1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamile Olduğunuzu Gösteren 20 Erken İşaret!
Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamile Olduğunuzu Gösteren 20 Erken İşaret!

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamile Olduğunuzu Gösteren 20 Erken İşaret!

Belirli evreleri olan hamilelik, bazen erken belirtilerle kendini gösterebilir. Kadınların vücudu hamilelik sürecinde değişikliğe uğrar. Peki, hamilelik belirtileri nelerdir?

A+A-

Hamilelik her kadının rüyası. Kadınlar gebe kalmayı büyük bir heyecanla beklerken, belirtiler bazen erken, bazen de çok geç kendini gösterebiliyor. Hatta şimdi size sayacağımız belirtileri bazı kadınlar yaşarken, bazıları ise hiç yaşamıyor. Merak edenler için hamileliğin erken belirtilerini araştırdık. İşte, Hamilelik Belirtileri Nelerdir sorusunun yanıtı ve hamileliğin 20 erken belirtisi.

ERKEN GEBELİK NEDİR?

Vücudumuzda bir şeylerin değiştiğini bize gösteren en önemli şey hormonlardır. Hamilelik süreci, yumurtanın döllenmesi ile başlar ve bu devam eden süreç içerisinde hormonlar bizleri uyarır. Hamilelik ile ilgili şüphelerin erkenden hormonlar yolu ile kuvvetlenmesine de “erken gebelik dönemi" adı verilir. Hormonlar, erken hamilelik döneminde yükselir ve birçok belirtiye neden olur. Fakat her erken hamilelik anlaşılacak diye de bir durum yoktur.

HAMİLE OLDUĞUNUZU GÖSTEREN 20 ERKEN İŞARET

Her kadın regl dönemi gecikince aynı soruyu kendine sorar, ancak her gecikme hamile olduğunuz anlamına gelmez. İşte, erkenden hamile olduğunuzu gösteren 20 işaret;

Adet Gecikmesi

Başta da söylediğimiz gibi, bir çok kadın için adet gecikmesi hamileliğin en önemli işaretidir. Eğer hamile olduğunuz konusunda bir beklentiniz varsa, bu gecikme şüphenizi arttıracaktır. Ancak, her adet gecikmesinde de hamile olduğunuz sonucunu çıkaramazsınız. Bazen stres ya da başka nedenlerle de adet gecikebilir. Nadir de olsa hamileliği boyunca adeti hiç kesilmeyen kadınlar da vardır.

Göğüslerde Hassasiyet ve Büyüme

Erken hamilelik döneminin diğer bir işareti ise göğüslerde ağrı, büyüme ve hassasiyet gibi belirtilerdir. Göğüs uçlarının etrafında bulunan renk de vücuttaki hormon değişimi nedeniyle koyulaşabilir ve bu da gebelik belirtileri arasında sayılabilir.

Halsizlik ve Yorgunluk

Gebelik başladıktan sonra kişinin metabolizma hızı artar ve Progesteron adı verilen hamilelik hormonu salgılanır. Hamile kadınlar bu nedenle halsiz ve yorgun hisseder.

Sık İdrara Çıkma

Hamileliğin en önemli belirtilerinden biri de normalden daha fazla idrara çıkmaktır. Özellikle bu dönemde koyu renk idrar yapanlar için hamilelik olduğu söylenebilir. Bu durum bazı kadınlarda sadece ilk aylarda olurken, bazı kadınlarda hamilelik sonuna kadar sürer.

Mide Bulantısı

Sabah bulantısı olarak da adlandırılan bu mide bulantısında yanlış bir inanış vardır. Hamile kadınların mide bulantısı sanılanın aksine günün her saatinde olabilir. En tipik hamilelik belirtilerinden biri de bulantılardan kaynaklanan kusmadır.

Kabızlık

Hamilelikte hormonlar değiştiği için hazımsızlık başlar. Bunun sonucunda da kabızlık ortaya çıkar.

Mide Yanması

Özellikle yatar pozisyondayken daha çok hissedilen mide yanması da kadınlarda erken hamilelik belirtileri arasında sayılabilir.

Bayılma ve Baş Dönmesi

Kan damarları gebelik ile birlikte genişlemeye başlar. Bu durum da tansiyonu düşürür. Bunun sonucunda baş dönmesi ya da bayılma meydana gelir. Bir çok anne adayında bu belirti görülmez.

İştahsızlık Veya İştah Artması

Halk arasında hamileliğin bilinen en önemli belirtilerinden biri de iştah artmasıdır. Aşerme diye de adlandırılan bu iştah artışı herkeste görülmez. Tam aksine bazı anne adayları, yemeklerden tiksinir ve iştahları kapanır.

Hamile Hissetmek

Anne adaylarında sezgilerin güçlendiği birçok araştırmada kanıtlanmıştır. Bazı kadınlar, henüz hiçbir belirti olmadan hamile olduklarını sezebilir.

Ruh Hali Değişimleri

Kadınlarda hamilelik hormonları duygusal durumlarda da değişikliğe neden olabilir. Bazı anne adayları ortada hiçbir şey yokken bir anda aşırı duygusal ya da aşırı öfkeli olabilir.

Vücut Isısı Artışı

Gebeliğin en bilinen belirtilerinden biri de vücut ısısının artmasıdır. Hatta bu ısı o kadar artar ki, kadınlar ateşli hastalık geçirdiklerini bile düşünebilir.

Kanama

Hamileliğin en kuvvetli erken belirtilerinden biri kanamadır. Normal adet kanamasına oranla daha küçük lekeler şeklinde olan bu kanama, halk arasına "üstüne görme" olarak da bilinir. Fakat bu kanama hamileliğin ilk günlerinde olur. Eğer ileriki dönemlerde böyle bir kanama yaşarsanız mutlaka doktora başvurun.

Şişkinlik, Batma ve Kasık Ağrısı

Erken hamileliğin bir diğer belirtisi de kasık ağrısı, şişkinlik ve batmadır. Çünkü yumurtalar döllenince rahim duvarına tutunur ve sonucunda da bu durum ortaya çıkar.

Aşermek

Genel olarak hamileliğin ilk 3 ayında anne adayının canının sürekli bir şeyler istemesi durumudur.

Garip Davranışlar

Kadınlarda hormonlar değiştikçe duygular da değişir. Özellikle aşırı duygusallık ve ani sinir krizleri bu dönemde görülen garip davranışlar arasındadır.

Akıntı

Hamilelik belirtileri arasında sayabileceğimiz diğer bir durum ise açık renkli ve kıvamlı bir akıntıdır.

Cinsel İstek

Erkek hamilelik döneminde yaşanan hormon değişimleri yüzünden cinsel istekte de artış görülebilir.

İdrar Renginde Değişiklik

Aslında kesin bir belirti olmasa da idrar renginin koyulaşması da hamilelik belirtileri arasında sayılabilir.

Bel Ağrısı

Karın, hamilik döneminde ağırlaşır ve bu da belde ağrıya neden olur. Genelde hamilelik belirtileri arasında bu durum da sayılabilir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.