye yaklaşır.
 • Hamilelikte uyku birçok kadın için sorun teşkil ederken, düzenli spor hem bebek hem anne için uyku düzeni sağlar.
 • Kandaki akyuvar üretimi tetiklenir. Bu sayede anne adayının bağışıklık sistemi gelişir ve olası hastalıklardan korunması sağlanır. Hamilelikte grip gibi sık yaşanan durumlar önceden önlenebilir.
 • Damarlarda genişleme meydana gelir, bu sayede ödem gibi sorunlar kontrol altında tutulurken hücrelere ulaşan su ve oksijen miktarında artış gerçekleşir.

Hamilelikte yaşanan değişimler etkisi yadsınamayacak kadar fazla olup bu değişimlerin her biri kan değerlerini ve bu değerlerin psikoloji üzerine etkisine işaret eder. Bu nedenle türlü metotlarla rahatlama ve gevşeme önem arz eder.

Günümüz dünyasında hamilelikte evde uygulanan egzersizler bulunduğu gibi uzman kontrolünde de güvenilir egzersiz hizmeti sunan pek çok yer bulunmaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta egzersizleri gündelik bir rutin haline getirmek ve gebelikte egzersiz yapmanın olumlu etkileri için gerekli düzeni sağlamaktır.

Hamilelikte Rahatlama Teknikleri

Elbette egzersiz rahatlamanın tek yolu değildir. Hamilelikte gevşeme teknikleri dendiği zaman uygulanabilecek seçenekler mevcut olup anne adayı kendi zevk ve alışkanlıklarına göre bu tekniklerden faydalanabilir.

Hamilelikte Nefes Alma Teknikleri

Rahatlatan egzersizler yaparken bir yandan doğru nefes alış verişine dikkat ederek rahatlatıcı etkiler artırılabilir. Hamilelikte nefes teknikleri için temel kural diyaframdan nefes almaya özen göstermektir.

Hamilelikte Doğru Egzersizler

En gergin kasın hangisi olduğuna odaklanarak bu kas için germe odaklı egzersizler yapılmalıdır. Bu şekilde sağlanan ağrı azaltıcı ve esneklik artırıcı hisler anne adayında ciddi bir dinginlik sağlayacaktır.

Hamilelikte yapacağınız spora karar vermeden öncesinde Hamilelikte Ağır Kaldırmak Tehlikeli mi? yazımızı incelemeniz faydalı olabilir.

Hamilelikte Gevşeme ve Rahatlamanın Önemi

Bir tür psikoterapi tekniği olan otojenik egzersiz yöntemi de meditasyonu andırmasıyla hamilelere tavsiye edilen bir diğer hareket türüdür. Temelinde germe ve hareket genişliğini açma üzerine kurulu olan bu egzersizler için bir uzman gözetiminde olmak en sağlıklı karar olacaktır.

Hamilelikte Müziğin Önemi

Klasik müzik veya enstrümantal  müzikler dinlemek kaslarda genel bir gevşeme yaratarak doğumu daha kolay geçirmenize hazırlık olabilmektedir. Ayrıca bazı bilimsel çalışmalar bu müzik türlerinin anne karnındaki bebekte zeka gelişimini olumlu yönde etkilediğini öne sürmektedir.

Hamilelikte Yoga Teknikleri

Doğumun daha kolay geçmesi için kas gruplarının belli bir esneklik ve güçte olması gerekmekte ancak aynı esnada anne adayının yeterli rahatlıkta olması gerekmektedir. Tüm bunları aynı anda sağlayabilen bir çalışma alanı olan hamile yogası zihnen ve bedenen sağladığı rahatlıkla doğumu daha farklı bir tecrübe kılacaktır.

Hamilelikte Gevşemenin Etkileri

Anne adayının kendisine uygun gevşeme teknikleri keşfi ve sonrasında bunları birer alışkanlık haline getirmesi sonucunda etkilerinin azaldığını gözlemleyebileceği ve hissedebileceği durumlar şu şekildedir:

 • Bitkinlik ve yorgunluk
 • Hareketler güçlük ve kısıtlılık
 • Hamilelikte baş ağrısı ya da dönmesi
 • Kaslarda ağrı ve uyuşma
 • Vajinal kanamalar ve sıvı kayıpları
 • Nabızda artış ve buna bağlı kasılmalar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu