Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Hamilelerin tüketmesi gereken 10 meyve

Hamilelikte beslenmenize dikkat ederken bazı besinleri almanız bebeğiniz ve sizin için gerekli vitamin ve mineral dengesini sağlamanız için büyük önem taşır. İşte "Gebelikte hangi meyveler tüketilmeli?" sorusunun yanıtı...
Eklenme:
 Hamilelerin tüketmesi gereken 10 meyve

Yeterli miktarda sebze ve meyve tüketmezseniz vücudunuz bebeğin besin ihtiyacını net olarak karşılayamayacaktır. Gelin hamilelikte meyvelerin önemine ve özellikle hangi meyveleri tüketmeniz gerektiğine bakalım.

Hamilelikte Meyvenin Önemi

Kanada’daki çocuk gelişimi uzmanları, hamilelik sırasında daha fazla meyve tüketen kadınların çocuklarının, 12 aylık olduklarında gelişim testlerinde daha iyi performans gösteren çocuklar doğurduğunu keşfettiler.

Hamilelikte meyveler beslenmenizin en önemli bölümünü oluşturur ve vitamin, lif ve mineral yönünden zengin meyveler yemek anne ve büyüyen bebeğin iyi beslenmesine yarar. Bazı temel besin maddeleri meyvelerden elde edilir ve hem anne adayına hem de bebeğe aşağıdaki şekillerde fayda sağlar:

Meyveler, daha güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmanın yanı sıra bebeğe doku ve hücrelerin gelişimine yardımcı olan beta-karoten gibi temel besinleri verir.

Meyvelerdeki C vitamini bebeğin kemik ve diş gelişimi için hayati önem taşır. Vücudun hamilelik sırasında gerekli olan önemli bir mineral olan demiri emmesine yardımcı olduğu için vücudun bu vitamini yeterli miktarda alması büyük önem taşır.

Suda çözünen bir B vitamini olan folik asit hamilelikte de oldukça önemlidir. Beyin ve omurilikle ilgili fetal büyüme kusurlarının önüne geçer.

Potasyum, vücudunuzun hücrelerindeki sıvı ve elektrolit dengesini korumak için çok önemlidir. Bacak krampları hamilelik sırasında yaygındır ve bunlar yeterince potasyum tüketilerek en aza indirilebilir.

Lif bakımından zengin meyveler, kabızlık ve hemoroidle başa çıkmanıza yardımcı olurken, demir açısından zengin meyveler kansızlığı önler.

Hamilelilerin Tüketmesi Gereken 10 Meyve

Hamilelikte günlük beslenmenizin bir parçası olarak aşağıdaki meyveleri tüketmeniz hem size hem de bebeğinize fayda sağlayacaktır:

Muz

Muz, folat (folik asit), C vitamini, B6, potasyum ve magnezyum gibi temel besinleri içerdiği için besleyici meyvelerin başında gelir. Folat, fetusu nöral tüp kusurlarından koruma görevini yerine getirirken, Vitamin B6, sodyum seviyesini düzenlemeye yardımcı olur.

Dengesiz sıvı seviyeleri hamile kadınlarda bulantı ve kusmaya neden olabilir, ancak muzdaki zengin magnezyum içeriği sağlıklı bir sıvı dengesi sağlar. Özellikle hamileliğin ilk trimesterinde her gün bir adet muz tüketmek önerilir.

Kivi

Kivi, C vitamini, E, A, potasyum, fosfor, magnezyum, folik asit ve lif gibi besinleri içerdiği için olduğu listede ikinci sırada yer alıyor. Ayrıca kivinin solunum sistemi üzerinde iyileştirici etkisi vardır. Kivi ayrıca anne adaylarını soğuk algınlığı ve öksürükten korumaya yardımcı olur. Yüksek fosfor içeriğine sahip oldukları ve demiri emmeye yardımcı oldukları için kanın pıhtılaşma riskini de azaltır.

Mango

Mango, sindirime yardımcı olan, kabızlığı önleyen ve anne adayını enfeksiyon probleminden koruyan yüksek miktarda C Vitamini içerir. Ancak mango mevsim meyvelerindendir ve her mevsim bulunmayabilir.

Elma

Hamileyken yenmesi gereken en önemli meyvelerden biri de elmadır. Elma yemek bebeğin ve annenin bağışıklığını ve gücünü artırabilir. Bebek büyüdükçe hırıltılı solunum, astım ve egzama riskini azaltmaya yardımcı olur. Elmalar besin açısından da zengindir ve A, E ve D vitaminleri ile çinko içerir.

Armut

Armut, elmanın yakın akrabasıdır ve yüksek miktarda folik asit içeriği ile bilinir. Aynı zamanda zengin bir C vitamini kaynağıdır.

 Nar

Nar kalsiyum, folat, demir, protein ve C Vitamini içerir. Tüm bu içeriğinden dolayı hamilelikte mutlaka yenmesi gereken meyveler arasındadır.

Karpuz

Karpuz, A, C ve B6 Vitaminleri, magnezyum ve potasyum içerir. Minerallerle yüklü olup lif bakımından da zengindir. Ellerde ve ayaklarda mide ekşimesi ve şişliği (ödem) hafifletmeye yardımcı olduğu ve kas kramplarını hafiflettiği için, özellikle son üç aylık dönemde anne adaylarının beslenmenize mutlaka eklemesi önerilir.

Avokado

Avokadonun diğer tüm meyvelerden daha fazla folat içerdiği bilinmektedir. Aynı zamanda harika bir C, B ve K vitamini kaynağıdır. Lif, kolin, magnezyum ve potasyum içerir. Avokado ayrıca demir de barındırır. Kolin, bebeğinizin beyin ve sinir gelişimi için önemlidir çünkü kolin eksikliği bebeğin hafızasını etkileyebilir.

Kiraz

C Vitamini yüklü kiraz, soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Kiraz ayrıca plasentaya etkin bir şekilde kan tedariki sağlar.

 Çilek

Çilek özellikle C vitamin, lif ve folat bakımından zengindir. Ayrıca bebeğin kemiklerinin güçlü büyümesine yardımcı olan manganez ve potasyum içerirler.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Vajina sağlığını olumsuz etkileyen yiyecekler
23 10 2020 - 10:27
Hamilelerin uzak durması gereken meyveler
22 10 2020 - 14:34
Doğal saç bakım yağları ve faydaları
22 10 2020 - 13:27
Kırışıklık gideren doğal maske tarifleri
21 10 2020 - 16:08
Cilde iyi gelen vitaminler
21 10 2020 - 10:14
Selülite savaş açan çaylar
20 10 2020 - 16:34
Yorum Yap