Hamam Böceklerini Yok Etmenin Yolları, İlaç Kullanmadan Hamam Böceklerini Uzak Tutmak

NAVİGASYONEvde Hamam BöcekleriHamam Böceklerinden Kurtulmak için Doğal ÇözümlerDefne YapraklarıŞeker ve Karbonatİdris OtuBoraksİnce Silisli Toprak Birçok evin özellikle yaz aylarında en büyük şikayetlerinden olan hamam böcekleri için çözüm bulmak zordur, çünkü besinlerin kokusunu aldığı anda eve yerleşen bu böcekler hemen her yere yuva yapabilir ve çok hızlı üreyip çok zor ölürler. Oldukça can sıkan bir sorun […]

25.07.2018 - 19:20
25.07.2018 - 20:09
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Birçok evin özellikle yaz aylarında en büyük şikayetlerinden olan hamam böcekleri için çözüm bulmak zordur, çünkü besinlerin kokusunu aldığı anda eve yerleşen bu böcekler hemen her yere yuva yapabilir ve çok hızlı üreyip çok zor ölürler. Oldukça can sıkan bir sorun olan hamam böcekleri ev halkı için tiksindirici bir durumdur. Oysa yaz ayları başta olmak üzere kolayca uygulayabileceğiniz birkaç yöntemle hamam böceklerini uzak tutmak mümkün olabilmektedir. Hamam böceklerini uzaklaştırmanın yolları hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

hamamböceklerinden kurtulmak

Hamam Böceklerinden Kurtulma Yolları

Evde Hamam Böcekleri

Karanlık, nemli ve kirli yerleri yerleşmek ve üremek için çok seven hamam böcekleri, görme yetileri oldukça kötü olduğundan antenleri aracılığıyla yollarını bulurlar. Eğer siz de evinizde hamam böceği olup olmadığından emin değilseniz kontrol etme işine fırın, koltuk, buzdolabı ve çamaşır makinesinin arkalarına ve altlarına bakarak başlayabilirsiniz. Ayrıca mermerler ve duvarlardaki delikler de onların yuva yapması için ideal kaçış noktalarıdır.

Hamam böceklerinin ayaklarıyla taşıdığı mikroorganizmalar tifüs, salmonella, kolera, gıda zehirlenmesi gibi birçok hastalığa neden olabilmektedir. Mutfakta yer alan yiyecek artıklarının peşinden giderek geçtikleri yollarda dışkı bırakırlar ve bu dışlı göz yaşarması, hapşırmayla kendini gösteren alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Birçok kişi evde hamam böcekleri ile karşılaştığında kimyasal ilaçlama yöntemlerine başvurur. Oysaki hamam böcekleri için doğal çözümler bulunmakla birlikte bu çözümler hem daha düşük maliyetli hem de daha önemlisi çok daha sağlıklıdır.

hamam böceklerinden kurtulmak

Hamam Böceklerinin Zararları

Hamam Böceklerinden Kurtulmak için Doğal Çözümler

Böceklerin üzerine ilaç sıkmak kısa süreli bir çözüm olabilir ancak evinizde önceden alacağınız önlemlerle hamam böceklerinin tamamen önüne geçmek ve ilaçlamanın yaratacağı kimyasal etkilerden korunmak mümkün olabilir.

Defne Yaprakları

Birkaç adet defne yaprağı alıp evinizin farklı noktalarına, özellikle böceklerin geçtiği yollara ezerek bırakın. Aroması güçlü bir bitki türü olan defneyi böceklerden kurtulmak için kullanırken çevrenin güzel kokmasını da sağlamış olursunuz. Bu yöntemin işe yaraması için öncelikle yerleri iyice temizlemeyi unutmayın.

Şeker ve Karbonat

Yine farklı bir kullanım alanına şahit olduğumuz karbonat, hamam böcekleri için çözüm arayanların da yanında. Karbonatı toz şekerle karıştırıp etrafa serpiştirerek hamam böcekleri için onları zehirleyerek öldürecek olan bir yem hazırlayabilirsiniz.

İdris Otu

Yalnızca hamam böcekleri değil, başta sivrisinekler olmak üzere birçok böcek türünü uzak tutmak için kullanılabilen idris otu, esansı oldukça kuvvetli bir bitki türüdür. İdris otu esansını pamuk parçalarına dökün ve bu pamukları farklı noktalara yerleştirin. Bu yöntemi daha etkili kılmak için idris otu yağını nane yağıyla karıştırarak kullanmayı deneyebilir, bu karışımı hamam böceklerinin sık geçtiği yerlere bir sprey yardımıyla sıkarak da kullanabilirsiniz.

hamam böceklerinden kurtulmak

Hamam Böceklerinden Kurtulma Yolları

Boraks

Zararlı haşerelerden kurtulmak için sıkça kullanılan boraks hamam böcekleri üzerinde de etkilidir. Bu böceklerin dokunduğu anda su kaybetmeye başlamasına yol açan boraks, böceklerin sık geçtiği noktalara yayma suretiyle kullanılmaktadır. Sararan yastıkların temizlenmesi için de kullanılan boraksla böcekleri en etkili şekilde uzak tutabilirsiniz.

İnce Silisli Toprak

Böcek ilacı kullanmadan hamam böceklerini uzaklaştırmak için son derece etkili bir diğer yöntem de ince silisli toprak türlerini kullanmaktır. Evde haşerelerin geçtiği yerlere serptiğiniz toprağı organik bir madde olduğu için yiyeceklere yakın noktalarda da gönül rahatlığıyla kullanabilmemiz önemli bir avantajdır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim