Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Hamam Böceklerini Yok Etmenin Yolları, İlaç Kullanmadan Hamam Böceklerini Uzak Tutmak

Son Güncelleme:
 Hamam Böceklerini Yok Etmenin Yolları, İlaç Kullanmadan Hamam Böceklerini Uzak Tutmak

Birçok evin özellikle yaz aylarında en büyük şikayetlerinden olan hamam böcekleri için çözüm bulmak zordur, çünkü besinlerin kokusunu aldığı anda eve yerleşen bu böcekler hemen her yere yuva yapabilir ve çok hızlı üreyip çok zor ölürler. Oldukça can sıkan bir sorun olan hamam böcekleri ev halkı için tiksindirici bir durumdur. Oysa yaz ayları başta olmak üzere kolayca uygulayabileceğiniz birkaç yöntemle hamam böceklerini uzak tutmak mümkün olabilmektedir. Hamam böceklerini uzaklaştırmanın yolları hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

hamamböceklerinden kurtulmak

Hamam Böceklerinden Kurtulma Yolları

Evde Hamam Böcekleri

Karanlık, nemli ve kirli yerleri yerleşmek ve üremek için çok seven hamam böcekleri, görme yetileri oldukça kötü olduğundan antenleri aracılığıyla yollarını bulurlar. Eğer siz de evinizde hamam böceği olup olmadığından emin değilseniz kontrol etme işine fırın, koltuk, buzdolabı ve çamaşır makinesinin arkalarına ve altlarına bakarak başlayabilirsiniz. Ayrıca mermerler ve duvarlardaki delikler de onların yuva yapması için ideal kaçış noktalarıdır.

Hamam böceklerinin ayaklarıyla taşıdığı mikroorganizmalar tifüs, salmonella, kolera, gıda zehirlenmesi gibi birçok hastalığa neden olabilmektedir. Mutfakta yer alan yiyecek artıklarının peşinden giderek geçtikleri yollarda dışkı bırakırlar ve bu dışlı göz yaşarması, hapşırmayla kendini gösteren alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Birçok kişi evde hamam böcekleri ile karşılaştığında kimyasal ilaçlama yöntemlerine başvurur. Oysaki hamam böcekleri için doğal çözümler bulunmakla birlikte bu çözümler hem daha düşük maliyetli hem de daha önemlisi çok daha sağlıklıdır.

hamam böceklerinden kurtulmak

Hamam Böceklerinin Zararları

Hamam Böceklerinden Kurtulmak için Doğal Çözümler

Böceklerin üzerine ilaç sıkmak kısa süreli bir çözüm olabilir ancak evinizde önceden alacağınız önlemlerle hamam böceklerinin tamamen önüne geçmek ve ilaçlamanın yaratacağı kimyasal etkilerden korunmak mümkün olabilir.

Defne Yaprakları

Birkaç adet defne yaprağı alıp evinizin farklı noktalarına, özellikle böceklerin geçtiği yollara ezerek bırakın. Aroması güçlü bir bitki türü olan defneyi böceklerden kurtulmak için kullanırken çevrenin güzel kokmasını da sağlamış olursunuz. Bu yöntemin işe yaraması için öncelikle yerleri iyice temizlemeyi unutmayın.

Şeker ve Karbonat

Yine farklı bir kullanım alanına şahit olduğumuz karbonat, hamam böcekleri için çözüm arayanların da yanında. Karbonatı toz şekerle karıştırıp etrafa serpiştirerek hamam böcekleri için onları zehirleyerek öldürecek olan bir yem hazırlayabilirsiniz.

İdris Otu

Yalnızca hamam böcekleri değil, başta sivrisinekler olmak üzere birçok böcek türünü uzak tutmak için kullanılabilen idris otu, esansı oldukça kuvvetli bir bitki türüdür. İdris otu esansını pamuk parçalarına dökün ve bu pamukları farklı noktalara yerleştirin. Bu yöntemi daha etkili kılmak için idris otu yağını nane yağıyla karıştırarak kullanmayı deneyebilir, bu karışımı hamam böceklerinin sık geçtiği yerlere bir sprey yardımıyla sıkarak da kullanabilirsiniz.

hamam böceklerinden kurtulmak

Hamam Böceklerinden Kurtulma Yolları

Boraks

Zararlı haşerelerden kurtulmak için sıkça kullanılan boraks hamam böcekleri üzerinde de etkilidir. Bu böceklerin dokunduğu anda su kaybetmeye başlamasına yol açan boraks, böceklerin sık geçtiği noktalara yayma suretiyle kullanılmaktadır. Sararan yastıkların temizlenmesi için de kullanılan boraksla böcekleri en etkili şekilde uzak tutabilirsiniz.

İnce Silisli Toprak

Böcek ilacı kullanmadan hamam böceklerini uzaklaştırmak için son derece etkili bir diğer yöntem de ince silisli toprak türlerini kullanmaktır. Evde haşerelerin geçtiği yerlere serptiğiniz toprağı organik bir madde olduğu için yiyeceklere yakın noktalarda da gönül rahatlığıyla kullanabilmemiz önemli bir avantajdır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
2020 Yılının Kış Moda Makyaj Trendleri
25 12 2019 - 20:41
Kadınlarda Saç Rengi Nasıl Açılır?
10 12 2019 - 16:45
Peeling Nedir? Evde Doğal Yollarla Nasıl Peeling Yapılır?
11 11 2019 - 23:51
Kusursuz bir yüz için ihtiyacınız olan 5 cilt bakım tavsiyesi
10 09 2019 - 14:40
Küçük yöntemlerle günlük yaşantınızda uygulayabileceğiniz, sizi daha sağlıklı kılacak 4 tavsiye
3 08 2019 - 13:29
Saçlarınızı geri kazanabileceğiniz 3 etkili saç çıkarma yöntemi
1 08 2019 - 16:53
Yorum Yap