Hamilelikte Doktor Seçimi

NAVİGASYONGebelikte Doğum Uzmanı – Doktor SeçimiHamilelikte Doktor Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?Sağlık GeçmişinizDoktorun GörünüşüUygunlukDoğum Uzmanınızı Ne Sıklıkla Göreceksiniz?Hamilelik İle İlgili Diğer Konular  Birçok kadın için hayatının belki de en heyecan verici anları anne olacağı dönem oluyor. Anne adaylarını 9 aylık hem zorlu, hem de güzel bir süreç beklerken bu dönemde bakım ve sağlıklarına da ayrı özen […]

29.07.2018 - 14:49
29.07.2018 - 12:21
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Birçok kadın için hayatının belki de en heyecan verici anları anne olacağı dönem oluyor. Anne adaylarını 9 aylık hem zorlu, hem de güzel bir süreç beklerken bu dönemde bakım ve sağlıklarına da ayrı özen göstermeleri gerekiyor. Dolayısıyla hamilelikte doktor ve doğum uzmanı seçimi de ayrı önem kazanıyor. Peki bu süreçte doğru doktor seçimi nasıl yapılır?

Gebelikte Doğum Uzmanı – Doktor Seçimi

Aynı zamanda doğum uzmanlığı da olan bir jinekologa muayene oluyorsanız, hamilelik esnasında da onun size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Özellikle de bu doktorun doğumları gerçekleştirdiği hastaneyi seviyorsanız sizin için ideal olacaktır.

Bir doğum uzmanı bulmanız gerekiyorsa, danıştığınız sağlık uzmanlarından tavsiye isteyebilir ya da çevrenizde yakın zamanda bebeği olan arkadaş – akrabalarınıza danışabilirsiniz. Ayrıca doğum eğitimcileri de referans için iyi bir kaynaktır.

Dolayısıyla hamilelikte doktor seçimi sırasında ilk yapmanız gereken şey önceki tecrübelerinizden ve referanslardan yola çıkmak.

Hamilelikte Doktor Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Doğum uzmanı seçerken dikkat etmeniz belli başlı kriterler de var. Örneğin doktor size uygun olmalı, ofisi ya da hastanesi evinizden çok uzak olmamalı. Bu gibi kıstaslara dikkat etmelisiniz;

Sağlık Geçmişiniz

Yüksek kan basıncı, epilepsi, kalp hastalığı ya da diyabet gibi kronik hastalıklarınız var mı? Daha önceden geçirdiğiniz ve özel bakım ihtiyacı doğuran hastalıklarınız var mı? Eğer öyleyse doktorunuza bunları belirtin ve tecrübeli olup olmadığını sorun. Çünkü kimi kronik hastalıklarda hamilelikte özel bakım gerekebilir.

Eğer daha önce sezaryen doğum yaptıysanız, bu sefer normal doğum yapmak isteyip istemediğinizi düşünün. Sezaryen sonrası normal doğuma karar verirseniz, hem hastane, hem de doğum uzmanının bu alanda tecrübeli ve yeterli olması gerekir.

Doktorun Görünüşü

Mutlaka sizin için önemli davranış biçimleri vardır ve muayenelerde doktorun hareketlerini, tutumlarını da izleyin. IV rutinleri, elektronik cenin izlemeleri gibi sizin için önemli olacak işlemleri nasıl yaptığına bakın.

O anki bireysel durumunuzun neye ihtiyaç duyacağını tahmin edemezsiniz fakat doktorun genel yaklaşımı ve sorularınıza olan cevapları kafanızda fikir oluşturur.

Uygunluk

Hamilelik ve bebek doğumu kesinlikle heyecan verici bir şey ama aynı zamanda bir o kadar da stresli. Dolayısıyla en iyi doğum uzmanı, yanında rahat hissedeceğiniz ve iyi iletişim kuracağınız kişi olacaktır.

Gebelikte doğum uzmanı seçerken şu sorulara yanıt vermeyi deneyin:

  • Doktorunuzun yanında ne kadar rahat hissediyorsunuz?
  • Doktorunuza rahatlıkla soru sorabiliyor musunuz?
  • Size her şeyi net şekilde açıklıyor mu?
  • Kişisel olarak ilgili birisi mi?
  • İsteklerinize saygı duyuyor mu?

Doğum Uzmanınızı Ne Sıklıkla Göreceksiniz?

Bazı durumlarda doğum uzmanınızı doğum öncesi muayenelerin neredeyse tamamında görürsünüz. Sizinki uygun olmadığında ise bir hemşire pratisyenle ya da başka bir doğum uzmanıyla görüşme şansınız vardır.

Aslına bakarsanız uzmanların hepsiyle tanışmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu şekilde seçim konusunda karar verirken daha az zorlanırsınız.

Sonuç olarak hayatta belki de sadece bir kez doğum yapacaksınız ve bu yüzden de her şeyin yolunda gitmesi için doğru gebelikte doktor seçimine önem gösterin. İşinin ehli bir doğum uzmanı, doğum sürecinin planlandığı gibi gitmesini sağlayacaktır.

Hamilelik İle İlgili Diğer Konular 

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim