Hafızayı Güçlendirmek İçin 13 Önemli Adım

NAVİGASYON1-Düzenli Uyku Önemli2-Klasik Müzik Dinleyin3-Televizyondan Uzak Durun4-Gülün5-Dans Edin6-Dil Öğrenin7-Egzersiz Yapın8-Doğru Nefes Alın9-Müzik Aleti Çalın10-Sosyalliğe Önem Verin11-Düzenli Beslenin12-Kitap Okumaya Vakit Ayırın13-Masa Oyunları Oynayın 1-Düzenli Uyku Önemli Pek çok rahatsızlık düzenli uyku uyumama sonucu görülmektedir. Düzenli uyku sayesinde, kandaki glikoz düzeni normal seviyelerde seyretmektedir. Özellikle savunma sisteminin faaliyetlerini eksiksiz yerine getirmesi için uyku saatlerine dikkat edilmesi gerekiyor. […]

29.01.2019 - 23:45
02.02.2019 - 11:12
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

1-Düzenli Uyku Önemli

Pek çok rahatsızlık düzenli uyku uyumama sonucu görülmektedir. Düzenli uyku sayesinde, kandaki glikoz düzeni normal seviyelerde seyretmektedir. Özellikle savunma sisteminin faaliyetlerini eksiksiz yerine getirmesi için uyku saatlerine dikkat edilmesi gerekiyor.

2-Klasik Müzik Dinleyin

Yapılan araştırmalar sonucunda, klasik müzik dinlemenin vücudu rahatlattığı ve konsantrasyon üzerinde olumlu etkiler gösterdiği görülmektedir. Daha hareketli parçaların dinlenmesi sonucunda kişide hafızada gerilik ve halsizlik görülmektedir.

3-Televizyondan Uzak Durun

Uzun süre televizyon seyreden kişilerde Alzheimer hastalığının görülme olasılığının, izlemeyenlere göre oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Hafızanın güçlendirilmesi açısından, beyini çalıştıran uygulamalara yönelmek gerekmektedir.

4-Gülün

Gülmek, kortizon hormonu miktarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Kortizon hormonu miktarının düşmesi sayesinde, kişinin konsantrasyonunda artış görülmektedir. Gülme eylemi, stres seviyesine oldukça azaltmaktadır.

5-Dans Edin

Dans etmek beyin aktivitesini arttırdığından, kişinin daha güçlü bir hafızaya sahip olmasını sağlamaktadır. Dansın içerisinde kuralların yanı sıra yaratıcılıkta olduğundan, beynin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, kan dolaşımını hızlandırmaktadır.

6-Dil Öğrenin

Beyin daha çok çalışmasını sağlamak için yeni şeyler öğrenmek, özellikle yeni bir dil öğrenmek çok etkili bir yöntemdir. Yeni öğrenilen dil sayesinde, beynin hafıza kapasitesi artmaktadır.

7-Egzersiz Yapın

Düzenli olarak egzersizyapmak, beyinin çalışmasını %30 ila %40 arasında arttırmaktadır. Açık havada hafif tempolu koşu, tenis, yoga ve pilates bu egzersizler içerisinde sayılmaktadır.

8-Doğru Nefes Alın

Doğru şekilde nefes alındığı zaman, beynin hipokampus bölümü büyümektedir. Bu sayede, hafızada büyük ölçüde artış görülmektedir. Ayrıca düzenli ve doğru nefes alıp verme sakinde kişinin stres seviyesinde azalma görülür.

9-Müzik Aleti Çalın

Müzik aletini çalmayı öğrenmek, kişinin beyin fonksiyonlarının daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Böylece hafızada daha güçlenmektedir. Araştırmalara göre, müzikle uğraşan kişilerin beyin fonksiyonunda %10 ile %20 arasında artış gözlendiği görülmektedir.

10-Sosyalliğe Önem Verin

Sosyalleşmenin kişide Alzheimer hastalığının görülme olasılığını büyük ölçüde azalttığı, yapılan araştırmalar sonucunda görülmektedir. Ayrıca konsantrasyon seviyesini de arttırmaktadır.

11-Düzenli Beslenin

Düzenli beslenme sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral oranı alınmaktadır. Buda beyin fonksiyonlarının ve vücudun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede kişinin hafızasında da artışlar görülmektedir.

12-Kitap Okumaya Vakit Ayırın

Okunulan kitap hakkında düşünmek kişinin hafızasını daha çok arttırmaktadır. Bu nedenle, çok kitap okumak yerine kişinin kitabı anlayarak ve onun üzerinde kafa yorarak okuması gerekmektedir.

13-Masa Oyunları Oynayın

Özellikle Go ve Satranç oyunları, beyin fonksiyonlarının daha çok çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra, diğer masa oyunları da (monopolly, dama ve scrabble gibi) kişinin hafızasının artmasını sağlamaktadır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim