Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Hamilelikte Ağır Kaldırmak Tehlikeli mi?

Son Güncelleme:
 Hamilelikte Ağır Kaldırmak Tehlikeli mi?

Anne adaylarının hem kendi sağlıkları, hem de bebeklerinin güvenliği için en azından 9 ay boyunca daha dikkatli olmaları gerekiyor. Bu dönemde yeme içme alışkanlıklarınıza özen göstermeli, belli gıdaları daha çok, belli gıdaları daha az tüketmelisiniz. Aynı zamanda fiziksel aktivitelerinizi de sınırlandırmalı ve fazla efor sarf etmekten kaçınmalısınız. Peki hamilelikte ağır kaldırmak tehlikeli mi? Gebelikte ağırlık kaldırmak bebeğe ya da anneye zarar verir mi?

Hamilelikte Ağır Kaldırmak Tehlikeli mi?

Açıkçası belli önlemleri alırsanız, sınırlarınızı korursanız ve doktorunuz da size izin verirse gebelikte ağırlık kaldırmak herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Özellikle bunu spor amaçlı yapıyorsanız ağırlık antrenmanları işinize yarayacak ve sizi gebelik boyunca fit tutacaktır.

Ağırlık antrenmanlarının aynı zamanda doğuma da faydası olur fakat bunu yaparken kendinizi aşırı şekilde yormamalısınız. Unutmayın ki hamilelikte birinci önceliğiniz vücudunuzu istediğiniz şekle sokmak değil, sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek ve çocuğunuzu doğurmak.

Bu noktada uzmanlar ve doktorlar belli kas gruplarına yönelik antrenmanları önerirken, ağırlık kaldırımını da limitler dahilinde öneriyor. Dolayısıyla hem fitness uzmanınıza, hem de doktorunuza danışarak ilerlemelisiniz.

 

Gebelikte Ağırlık Kaldırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aşağıdaki önlemleri alır ve maddelere uyarsanız kaldıracağınız ağırlıklar hem size zarar vermeyecek, hem de fit kalmanıza yardımcı olacaktır.

 • Doktorunuz ya da doğum uzmanınıza danışın. Ne yoğunlukta spor yaptığınızı ona bildirin ve uygun görmesi hâlinde devam edin.

 • Daha hafif ağırlıklar kullanın ve tekrarları artırın. Kas ve eklemlerinize aşırı yüklenmeyin çünkü gebelikte relaksin adlı hormonun seviyesi artar ve bu da eklemleri gevşetir.

 • Valsalva manevrası yapmayın. Bu manevra türü kan basıncını ve göğüs bölgesindeki basıncı hızlı şekilde arttırır, bebeğe giden oksijenin azalmasına yol açabilir.

 • Walking Lunges adı verilen hareketten kaçının. Aksi takdirde leğen kemiği bölgenizdeki dokular zarar görebilir.

 • Gebelikte ağır kaldırmak belli oranlarda yapıldığında tehlikeli değil fakat ağırlıklara dikkat edin, özellikle karın bölgenize çarpmamalarına özen gösterin ya da direnç bantları kullanın.

 • Sırt üstü yatarken asla ağırlık kaldırmayın. Özellikle de hamileliğin ilk üç ayında sırt üstü yatarak vücudunuza baskı yapmak belli damarlara zarar verebilir, bu da beyninize ve bebeğe giden kan akışını yavaşlatabilir.

 • Vücudunuzu mutlaka dinleyin. Fiziksel olarak fark ettiğiniz değişiklikler size zaten haber verecektir. Örneğin aşırı yorulduysanız ya da kaslarınızın zayıfladığını hissediyorsanız ara verin veya daha hafif hareketlere geçin. Hamilelikte asla sınırlarınızı zorlamayın.

Sonuç olarak hamilelikte ağır kaldırmak tehlikeli mi sorunuza ‘Hayır’ yanıtını veriyoruz fakat sınırları korumanız şartıyla. Bu tavsiyelerimize uyar, kendinizi zorlamaz ve doktorunuza da danışırsanız spor yapmaya devam edebilirsiniz.

Hamilelikle İlgili Diğer Yazılar

Hamileyken Kahve İçilir mi?

Hamilelikte Yapılması Gereken Testler

Hamilelikte Opioid

Hamilelikte Doktor Seçimi


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Saç dökülmesi koronavirüs belirtisi mi? Korona olunca saçlar dökülür mü?
14 08 2020 - 08:46
Kan Grubu Covid-19’da Önemli mi? Kan Grubu Kornavirüse Yakalanma Riskini Etkiliyor mu?
19 06 2020 - 15:23
69 Firma 136 Ürünü İfşa Oldu! İşte Sahte Ürünler Listesi
12 06 2020 - 13:53
Bakan Müjdeyi Verdi! İşte Merak Edilen Covid-19 İlacı
12 06 2020 - 12:35
Elma sirkesi ve karbonatla yapılan doğal diş beyazlatma dişlere zarar veriyor
10 06 2020 - 12:03
Evde Yıkanabilir Kolay Maske Yapımı
9 06 2020 - 17:51
Yorum Yap