Hamilelikte Ağır Kaldırmak Tehlikeli mi?

NAVİGASYONHamilelikte Ağır Kaldırmak Tehlikeli mi?Gebelikte Ağırlık Kaldırırken Nelere Dikkat Edilmeli?Hamilelikle İlgili Diğer Yazılar Anne adaylarının hem kendi sağlıkları, hem de bebeklerinin güvenliği için en azından 9 ay boyunca daha dikkatli olmaları gerekiyor. Bu dönemde yeme içme alışkanlıklarınıza özen göstermeli, belli gıdaları daha çok, belli gıdaları daha az tüketmelisiniz. Aynı zamanda fiziksel aktivitelerinizi de sınırlandırmalı ve […]

01.08.2018 - 8:08
01.08.2018 - 8:08
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Anne adaylarının hem kendi sağlıkları, hem de bebeklerinin güvenliği için en azından 9 ay boyunca daha dikkatli olmaları gerekiyor. Bu dönemde yeme içme alışkanlıklarınıza özen göstermeli, belli gıdaları daha çok, belli gıdaları daha az tüketmelisiniz. Aynı zamanda fiziksel aktivitelerinizi de sınırlandırmalı ve fazla efor sarf etmekten kaçınmalısınız. Peki hamilelikte ağır kaldırmak tehlikeli mi? Gebelikte ağırlık kaldırmak bebeğe ya da anneye zarar verir mi?

Hamilelikte Ağır Kaldırmak Tehlikeli mi?

Açıkçası belli önlemleri alırsanız, sınırlarınızı korursanız ve doktorunuz da size izin verirse gebelikte ağırlık kaldırmak herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Özellikle bunu spor amaçlı yapıyorsanız ağırlık antrenmanları işinize yarayacak ve sizi gebelik boyunca fit tutacaktır.

Ağırlık antrenmanlarının aynı zamanda doğuma da faydası olur fakat bunu yaparken kendinizi aşırı şekilde yormamalısınız. Unutmayın ki hamilelikte birinci önceliğiniz vücudunuzu istediğiniz şekle sokmak değil, sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek ve çocuğunuzu doğurmak.

Bu noktada uzmanlar ve doktorlar belli kas gruplarına yönelik antrenmanları önerirken, ağırlık kaldırımını da limitler dahilinde öneriyor. Dolayısıyla hem fitness uzmanınıza, hem de doktorunuza danışarak ilerlemelisiniz.

 

Gebelikte Ağırlık Kaldırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aşağıdaki önlemleri alır ve maddelere uyarsanız kaldıracağınız ağırlıklar hem size zarar vermeyecek, hem de fit kalmanıza yardımcı olacaktır.

  • Doktorunuz ya da doğum uzmanınıza danışın. Ne yoğunlukta spor yaptığınızı ona bildirin ve uygun görmesi hâlinde devam edin.

  • Daha hafif ağırlıklar kullanın ve tekrarları artırın. Kas ve eklemlerinize aşırı yüklenmeyin çünkü gebelikte relaksin adlı hormonun seviyesi artar ve bu da eklemleri gevşetir.

  • Valsalva manevrası yapmayın. Bu manevra türü kan basıncını ve göğüs bölgesindeki basıncı hızlı şekilde arttırır, bebeğe giden oksijenin azalmasına yol açabilir.

  • Walking Lunges adı verilen hareketten kaçının. Aksi takdirde leğen kemiği bölgenizdeki dokular zarar görebilir.

  • Gebelikte ağır kaldırmak belli oranlarda yapıldığında tehlikeli değil fakat ağırlıklara dikkat edin, özellikle karın bölgenize çarpmamalarına özen gösterin ya da direnç bantları kullanın.

  • Sırt üstü yatarken asla ağırlık kaldırmayın. Özellikle de hamileliğin ilk üç ayında sırt üstü yatarak vücudunuza baskı yapmak belli damarlara zarar verebilir, bu da beyninize ve bebeğe giden kan akışını yavaşlatabilir.

  • Vücudunuzu mutlaka dinleyin. Fiziksel olarak fark ettiğiniz değişiklikler size zaten haber verecektir. Örneğin aşırı yorulduysanız ya da kaslarınızın zayıfladığını hissediyorsanız ara verin veya daha hafif hareketlere geçin. Hamilelikte asla sınırlarınızı zorlamayın.

Sonuç olarak hamilelikte ağır kaldırmak tehlikeli mi sorunuza ‘Hayır’ yanıtını veriyoruz fakat sınırları korumanız şartıyla. Bu tavsiyelerimize uyar, kendinizi zorlamaz ve doktorunuza da danışırsanız spor yapmaya devam edebilirsiniz.

Hamilelikle İlgili Diğer Yazılar

Hamileyken Kahve İçilir mi?

Hamilelikte Yapılması Gereken Testler

Hamilelikte Opioid

Hamilelikte Doktor Seçimi

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim