Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Hamile kalmayı kolaylaştıran besinler

Bazı yiyecekler kadın ve erkeklerde üreme sağlığını olumlu yönde etkileyerek hamile kalma ihtimalini artırıyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar, beslenme şeklimizin ve besin yolu ile alınan pek çok gıdanın üretkenliğimiz üzerinde ciddi anlamda etkileyebildiğini gösteriyor. Eğer fazla kiloluysanız veya sağlıksız besleniyorsanız hamile kalma olasılığınız düşüyor.
Eklenme:
 Hamile kalmayı kolaylaştıran besinler

Uzmanlar sağlıklı bir beslenmenin doğurganlığı arttırdığı konusunda hemfikir. Harward Üniversitesi yaptığı bir çalışmada, sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uygulandığında gebelik olasılığının %80 oranında arttığını kanıtlamıştır. Hangi besinler hamile kalmayı kolaylaştırır? İşte detaylar…

Hangi Gıdalar Hamile Kalmayı Kolaylaştırır?

Hamile kalmada azımsanmayacak rolü olan Folik asit içeren besinler ile demir, çinko ve kalsiyum yönünden zengin besinler ve lifli gıdalar, hamile kalmayı kolaylaştıran gıdalar arasında.

Haftada 2 porsiyon yağlı balık yemek hamile kalma şansını artırıyor. Çünkü balık vitamin ve mineral kaynağıdır. Omega-3 yağ asidi büyümekte olan ceninin sinir sisteminin gelişimi için de önemlidir. Uskumru, somon, sardalya, hamsi, alabalık gibi yağlı balıklar haftada bir kez beslenmeye eklenmelidir. Çinko eksikliğinde yumurta oluşumu yavaşladığı ve hamile kalma şansı azaldığı için, çinko bakımından zengin olan istiridye mutlaka beslenmede yer almalıdır.

Tere, bol demir içeriğiyle vücudun direncini arttırıyor ve hormonları çalıştırıyor.

Karnabahar, içeriğindeki bol bol E vitamini ve cinsiyet hormonu ile cinsel gücü arttırıyor.

Lahana, çiğ yenildiğinde daha çok etkili olan bir vitamin deposu ve sağlık içeren besinlerden.

Havuç, âdet düzenini sağlarken, bir yandan da vücut dayanıklılığını artırıyor.

Sarımsak, salgı bezlerini çalıştırıyor ve vücudu temizliyor.

Roka, cinsel gücü artırma etkisiyle hamile kalma şansını yükseltiyor.

Hamile kalmaya çalışırken protein büyük rol oynar. Et, baklagiller, fasulye, yumurta ve kümes hayvanları protein kaynağı olmasıyla hamile kalmayı kolaylaştırır. Bebek gelişiminde iyi kaynaklardan protein almak önemlidir.

Mercimek, depresyonu önlüyor ve bebeğin anne karnına güçlü tutunmasını sağlıyor.

Kereviz, cinsel faaliyeti arttırıyor, salgı bezlerini çalıştırıyor.

Hamile Kalmaya Çalışırken Hangi Besinlerden Uzak Durmalı?

Hamile kalmaya yardımcı bir beslenme programı uygularken, ağırlık vermeniz gereken gıdaların yanında, tüketimini kısıtlamanız gereken bazı gıdalar da var.

Protein ihtiyacınızı yoğunluklu olarak bitkisel proteinlerden karşılamanız ve hayvansal protein alımını kısıtlamanız gerekir. Yapılan araştırmalarda hayvansal protein ağırlıklı beslenen kadınların %39’unda yumurtalarının veriminin düştüğü görülmüştür.

Glisemik indeksi yüksek besinler tüketen kadınların yumurta verimliliklerinin, glisemik indeksi düşük besinler tüketen kadınlara oranla %92 oranında düştüğü de yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bir bulgudur. Beyaz pirinç, patates, beyaz ekmek gibi basit karbonhidratların yerine, esmer pirinç, tam tahıllı ekmek, tam buğday unu gibi besinlerle değiştirilmesi daha uygundur.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Güçlü bağışıklık için 7 doğal öneri
2 10 2020 - 09:21
Sağlıklı yaşam için sofranızdan eksik etmemeniz gereken 10 besin
29 09 2020 - 16:51
Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları
29 09 2020 - 16:37
Meyve tüketirken dikkat edilmesi gerekenler
23 09 2020 - 09:13
Evde diş beyazlatmak için doğal çözümler
22 09 2020 - 13:49
Asitli içeceklerin hiç duymadığınız zararları
20 09 2020 - 18:42
Yorum Yap