Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Hafta Hafta Gebelik: Hamilelikte 4. Hafta / Minik Fasülyeniz Büyüyor

Son Güncelleme:
 Hafta Hafta Gebelik: Hamilelikte 4. Hafta / Minik Fasülyeniz Büyüyor

Tebrikler! Eğer 4 haftalık hamile olduğunuzu biliyorsanız, bir sürü kadından daha önce hamile olduğunuzu öğrendiniz demektir. Hamilelikte 3. hafta sona erdikten sonra çok daha fazla gelişme yaşanmaktadır. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz için heyecanlanmış olmanız muhtemeldir. Bu harika haberleri eşinizle kutlayın, ancak henüz tüm dünyaya söylemek istemeyebilirsiniz. Hamileliğin 4. haftasında yapmanız gereken ilk şey bir idrar veya kan testi  yaptırmaktır. Ayrıca ilk doktor ziyaretinizi de yapmak için doğru zaman gelmiş demektir.

4 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Gebeliğin 4. haftasında sadece hamilelik hormonları salgılanmaya başlamıştır ve vücudunuzda çok fazla değişiklik fark etmemeniz normaldir. Gebelik testinin pozitif çıkmasının ardından, vücutta hamilelik belirtileri de artmaya başlar. Genellikle anne adayları 4 haftalık gebelikte herhangi bir değişim hissetmese de belirtiler yavaş yavaş kendini gösterecektir.

4 Haftalık Gebelik Belirtileri

4 haftalık gebelikte karın şişer mi sorusu anne adayları tarafından sık sorulmaktadır. Ancak henüz başlangıç aşamasında olduğunuz için göbeğiniz şişmeyecektir. Bunun yerine hamilelikle alakalı belirtileri yaşamaya başlarsınız. Aşağıda en sık yaşanan 4 haftalık gebelik belirtileri yer alıyor:

Şişkinlik: Hamilelik hormonu progesteronun artması ile şişkinlik yaşamanız normaldir. Aynı zamanda 4 haftalık gebelikte kasık ağrısı da sık görülen bir semptomdur.

Hafif kramp: Hamileliğin 4. haftasında kramplar sizi endişelendirebilir, ancak aslında bebeğin rahminizin duvarına doğru şekilde implante (yerleştiği) edildiğini gösteren bir işarettir ve normaldir. Bununla birlikte, 4 haftalık hamilelikte herhangi bir ciddi kramp veya ağrı varsa derhal doktorunuza danışmalısınız.

Lekelenme: Hafif kanama, implantasyon sonucunda 4. haftada da görülebilir. Endişelenmenize gerek yok, bu da tamamen normaldir.

Ruh hali: Ruh haliniz, dalgalanan hormonlarınızdan dolayı değişkenlik gösterebilir. Hamilelikte ruh hali ilk 12 hafta boyunca çok değişkendir ve normaldir. Daha sonra, hormonlar düzelecek ve ağlama nöbetleriniz de azalacak.

Sabah bulantısı: Uzmanlar, hamile kadınların yaklaşık yüzde 50 ile 90’ının bir çeşit sabah bulantısı yaşadığını söylüyor. Gebelikte su içince midem bulanıyor diyen anne adayları oldukça fazladır. Bu normal bir durumdur, herhangi bir şey mide bulantısına neden olabilir. Sabah bulantıları genellikle ilk dokuz haftada en kötü durumdadır ve daha sonra yavaş yavaş iyileşir, ikinci trimesterde tamamen yok olur.

Yorgunluk: En sık rastlanan dört haftalık gebelik belirtilerinden biri, yorgunluktur. Vücut bebeğin büyümesi için çok çalışır ve bu da yorgunluğa neden olur.

Acıyan göğüsler: Vücutta artan hormonlar nedeniyle göğüslerde şişme ve hassaslık oluşmaktadır. Bunun nedeni ise süt kanallarının kendini bebek için hazırlamasıdır.

Gebelikte 4. Hafta Bebek Gelişimi

Hamileliğin 4 haftasında, bebek haşhaş tohumu kadar küçüktür. Aslında mikroskobik bir boyutta demek daha doğru olur. Bebek artık minik bir hücre topu haline gelmiştir ve yeni evine (uterusunuza) yerleşmekle meşguldür. Bu süreçte küçük halka şeklinde yolk kesesi denilen şekil belirginleşir ve 4 haftalık gebelik kesesi oluşmaya başlar. Bebeğiniz ise henüz 1.98 milimetre büyüklüğündedir.

Gebeliğin 4. Haftasında Anne Adayları Ne Yapmalı?

Eğer adet döneminiz geciktiyse gebelik testi yapmak isteyebilirsiniz  Sonuç olumluysa, ilk doktor randevunuzu planlamanız gerekiyor. Test sonucu negatifse ve adet gecikmesi devam ediyorsa, tekrar test yapmadan önce bir hafta beklemeniz gerekir. Bazı kadınlarda hamilelik hormonunun saptanabilir seviyelere ulaşması, adet gecikmesinden 2-3 hafta sonrasını bulmaktadır.

  • Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra mutlaka sigarayı bırakmak gerekmektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, sigara dumanına maruz kalmanın düşük yapma, düşük doğum ağırlığı, ektopik gebelik ve diğer komplikasyon risklerini artırabildiğini göstermiştir.
  • 4 haftalık hamilelikte göbeğiniz biraz şişkin olabilir, ama kesinlikle hamile gibi görünmüyorsunuz. Yine de, bir anne gibi davranmaya başlamanız ve stresten uzak durmanız gerekiyor.
  • Bebek zaten hamileliğin 4. haftasında önemli bir gelişim geçirmektedir, bu yüzden vitamin alımlarına başlayabilirsiniz. Günde en az 400 mikrogram folik asit alınması gereklidir. Doktorunuz folik asit tabletlerini reçete edecektir. Folik asit doğum kusurlarını önlemeye yardım ettiği için çok önemlidir.
  • Hamilelik sırasında aldığınız farklı ilaçlara da dikkat etmelisiniz. Herhangi bir reçetesiz veya reçeteli ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Hamileliğin 4. Haftasında Bebek Ultrasonda Görünür Mü?

Anne adayları 4 haftalık gebelikte ultrason görüntüsü olup olmadığını merak ederler. Hamileliğin 4. haftasında, hücre topu embriyoya (gelecekteki çocuğunuza) ve plasentaya ayrılır. Bebeğin nöral tüpü, omurganın, beynin ve omurganın yapı bloğu zaten oluşmuştur. Bu nedenle 4 haftalık hamile ultrasonda, bunların hepsinin birleştiği gestasyonel kese adı verilen küçük noktayı görebilir. Aynı zamanda eğer ikiz bebek sahibi olacaksanız bu hafta öğrenebilirsiniz.

Baba Adayları İçin İpuçları

Eşinizle hamilelik ve bir bebeğinizin olması konusundaki korkularınız ve heyecanlarınız hakkında açık olmaya devam edin. Haberleri aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmak istediğiniz zaman hakkında konuşun. Bebek sahibi olduğunuzu arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmanın yaratıcı yollarını düşünün. Mutlu bir anne mutlu bir bebek demektir. Yapabileceğiniz en önemli şeyin annenin hamileliği boyunca mutlu ve stressiz hissetmesini sağlamak olduğunu unutmayın.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Bakan Müjdeyi Verdi! İşte Merak Edilen Covid-19 İlacı
12 06 2020 - 12:35
Elma sirkesi ve karbonatla yapılan doğal diş beyazlatma dişlere zarar veriyor
10 06 2020 - 12:03
Evde Yıkanabilir Kolay Maske Yapımı
9 06 2020 - 17:51
Dakikalar içinde sonuç veren koronavirüs antijen testine FDA onay verdi
10 05 2020 - 19:50
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Yorum Yap