Kadın

Renklerini Özlediğiniz Halıları Yeniden Kazanmak için Halı Temizliğinin Püf Noktaları

Ev temizliğinin en yorucu ancak en gerekli yanlarından biri olan halı temizliği düzenli ve doğru şekilde yapılmadığı takdirde yalnızca evinizin görünümünü değil, sağlınızı da etkilemektedir. Kurutma işleminin zorluğu düşünüldüğünde kurutma işlemi için mevsime uygun olarak halıyı yıkamak ya da silmek mümkün olmaktadır. Siz de etkili bir halı silme işlemi için nelere dikkat etmeniz gerektiğini aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Halı Temizlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Halı temizleme için öncelikle doğru günü seçmeye özen gösterin. Halıların hızlı kuruması koku yaratmaksızın kuruması için önemli olmakta ve sıcak, güneşli havalar ya da yerden ısıtma sistemine sahipseniz ısıtmanın kullanıldığı zamanlar halıları yıkamak için ideal zamanları oluşturmaktadır.

Halılardaki lekeleri çıkarmak içinse öncelikle lekenin ne lekesi olduğu tespit edilmeli, çıkarılması gereken lekenin türüne göre hareket edilmelidir. Çamur lekesi için ayrı, halıdan kan lekesini çıkarmak için ayrı ya da mürekkep lekesi için ayrı halı silme malzemeleri kullanılması gerekmektedir.

Halıyı direkt olarak silerek kiri daha da kalıcı ve koyu bir hale getirme hatasına düşmeden önce, halınızı mutlaka elektrik süpürgesiyle süpürün. Halı yüzeyinde bulunan saç telleri ve yiyecek kalıntıları önceden temizlenmiş ve daha derine itilmemiş olacaktır.

Süpürme sonrasında halı temizleme ürünü olarak seçtiğiniz malzemeleri bir araya getirin. Sert bir banyo lifini ya da hafif tırtıklı bir yüzeye sahip bir havluyu kullanabilirsiniz. Halı silmek için tercih etmiş olduğunuz ser yüzeyli fırça ya da bezin sayesinde halının zemininde bulunan birikmiş kirleri çıkarmak çok daha kolay bir hal alacaktır.

Soda ile halı temizliği yapmak kimyasal ürünler kullanmadan evinde ekstra hijyen sağlamak isteyenler için etkili bir yöntemdir. Karbonatlı suyun içerisine az miktarda Arap sabunu ilave ederek suyun köpürmesini sağlayabilir, bu karışımlar halılar istediğiniz gibi temizlenene kadar silme işlemine devam edebilirsiniz.

Arap sabunu ile halı silme oldukça etkili  bir yöntem olmakla birlikte özellikle çocuklarının halı üzerinde geçirdiği vaktin kimyasal açıdan güvenilirliği için endişe eden ailelere diğer seçeneklerden çok daha cazip bir alternatif oluşturmaktadır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken ürünü fazla kullandığında halılardan köpüğü arındırmak çok güç olacağından ürün miktarını iyi ayarlamak olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu