Hamilelikte Boğaz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir? Uygulanacak Doğal Yöntemler Hakkında Tüm Detaylar

NAVİGASYONHamilelikte Boğaz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?Hamilelikte Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?Hamilelikte Boğaz Ağrısı Tedavisinde Neler Yapılmalı? Hamilelik Döneminde Boğaz Ağrısına Uygulanabilecek Bitkisel Öneriler Hamilelik dönemi her ne kadar mucizevi bir süreç olsa bile, bu süreçte yaşam kalitesine ve beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü iyi beslenme ve gıda takviyeleri vücudun immun sisteminin güçlenmesini sağlıyor. Hamilelik döneminde, anne adayının […]

06.12.2018 - 21:54
06.12.2018 - 21:54
Yorum Yap
5 dk okuma süresi

Hamilelik dönemi her ne kadar mucizevi bir süreç olsa bile, bu süreçte yaşam kalitesine ve beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü iyi beslenme ve gıda takviyeleri vücudun immun sisteminin güçlenmesini sağlıyor. Hamilelik döneminde, anne adayının enfeksiyon kapma riski yüksek olduğundan, savunma sistemini güçlü tutması gerekir. Aksi halde herhangi bir enfeksiyon, daha şiddetli geçirildiğinden, bu durum bebeğe de zarar verebilir. Enfeksiyon sonucunda, boğazda bulunan lenf bezlerinde iltihaplanma meydana gelir, bu da boğaz ağrısı olarak hissedilir. İltihabın iyileşmesi için, hastanın tedavisinde çoğunlukla antibiyotik bazlı ilaçlar verilmektedir. Ancak bu yöntem hamilelik döneminde, anne adayına uygulanmamaktadır. Boğaz ağrısını kontrol altına almak ve hastalığın ilerlemesini engellemek için, özellikle vitamin ve mineral desteği sağlanmaktadır.

Hamilelikte Boğaz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Özellikle gebelik dönemi boyunca, kişinin vücut sağlığına dikkat etmesi için, bağışıklık sistemini güçlü tutması ve bazı önlemler alması gerekmektedir. Özellikle soğuk algınlığı olan kişilerle aynı havayı solumamak, yapılması gereken önlemlerden ilkidir. Bu süreçte, anne en ufak bir hastalığı bile çok ağır atlatmaktadır. Bu hastalıklardan biri de boğazda oluşan ağrıdır. Hamilelik sürecinde, annede boğaz ağrısı bir takım durumlar sonucu görülebilmektedir. Bunlar;

 • Alerjik nedenler (toz, polen vb)
 • Soğuk algınlığı
 • Kimyasal madde solumak
 • Sinüzit
 • Öksürük
Hamilelikte boğaz ağrısı, bağışıklık sistemi zayıfladığı için daha ağır görülmektedir.

Hamilelikte boğaz ağrısı, bağışıklık sistemi zayıfladığı için daha ağır görülmektedir.

Hamilelikte Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte boğaz ağrısı, halsizlik ve öksürük ile başlayarak, savunma sisteminin zayıf olmasına bağlı olarak, belirtilerde artış ve boğazda iltihaplanma şeklinde görülür. Bu durumda, hamilelikte kişinin uygulaması gereken adımlar şunlardır;

C Vitamini Alımı:Kış mevsiminde yetişen meyve ve sebzelerde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Özellikle soğuk havalarda hamilelerin, greyfurt, mandalina, kivi ve roka gibi besinlere yönelmesi, savunma sistemini artırmak için gerekmektedir.

Zencefil Tüketme:Zencefil, hem aroma olarak hem de içerdiği fayda bakımından yoğun bir baharattır. Hamilelikte boğaz ağrısı tedavisinde tüketildiğinde, güçlü antioksidan olduğu için virüs ve bakterilere karşı vücudu korur. Ayrıca hücre yenilenmesini hızlandırdığı için, özellikle gebelik döneminde kullanımı önerilen bir baharattır. İsteğe bağlı olarak, zencefil taze ya da toz şekilde tüketilebilir. Ancak alerjisi olan kişilerin, kesinlikle kullanmaması gerekmektedir.

Bitki Çayları:Hamilelikte boğaz ağrısı tedavisi için uygulanacak en iyi ve sağlıklı yöntem, bitki çayları tüketimidir. Özellikle boğaz ağrısına iyi gelen ve iltihaplanmayı geçiren bitkiler içerisinde, ıhlamur ve rezene çayı bulunmaktadır. Ancak hamilelik sürecinde bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta, kesinlikle 2 bardaktan fazla içilmemesi.

Su Tüketimini Artırmak:Boğaz ağrısı, özellikle hamile kadınların sık sık boğazlarının kurumasına neden olur. Bu yüzden sıvı tüketimi 2 katına çıkarılmalıdır. Çünkü, boğaz yumuşatıldığında, hem boğaz kuruluğu sonucu meydana gelen öksürük azalacak hem de boğaz ağrısı tedavisinde daha kısa sürede iyileşme gösterecektir.

Yeterli Dinlenme:Hamilelik döneminde kişi kendini daha fazla yorgun hisseder. Özellikle iş hayatında yoğun koşturması olan hamile kadınların, hastalıklara yakalanma riski çok daha yüksektir. Bu nedenle, düzenli uyku ve istirahat önemlidir.

Hamilelikte boğaz ağrısı tedavisi için, düzenli uyku ve istirahat önemlidir.

Hamilelikte boğaz ağrısı tedavisi için, düzenli uyku ve istirahat önemlidir.

Hamilelikte Boğaz Ağrısı Tedavisinde Neler Yapılmalı?

Gebelik döneminde, vücut savunması düştüğü için, hastalıklara yakalanma riski daha fazladır. Bu yüzden ilaç kullanımı gerektiğinde doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bununla birlikte, hamilelikte boğaz ağrısı konusunda yapılmaması gereken durumlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Hastalık bakteri kaynaklı değilse, antibiyotik kullanılması sakıncalıdır.
 • Hastalık daha ağır geçtiği için, hamile kadınların hastalıklara yakalanmaması önemlidir. Bu nedenle, vücut hijyenine dikkat edilmesi ve ellerin sık sık yıkanması gerekmektedir.
 • Bu süreçte bol bol istirahat, vücudun çabuk toparlaması için gereklidir.
 • Ortamın sık sık havalandırılması sağlanmalıdır.
 • Ortamın nem dengesinin sağlanması, boğaz kuruluğunu önlemektedir.
 • Oda ısısının yeterli olması gerekmektedir.
 • Hamile bayanlar istirahat sürelerinde, kabarık yastıkları tercih etmeliler, böylece baş yukarıda tutularak daha rahat nefes alınması sağlanır.
Hamilelikte boğaz ağrısı için, nar kabuğu çayı tüketilebilir.

Hamilelikte boğaz ağrısı için, nar kabuğu çayı tüketilebilir.

Hamilelik Döneminde Boğaz Ağrısına Uygulanabilecek Bitkisel Öneriler

Hamilelikte boğaz ağrısı durumunda, hamilelerin ilaç kullanılması bebeğin sağlığı açısından riskli bir durumdur. Bu yüzden, doğal yöntemler uygulanmaktadır. Boğaz ağrısına uygulanabilecek bitkisel öneriler sırasıyla şunlardır;

 • Nar kabuğu çay olarak içildiğinde, antioksidan özelliği sayesinde boğaz ağrısını tedavi edicidir.
 • Zencefili rendeleyerek, bal ile birlikte çaya karıştırarak içmek, boğazı yumuşatır.
 • Çayın içerisine, tarçın ve karanfil eklemek, boğazdaki mikropları öldürerek, kısa sürede şişliğin inmesini sağlar.
 • Ihlamur, hamilelikte sık kullanılan bir bitkidir. Özellikle boğaz ağrısı ve sancıların azaltılmasında kullanılır.
 • Uyumadan evvel, bitkisel içerikli gargara yapılabilir. Bu sayede gece boyu bitkisel gargara boğaz enfeksiyonlarına karşı savaşır.
 • Bitkisel çayların içerisine portakal ve limon kabuğu eklenerek, C vitamini alımı sağlanabilir. Bu sayede, vücut savunma sistemi güçlenir.

Bitkisel kaynaklı vitamin hapları kullanılmadan önce doktora danışılması, özellikle hamilelik döneminde yapılması gereken önemli adımlardan bir tanesidir. Çünkü hamilelik döneminde, vücut normalde bir besine vermediği tepkiyi verebilmektedir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.medicalpark.com.tr
 • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim