1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Hamilelik Sürecinde Ağrı Kesici Kullanımı
Hamilelik Sürecinde Ağrı Kesici Kullanımı

Hamilelik Sürecinde Ağrı Kesici Kullanımı

A+A-

Hamilelik sürecinde anne adayları yalnızca psikolojik değil, fiziksel olarak da pek çok zorlukla karşı karşıya kalır. Annenin duygusal olarak aşırı hassas ve gelgitli olduğu bu dönemde stres ve gerginlik kaçınılmazdır. Fiziksel olarak da yansımalara yol açan bu stresin üzerine hormonal ve anatomik değişimlerin eklenmesiyle birlikte ağrılar sürecin değişmez bir yan etkisi halini alır. Peki  hamilelikte ağrı kesici kullanmak doğru mudur? Süreç boyunca ağrı kesici içmek hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelikte Ağrı Sorunu

Hamileliğin belirtileri arasında bulantıdan şişkinliğe, halsizlikten duygusallığa kadar pek çok madde yer alsa da ilerleyen dönemlerde de kendini göstermeye devam etmesi ve gündelik yaşamı derinden etkilemesiyle hamilelik ağrısı belirtiler arasında anne adaylarının gündemini en çok meşgul eden konulardandır.

Sırt ve bel bölgesindeki ağrılar hamileliğin ilk işaretleri arasında sayılmakla birlikte bebeğin gelişiminin ilerlemesiyle bu sorun artacaktır.

Bebeğin kalp atışının duyulduğu ilk günler olan 6. haftasından sonra büyüme süreci hızlanacaktır. 4. aydan sonraysa kilo alımı maksimum seviyelere çıkar ve beraberinde anne için kalça ve bel bölgesinde duruş değişiklikleri gelir.

Kasıklarda başlayan ağrılar, bel, karın, sırt ve bazen boyna yansımaktadır. Peki bu ağrılara çözüm olarak anne adayları için hamileyken ağrı kesici kullanmak doğru bir seçenek midir?

Hamileyken Ağrı Kesici Kullanmak Doğru mudur?

Annenin zorunluluk hali haricinde hamilelikte ilaç kullanımı, özellikle de ağrı kesici kullanımı tavsiye edilmemektedir.  Bel, kalça, karın ve baş gibi ağrının sıklıkla yaşandığı bölgelerde meydana gelen sorunlar karşısında ilaç almak, böylesi zor bir dönemde oldukça cazip gelebilir. Ancak vitamin takviyesi ilaçları gibi destek ürünleri içeren kapsüller haricinde ilaç kullanmanın yasak olduğu bilinmelidir.

Gündelik yaşantımız içerisinde kesinlikle büyük bir yardımcı olduğunu reddedemeyeceğimiz ağrı kesiciler, ne yazık ki bir istisna olarak hamilelikte kullanıldığı takdirde hem anne adayını hem bebeği olumsuz şekilde etkileyebilir. Bu hata sonucunda farklı sağlık problemleri belirebilir.

Özellikle hamilelik ilk üç ayı içerisinde ağrı kesici, ateş düşürücü gibi ilaçları doktor belirtmedikçe kullanmak büyük tehlike arz eder. Gebeliğin ilerleyen haftalarındaysa ağrı şikayetinin artması doğal bir durum olup değişimin hat safhada olduğu bu haftalarda ağrı kesici kullanmanın yan etkileri doğumu dahi etkileyebilecek düzeyde olabilir. Öyle ki ağrı kesici ilaçlar son haftalarda kullanıldığında bebeğin suyunda azalma ve damarlarda tıkanıklığa yol açarak doğumun hayati şekilde etkilenmesine yol açacaktır.

Hamilelikte Hangi Ağrı Kesiciler Kullanılabilir?

Asetominofen ve parasetamol  türevi ağrı kesiciler hamilelikte kullanılabilen ağrı kesici ilaçlardandır. Piyasada bu türde satılan ilaçlar Parol, Vermidon ve Minoset'tir.

Hamilelikte parol kullanımıhamilelikte ağrı kesici minoset türevi ilaçların denenmesi her ne kadar diğer türlere nazaran daha az risk içerse de bu ilaçların dahi doktora danışmadan alınmaması oldukça önemlidir. Hamilelikte doktor seçimi konusu bu noktada önem arz eden bir diğer madde olacaktır.

Aspirin gibi ilaçlar kanı sulandırma özelliğiyle bilinmekte, bu nedenle kullanan kişiyi kanama için daha riskli hale getirmektedir. Hamileliğin son haftalarında bu gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanmak özellikle doğum anındaki kanamaların kontrolünü güçleştirir.

Hamilelikte ağrı kesici çay kullanımı halk arasında tercih edilen bir diğer yöntem olsa da hamilelikte doğru bilinen yanlışlar arasında yer alan bu yöntemde bazı bitkisel çayların düşük yapmaya kadar gidebilen riskleri olduğundan hangi çayın ne gibi etkileri olduğunu bilmeden içilmemesi gerekmektedir.

Hamilelikte Ağrı Sorununa Çözüm Önerileri

Doğal olarak hamilelikte ağrıyı önlemek için alışkanlık edinilmesi gereken farklı çözümler ve faydalı egzersizler mevcuttur. Bu rutini kazanan anne adaylarının gebelikte ağrı kesici kullanımına olan ihtiyacı oldukça azalabilir. Süreç boyunca ağrıyı önlemek için;

 • Topuklu ayakkabı giymekten kaçının ve uzun süre boyunca ayakta kalmayın.
 • Gün içinde dinlenmek için kendinize zaman ayırın.
 • Egzersiz olarak yoga, pilates gibi rahatlatırken kasları güçlendiren aktiviteleri tercih edin.Bu egzersizleri bir alışkanlık haline getirmek için hamilelikte spor yapmanın anne ve bebeğe faydaları olduğunu unutmayın.
 • Hamile yastıkları kullanarak uzanın.
 • Beli destekleyen ürünlerden yardım alabileceğinizi unutmayın.
 • Bel ve sırt bölgelerine sıcak ya da soğuk su torbalarıyla uygulama yapın.
 • Fazla ses ve gürültüden kaçınmaya çalışın.
 • Beslenmeye dikkat edin, muz, avokado, papaya gibi ağrı kesici etkileri olduğu düşünülen meyveleri tüketmeye özen gösterin.
 • Uyku düzenine ve süresine özen gösterin.
 • Ayak ve ellerinize masaj yapın.
 • Yorulmamak kaydıyla hafif yürüyüşler yapın.
 • En önemlisi kendinizi stres ve endişeden koruyun.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.