Halıları Yeniden Kazanmak: Halı Temizliğinin Püf Noktaları

Renklerini Özlediğiniz Halıları Yeniden Kazanmak için Halı Temizliğinin Püf Noktaları

Evin en çok kullanılan haliyle en sık temizlik gerektiren alanlarından halılar, temizlenmediğinde yalnızca kötü bir görüntü değil aynı zamanda kirliliğe ve mikrop üremesine de neden olur. Etkin bir temizlik için halı temizlemenin püf noktaları konusu yazımızın devamında..

Yazar :

9 Kasım 2018 2 dk okuma süresi
PUAN VERMEK İSTERMİSİN? :)
Çok KötüKötüOrtaÇok İyiMükemmel Henüz Puan Verilmemiş :(
Loading...

Ev temizliğinin en yorucu ancak en gerekli yanlarından biri olan halı temizliği düzenli ve doğru şekilde yapılmadığı takdirde yalnızca evinizin görünümünü değil, sağlınızı da etkilemektedir. Kurutma işleminin zorluğu düşünüldüğünde kurutma işlemi için mevsime uygun olarak halıyı yıkamak ya da silmek mümkün olmaktadır. Siz de etkili bir halı silme işlemi için nelere dikkat etmeniz gerektiğini aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

halı temizleme

Halı Temizlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Halı temizleme için öncelikle doğru günü seçmeye özen gösterin. Halıların hızlı kuruması koku yaratmaksızın kuruması için önemli olmakta ve sıcak, güneşli havalar ya da yerden ısıtma sistemine sahipseniz ısıtmanın kullanıldığı zamanlar halıları yıkamak için ideal zamanları oluşturmaktadır.

Halılardaki lekeleri çıkarmak içinse öncelikle lekenin ne lekesi olduğu tespit edilmeli, çıkarılması gereken lekenin türüne göre hareket edilmelidir. Çamur lekesi için ayrı, halıdan kan lekesini çıkarmak için ayrı ya da mürekkep lekesi için ayrı halı silme malzemeleri kullanılması gerekmektedir.

halı temizleme

Halıyı direkt olarak silerek kiri daha da kalıcı ve koyu bir hale getirme hatasına düşmeden önce, halınızı mutlaka elektrik süpürgesiyle süpürün. Halı yüzeyinde bulunan saç telleri ve yiyecek kalıntıları önceden temizlenmiş ve daha derine itilmemiş olacaktır.

Süpürme sonrasında halı temizleme ürünü olarak seçtiğiniz malzemeleri bir araya getirin. Sert bir banyo lifini ya da hafif tırtıklı bir yüzeye sahip bir havluyu kullanabilirsiniz. Halı silmek için tercih etmiş olduğunuz ser yüzeyli fırça ya da bezin sayesinde halının zemininde bulunan birikmiş kirleri çıkarmak çok daha kolay bir hal alacaktır.

Soda ile halı temizliği yapmak kimyasal ürünler kullanmadan evinde ekstra hijyen sağlamak isteyenler için etkili bir yöntemdir. Karbonatlı suyun içerisine az miktarda Arap sabunu ilave ederek suyun köpürmesini sağlayabilir, bu karışımlar halılar istediğiniz gibi temizlenene kadar silme işlemine devam edebilirsiniz.

Arap sabunu ile halı silme oldukça etkili  bir yöntem olmakla birlikte özellikle çocuklarının halı üzerinde geçirdiği vaktin kimyasal açıdan güvenilirliği için endişe eden ailelere diğer seçeneklerden çok daha cazip bir alternatif oluşturmaktadır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken ürünü fazla kullandığında halılardan köpüğü arındırmak çok güç olacağından ürün miktarını iyi ayarlamak olacaktır.

Bu İçeriği Aktif Kaynak Göstermek Koşulu İle Paylaşabilirsiniz. Hiçbir İçerik Aktif URL Verilmeden Kopyalanamaz! Lütfen Dikkate Alınız.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır"