Sağlık

Hamilelikte 3. Hafta: Ceninin İlk Haftası

Tebrikler! Hamileliğin üçüncü haftası genellikle yumurtlama  ve implantasyon meydana geldiğinde oluşur.

Hamilelikte 1. ve 2. hafta

, gebelik tarihinin belirlenmesi için kullanılmakta ve henüz döllenme gerçekleşmemektedir. Ancak 3 haftalık bir gebelik ceninin de ilk haftası anlamına gelir. Genellikle 3 haftalık gebelik belli olur mu sorusu çok sorulmaktadır. Ancak 3. haftada hiçbir değişim hissedilmeyeceğini söylemek gerekiyor. Çünkü henüz adet döneminde gecikme bile olmadı ve bu haftada hamile olduğunu anlayan kadın sayısı da oldukça azdır.

3 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Birçok kadın hamileliğin 3. haftasında herhangi bir değişiklik fark etmez, ancak bazı kadınlar yumurtlama sırasında hafif kramp ağrıları ve vajinal akıntı yaşayabilirler. Yumurtlama sırasında yumurtalıklar, fallop tüpleri boyunca uterusa doğru ilerlemeye başlayan olgun bir yumurtayı serbest bırakır.

Sperm, fallop tüpü içindeki yumurtayı döllemek için uterus boyunca ilerler. Sadece tek bir sperm yumurtayı dölleyebilir. Döllenme gerçekleştiğinde bebek sadece hücrelerden oluşur ve gelişmekte olan bu hücre topluluğu ise zigot olarak isimlendirilir. Henüz bir cenin ya da bebek görünümümde değildir ve bir toplu iğne ucu büyüklüğündedir. Hamileliğin 3. haftasında bebeğinizin görünümü şu şekildedir:

Hamilelikte 3. Hafta: Ceninin İlk Haftası

Döllenme gerçekleştiğinde aslında bebeğinizin cinsiyeti, göz rengi, saç rengi ve diğer birçok özellik zaten belirlenmiştir. Çoğu anne adayı 3 haftalık gebelik ultrasonda belli olur mu merak ediyor. Ancak bebeğiniz henüz çok küçük olduğu için ultrasonda belli olmayacaktır.

3 Haftalık Gebelik Belirtileri

Gebeliğin 3. haftasında genellikle anne adayları hamile olduklarından haberdar değildir. Ancak eğer bir bebek sahibi olmak için planlama yapmışsanız doktor kontrolleri sırasında gebe olduğunuzu öğrenebilirsiniz. 3 haftalık gebelik belirtileri ise şu şekildedir:

İmplantasyon Kanaması

Döllenmiş yumurta rahim duvarına ilerlerken implantasyon kanaması görülmektedir. Bu kanama genellikle adet dönemi ile benzer özellikler taşımakla beraber daha kısa sürmektedir. Aynı zamanda lekelenme yaşamanız da muhtemeldir.

Hamilelikte 3. Hafta: Ceninin İlk Haftası

Mide Bulantısı

Hamilelik hormonu hCG vücutta üretilmeye başladığı için bulantı olması muhtemeldir. Sabah bulantısı en sık görülen şeklidir ve ikiz bebek bekleyen anne adayları mide bulantılarını daha sık yaşayabilir. Bunun nedeni ikiz bebek bekleyen annelerin genellikle gebelik hormonlarının daha yüksek seviyelerine sahip olmasıdır.

Göğüslerdeki Değişimler

Gebeliğin 3. haftasında göğüsler daha hassas hale gelebilir ve sancıyabilir. Aynı zamanda meme uçlarının koyulaşması da mümkündür.

Adet Gecikmesi

Adet gecikmesinin sebepleri arasında gebelik ilk sıralardadır. Adet dönemleriniz düzenliyse ve gecikme yaşadıysanız hamile olduğunuzu anlamanız kolay olacaktır. Ancak yine de kesin sonuç için gebelik testi yapmak doğrudur.

Gebelikte 3. Hafta Bebek Gelişimi

Hamileliğin üçüncü haftasında hücreler hızla büyüyor ve çoğalıyor. Hücrelerin bir kısmı, hCG (insan koryonik gonadotropin) hormonu üretecek ve plasenta haline gelecektir. hCG hamilelik testleri ile tespit edilen hamilelik hormonudur. Amniyotik sıvı da bebeğinizi hamileliğiniz boyunca korumak için hücrelerin etrafında toplanır. Beyin, omurilik, kalp ve gastrointestinal sistemin gelişimi de dahil olmak üzere fetal gelişimin önemli dönemleri bu hafta başlar.

Vücudunuzdaki embriyo çok küçüktür ve aslında bir bebekten çok bir hücre grubuna benzemektedir. Ceninin ilk haftasında büyüklüğü ise 0.150 mm’dir.

Gebeliğin 3. Haftasında Anne Adayları Ne Yapmalı?

  • Hamilelik sırasında egzersiz önemlidir. Bir egzersiz rutinine başlamadan veya devam etmeden önce sağlık uzmanınıza danışın. Çoğu durumda, zaten bir egzersiz rutinindeyseniz, muhtemelen aynı şekilde devam edebilirsiniz. Eğer detaylı bilgi almak isterseniz gebelikte egzersiz yapmanın olumlu etkileri yazımıza göz atabilirsiniz.
  • Bebeğinizin yaptığınız her şeyi iyi ve kötü olarak algılayabildiğini unutmayın. Alkol, belirli yiyecekler, kafein ve sigara içmekten kaçınmanız önemlidir.
  • Hamileliğin erken döneminde beslenme de önemlidir. Fetal büyüme ve sağlıklı bir hamilelik için folik asit ve diğer gerekli besin ve vitaminler gereklidir. Yeterli miktarda protein ve kalsiyumun bulunduğu bir beslenme düzeni hem sizin için hem de bebek için önemlidir.
3. Haftada Hamileliğinizi Daha İyi Hale Getirmek İçin İpuçları

Vücudunuz bazı büyük değişikliklerden geçmeye başlıyor ve zaman zaman bunalmış hissedebilirsiniz. Yeteri kadar dinlendiğinizden ve beslenmenizi ihmal etmediğinizden emin olmanız önemlidir. Rahatlamak ve hamile olmaktan zevk almak için zaman ayırın. Stres hamilelik sırasında vücudunuz ve bebeğiniz için en kötü şeydir. Bu nedenle stres seviyenizi düşük tutmak için rahatlamaya çalışın. Hamilelikte 3. Hafta: Ceninin İlk Haftası

Baba Adayları İçin İpuçları

Hem siz hem de eşiniz, planlanmış bir hamilelik olsa bile ortaya çıkmaya başlayan korkulara sahip olabilirsiniz. Birbirinize açık olun ve endişelerinizi tartışın. Eşinize hamilelikle alakalı sorular sorun, böylece eşiniz hamileliğe dahil olmak istediğinizi hissedecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu