Sağlık

Hamilelik Öncesi Vücuda Geri Dönmek Mümkün Mü?

Genellikle gebelik sonrası plastik cerrahi önerileri istenir. Birçok kadın çoğunlukla hangi işlemin mevcut olduğunu ve ameliyat için optimum zamanın ne zaman olabileceğini öğrenmek ister. Gebelik, birçok kadının arzuladığı doğal bir süreçtir. Hem hamilelik sırasında hem de hemen sonrasında vücutta önemli değişiklikler ortaya çıkmaktadır.

Bazı kadınlar gebelik ve emzirme sonrası vücutları hakkında endişeler duyar. Gebelik sonrası plastik cerrahi için en yaygın talepler karın germe ameliyatı, meme büyütme veya dikleştirme estetiği ve liposuction ameliyatıdır.

Hamilelik Sonrasında Göğüsleriniz Nasıl Eski Haline Döner?

Gebelik ve emzirmeyi takiben göğüslerindeki değişiklikleri eski haline dönüştürmek isteyen binlerce kadın vardır. Doğum sonrasında bazı işlemler için biraz beklemekle beraber, göğüslerinizin görünümünü iyileştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Göğüsler gebelikten sonra daha büyük ve daha dolgun hale gelir. Yani hamilelik öncesi kullandığınız sütyenleriniz göğüslerinizi düzgün bir şekilde desteklemeyecektir. İyi bir sutyen bulmak için ilk adım, sutyen boyutunu öğrenmektir. Profesyonelce ölçtürmek için özel bir iç çamaşırı mağazasına gitmeyi düşünün. Göğüslerinizin zıplamasını önlemek için koşu gibi yoğun faaliyetlerde sağlam bir spor sutyeni giymeyi unutmayın.

Gebeliğin ardından, çoğu kadın gebelik öncesi vücutlarını mümkün olan en kısa sürede ulaşmayı umuyor. Bununla birlikte, gerçek şu ki, bebeğinizden gelen kilolarının tümünü hemen kaybetmek göğüslerinize daha fazla zarar verebilir. Aşırı kilo kaybı ve kilo alma göğüs derisinin elastikiyetine zarar verebilir ve sarkmaya neden olabilir. Kilo vermek kademeli ve sağlıklı bir tempoda göğüs derisinin iyileşmesini ve onarılmasını sağlar.

Gebeliği takiben göğüslerinizi düzeltmek için daha kalıcı bir yol mu arıyorsunuz? O halde plastik cerrahi seçeneklerini düşünebilirsiniz. Meme estetiği ameliyatı ile  istediğiniz göğüslere kavuşabilirsiniz.

Hamilelik Öncesi Vücuda Geri Dönmek Mümkün Mü?

Sarkmış göğüsler, kadınlar için gebelik sonrası yaygın bir sorun olsa da, genellikle tek endişeleri değildir. Bel çevresindeki yağlar ve karın etrafındaki gevşek cilt ve yağlar sinir bozucu olabilir. Bu sebeplerden dolayı, gebelikten kaynaklanan çeşitli fiziksel değişiklikleri gidermek için tüm bu işlemlerin birleşimi olan anne makyajı doktorunuz tarafından önerilebilir. Bir anne makyajı şunları içerebilir:

  • Abdominoplasti ve meme küçültme ameliyatı gibi belirli işlemler, doğumun ardından bir süre beklendikten sonra gerçekleştirilmelidir. Her estetik işlem uzun vadeli sonuçlar vermektedir. Ancak hastanın ameliyatlar sonrasında sağlıklı bir yaşam düzenine uyması ve yeniden kilo almaması şarttır. Özellikle ikinci bir gebelik alınan sonuçların bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden bu tip estetik işlemler kişi yeni bir gebelik düşünmediği zaman önerilmektedir. Ancak yine de bu durum kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir.
  • Göğüs büyütme ameliyatı en sık istenen hamilelik sonrası işlemlerden biridir. Birçok kadın, özellikle çocuğunu emzirdikten sonra gebeliğin ardından meme dokusu kaybına uğrar. Göğüs hacminin kaybı da göğüslerin sarkık olması ile ilişkili olabilir. Hafif göğüs sarkması genellikle göğüs implantları ile tek başına tedavi edilebilir. Göğüs hacmi kaybı ile daha şiddetli sarkmalar meydana gelirse kombine bir dikleştirme ve implant işlemi gereklidir.
[su_note note_color=”#e31f3f” text_color=”#ffffff” radius=”9″]Gebeliği takiben estetik cerrahi ideal olarak gebelik veya emzirme tarihinden en az 6-12 ay sonra yapılır. Abdominoplasti ve meme küçültme gibi işlemler 6 haftaya kadar iyileşme sürelerine sahiptir ve göz önüne alınması gereken küçük çocuklar olduğunda bunu göz önünde bulundurmak önemlidir.[/su_note]

Hamilelik Sonrası Meme Dikleştirme Ameliyatının Faydaları

Gebelik, fiziksel olarak vücudunuzun muhtemelen geçireceği en zorlayıcı süreçlerden biridir. Eklemleriniz doğum hazırlığında gevşer, mideniz ve göğüsleriniz büyür. Bu vücut parçalarının birçoğu cerrahi müdahale olmadan bir daha asla aynı görünmeyebilir. Hamilelik sırasında oluşan tüm değişikliklerin gebelik öncesi şekline geri dönmenin zaman alacaktır. Göğüsleriniz sarkmışsa, gebelik sonrası bir meme dikleştirme ameliyatı size çok sayıda fayda sağlayabilir. Bir meme dikleştirme ameliyatı göğüs hacminin düzelmesi, göğüs şeklinin geliştirilmesi, memenin doğru pozisyona getirilmesi gibi pek çok iyileştirme seçeneği sunabilir.

Gebelik sonrasında süt verdiğiniz için göğüslerinizde dolgunluk olması normaldir. Ancak süt verme dönemi sonrasında göğüslerinizin hacmini kaybetmesi ve sarkması görülebilien bir sorundur. Genellikle gebelik sonrası yeni anneler kendilerini aynada gördüklerinde son görünümlerinden hoşlanmayabilirler. Ancak estetik müdahalelerle bu görünümü tersine çevirmek mümkündür. Meme dikleştirme ameliyatı ile hem görüntü açısından hem de sağlıksal açıdan birçok yarar sağlanmaktadır.

Hamilelik Öncesi Vücuda Geri Dönmek Mümkün Mü?

Bazı kadınlar göğüsleri çok büyük olduğundan sırt ve omuz ağrısı yaşar.  Göğüsleriniz gebelik öncesi boyutlarına geri dönmüş olsa da, yine de bel ağrısından muzdaripseniz, memenin aşağıya doğru kayması dengenizi değiştiriyor olabilir. Bir meme dikleştirme ameliyatı memenizi dikleştirir ve göğüslerinizi hamilelik öncesi konumlarına geri döndürebilir.

Profesyonel bir işyerinde çalışıyorsanız ve buna göre giyinmeniz gerekiyorsa göğüslerin sarkması tüm kıyafetlerinizi elden geçirmenize veya kendinize uyacak bir kıyafet bulamamanıza neden olabilir. gebelik sonrasında işe dönmeyi planlıyorsanız onun öncesinde meme dikleştirme ameliyatı olmanız kendinizi daha rahat hissetmenize ve güveninizin yerine gelmesine neden olacaktır.

Hamilelik Öncesi Vücudunu Liposuction İle Geri Al

Aşırı kilo alımı, hamilelik söz konusu olduğunda kaçınılmaz bir gerçektir.  Bu durum vücudun farklı bölümlerinde, özellikle karında, kollarda, uyluklarda, sırtta ve yüzde inatçı yağların birikmesine neden olur. Diyet ve egzersiz biraz kilo vermeye yardımcı olabilir, ancak inatçı yağ birikintilerini ortadan kaldırmazlar.

Yağ birikintileri, diyet ve egzersize karşı oldukça dirençlidir ve birçok kadının doğum sonrasında liposuction tedavisine başvurmasına neden olur. Liposuction, inatçı yağları lokalize alanlardan uzaklaştıran popüler bir vücut şekillendirme işlemidir.

Liposuction güvenli bir işlemdir ve vücudu şekillendirmenin kanıtlanmış bir metodudur. Çoğu yeni anne liposuction tedavisini karın germe ameliyatı ve meme büyütme estetiği gibi diğer plastik cerrahi işlemleriyle birleştirmeyi tercih eder. Liposuction ile zamanı geri alabilir ve genç figürünüzü geri kazanabilirsiniz.

İşlem, bir emme pompasına bağlanmış kanül adı verilen küçük bir tüp kullanılarak yağ birikintilerini vücuttan uzaklaştırır ve küçük bir kesi ile hedef bölüme sokulur. Kanül hareketi yağ hücrelerini serbest bırakır, ardından yağ emme pompası kullanılır.

Birçok kişi liposuction tedavisini kilo kaybı yöntemi olarak düşünürken, gerçekte ise saf bir vücut şekillendirme tedavisi olduğunu bilmez. Uygulama sırasında çıkarılan yağ, ciddi kilo kaybına yol açacak kadar önemli değildir. İşlem, plastik cerrah vücuda şekillendirme ve kontur yapmak için kullandığı zaman etkili olur.

Kilo alımı ve hamilelik genellikle diyet ve egzersize dirençli yağ biriktirir. Liposuction, karnınızı konturlar böylece genel figürünüzün vurgulanması sağlanabilir. Vücudun herhangi bir yerindeki yağ birikimi estetiğini olumsuz yönde etkileyebilir, bu nedenle plastik cerrahlar bu alanları tedavi etmek için liposuction kullanımını önermektedir.

Hamilelik Öncesi Vücuda Geri Dönmek Mümkün Mü?

 

Hamileliğin Ardından Düz Bir Karın

Gebelik kaynaklı estetik değişiklikler için modern düzeltmelerden biri, doğumun etkileyici olmayan fiziksel etkilerine etkin biçimde hitap eden bir plastik cerrahi işlemi olan karın germe ameliyatıdır. Egzersiz ve diyet kilo vermenize yardımcı olsa da, yağlardan ve sarkmış ciltten kurtulmanıza, yardımcı olamaz. Gebelik öncesi vücudunuza geri dönebilmenin  tek etkili ve çabuk yolu karın germe ameliyatıdır.

Karın germe ameliyatı, gebelik öncesi karnınızı, karnınızdaki ekstra sarkmış cildi kaldırarak iyileştirmeye yardımcı olur. İşlem aynı zamanda abdominal duvar kasının tamir edilmesine ek olarak ekstra yağ ve dokunun karından çıkarılmasını da içerir. Karın germe ameliyatı size daha sıkı, daha düz ve daha ince bir karın sağlayacaktır.

Karın germe ameliyatı hastasının ameliyattan gerçekçi beklentilere sahip olması çok önemlidir. Karnınızdaki gebelik sonrası sarkmış deriyi bertaraf etmek için bıçak altına girmeyi düşünüyorsanız, karın germe ameliyatı bunu başarmanıza yardımcı olabilir. Bıçağın altına girmeye karar vermeden önce tüm seçeneklerinizi cerrahınızla tartışmalısınız. Ameliyatın neyi içerdiğini tamamen anlamak önemlidir, böylece doğru bir şekilde buna hazır olabilirsiniz.

Hamilelik Dönemi Beslenme ve Kilo Kontrolü

Hamilelik sırasında dengeli, besleyici bir beslenme düzeni sağlığınızı korumak ve fetüsünüzü beslemek için önemlidir. Hamile kaldıktan sonra günlük kaloriyi yükseltmeye dikkat edin. Ortalama bir kadının günde 2.200 kaloriye ve hamile kaldığında 2.500 kaloriye ihtiyacı vardır. Günlük kalori gereksinimlerinizi doktorunuza veya diyetisyeninizden öğrenebilirsiniz. Çünkü ihtiyaçlarınız boy, kilo ve aktivite seviyenize bağlıdır. Doktorunuz size hamilelik boyunca ve emzirirken takip etmeniz gereken bir beslenme planı verebilir.

Çeşitli gıdalar yemek, ihtiyacınız olan tüm besin maddelerini almanıza yardımcı olabilir. Vücudunuz enerji için protein, karbonhidrat ve yağlara ihtiyaç duyar. Besin maddelerinin iyi kaynakları şunlardır:

  • Zeytinyağı, kanola yağı, fındık ve balık gibi doymamış yağlar.
  • Tahıl, meyve, sebze, baklagiller (bezelye, fasulye ve mercimek) ve az yağlı süt ürünlerinden elde edilen karbonhidrat.
  • Kümes hayvanları, az yağlı süt ürünleri ve baklagiller.

Hamilelik sırasında sağlıklı besinler yemek genel sağlık ve bebeğinizin sağlığı için iyidir. Zaten sağlıklı bir diyetiniz olabilir veya daha sağlıklı beslenme için bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Bol miktarda meyve ve sebze yemeniz de önemlidir. Bunlar sadece gerekli besin maddelerini vermekle kalmaz aynı zamanda lif elde etmenize de yardımcı olur. Yemek planlamak diyetinize sağlıklı gıdalar eklemenize yardımcı olabilir. Folik asit bir B vitaminidir. Folik asidi, gebeliğin erken döneminde ve öncesinde almak, nöral tüp defekti veya diğer doğum kusurlarına sahip bir bebek sahibi olma şansınızı azaltır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu