Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Hamilelikte Doktor Seçimi

Son Güncelleme:
 Hamilelikte Doktor Seçimi

Birçok kadın için hayatının belki de en heyecan verici anları anne olacağı dönem oluyor. Anne adaylarını 9 aylık hem zorlu, hem de güzel bir süreç beklerken bu dönemde bakım ve sağlıklarına da ayrı özen göstermeleri gerekiyor. Dolayısıyla hamilelikte doktor ve doğum uzmanı seçimi de ayrı önem kazanıyor. Peki bu süreçte doğru doktor seçimi nasıl yapılır?

Gebelikte Doğum Uzmanı – Doktor Seçimi

Aynı zamanda doğum uzmanlığı da olan bir jinekologa muayene oluyorsanız, hamilelik esnasında da onun size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Özellikle de bu doktorun doğumları gerçekleştirdiği hastaneyi seviyorsanız sizin için ideal olacaktır.

Bir doğum uzmanı bulmanız gerekiyorsa, danıştığınız sağlık uzmanlarından tavsiye isteyebilir ya da çevrenizde yakın zamanda bebeği olan arkadaş – akrabalarınıza danışabilirsiniz. Ayrıca doğum eğitimcileri de referans için iyi bir kaynaktır.

Dolayısıyla hamilelikte doktor seçimi sırasında ilk yapmanız gereken şey önceki tecrübelerinizden ve referanslardan yola çıkmak.

Hamilelikte Doktor Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Doğum uzmanı seçerken dikkat etmeniz belli başlı kriterler de var. Örneğin doktor size uygun olmalı, ofisi ya da hastanesi evinizden çok uzak olmamalı. Bu gibi kıstaslara dikkat etmelisiniz;

Sağlık Geçmişiniz

Yüksek kan basıncı, epilepsi, kalp hastalığı ya da diyabet gibi kronik hastalıklarınız var mı? Daha önceden geçirdiğiniz ve özel bakım ihtiyacı doğuran hastalıklarınız var mı? Eğer öyleyse doktorunuza bunları belirtin ve tecrübeli olup olmadığını sorun. Çünkü kimi kronik hastalıklarda hamilelikte özel bakım gerekebilir.

Eğer daha önce sezaryen doğum yaptıysanız, bu sefer normal doğum yapmak isteyip istemediğinizi düşünün. Sezaryen sonrası normal doğuma karar verirseniz, hem hastane, hem de doğum uzmanının bu alanda tecrübeli ve yeterli olması gerekir.

Doktorun Görünüşü

Mutlaka sizin için önemli davranış biçimleri vardır ve muayenelerde doktorun hareketlerini, tutumlarını da izleyin. IV rutinleri, elektronik cenin izlemeleri gibi sizin için önemli olacak işlemleri nasıl yaptığına bakın.

O anki bireysel durumunuzun neye ihtiyaç duyacağını tahmin edemezsiniz fakat doktorun genel yaklaşımı ve sorularınıza olan cevapları kafanızda fikir oluşturur.

Uygunluk

Hamilelik ve bebek doğumu kesinlikle heyecan verici bir şey ama aynı zamanda bir o kadar da stresli. Dolayısıyla en iyi doğum uzmanı, yanında rahat hissedeceğiniz ve iyi iletişim kuracağınız kişi olacaktır.

Gebelikte doğum uzmanı seçerken şu sorulara yanıt vermeyi deneyin:

  • Doktorunuzun yanında ne kadar rahat hissediyorsunuz?
  • Doktorunuza rahatlıkla soru sorabiliyor musunuz?
  • Size her şeyi net şekilde açıklıyor mu?
  • Kişisel olarak ilgili birisi mi?
  • İsteklerinize saygı duyuyor mu?

Doğum Uzmanınızı Ne Sıklıkla Göreceksiniz?

Bazı durumlarda doğum uzmanınızı doğum öncesi muayenelerin neredeyse tamamında görürsünüz. Sizinki uygun olmadığında ise bir hemşire pratisyenle ya da başka bir doğum uzmanıyla görüşme şansınız vardır.

Aslına bakarsanız uzmanların hepsiyle tanışmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu şekilde seçim konusunda karar verirken daha az zorlanırsınız.

Sonuç olarak hayatta belki de sadece bir kez doğum yapacaksınız ve bu yüzden de her şeyin yolunda gitmesi için doğru gebelikte doktor seçimine önem gösterin. İşinin ehli bir doğum uzmanı, doğum sürecinin planlandığı gibi gitmesini sağlayacaktır.

Hamilelik İle İlgili Diğer Konular 

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23