Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Hacamat ne zaman yaptırılır? Temmuz ayı hacamat takvimi 2020

Temmuz ayı hacamat takvimi vatandaşlar tarafından yoğun olarak araştırılıyor. Hacamat, alternatif tıp tarafından kabul edilirken son günlerde yeniden popüler oldu ve vatandaşlar tarafından aranmaya başlandı. Peki Hacamat ne zaman yaptırılır? Hacamat nasıl yapılır? Temmuz ayında hangi günlerde Hacamat yaptırmak gerekir sorusunun yanıtı haberimizin devamında sizleri bekliyor…
Eklenme:
 Hacamat ne zaman yaptırılır? Temmuz ayı hacamat takvimi 2020

Hacamat ne zaman yaptırılır? 2020 hicri takvime göre Temmuz ayı hacamat günleri vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Çok eski dönemleri dayanan ve alternatif sıkı içerisinde kendisine yer bulan hacamat kelimesi Arapça’da emmek anlamına geliyor. Kısa bir anlatımla hacamat, deri altında biriken ve vücutta hastalıklara neden olan toksik kanın vakumlanarak dışarı atılması işlemine deniyor. Birçok hastalık için hacamat uygulanırken özellikle halsizlik, vücut ağrıları, alaca, gece körlüğü, diş, kulak, göz, baş ağrısı gibi problemlerin çözümü için tavsiye ediliyor.

Temmuz ayı hacamat günleri

*Hacamat tedavisi Cuma, Cumartesi ve Çarşamba günleri yapılmıyor.

*Hacamat tedavisi yaptırılırken Hicri ayın 5 ile 25. günleri arasında bir tarih seçiliyor. Özellikle Hicri ayın 17,19 ve 21. günlerinin etkili olduğu söyleniyor.

*Özellikle Hicri ayının 17. günü salı gününe denk geldiği için hacamat için altın gün olarak kabul ediliyor.

*Hacamat işlemi tedavi amaçlı olarak yapılacaksa gün gözetmeden yapılabiliyor.

Hacamat nasıl yapılır?

İnsanın derisi altında biriken kan, kan özelliğini yitirmiş koyu renkli bir pelte kıvamında bulunuyor. Bu durumda olan kan bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiliyor ve birçok hastalığa neden olabiliyor. Hacamat tedavisi sayesinde bu kanın vücuttan alınıyor. Uygun zaman diliminde ve usulüne göre yapılan hacamat sayesinde vücudun dışarıya atamadığı toksinler, ağır metaller, serbest radikaller, kullanılan ilaçların ve hormonlu gıdaların vücutta bıraktığı kalıntılar emilerek bedenin normal formuna gelmesi sağlanıyor.

Hacamat sırasında oluşan kesikler

Hacamat geleneksel olarak boynuzla yapılıyor ancak günümüzde cam kupalar veya bakım setleri de kullanılabiliyor. Hacamat sırasında oluşan kesikler içinde jilet kullanılıyor ya da kliniklerde hijyenik olması açısından bistüri ile de uygulama yapılabiliyor. Hacamat tedavisi yapan kişinin kullandığı bütün malzemelerin tek kullanımlık olmasına dikkat etmesi gerekiyor.

Vücudun hangi bölgelerine hacamat yapılır?

Hacamat genellikle sırt bölgesinden uygulanır. Ancak kişilerin hastalığına ya da şikayetine göre hacamat yapılan bölge değişebilir. Örneğin baş ağrısı durumunda baş bölgesine ve vücudun diğer akupunktur noktalarına Hacamat tedavisi uygulanabilir. Fakat mutlaka uygulama yapılacak olan bölgenin doktor tarafından belirlenmesi gerekir.

Kimlere hacamat yapılmaz?

Hacamat kimlere yapılmaz sorusunun yanıtı da vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Bazı hastalık guruplarına, regl döneminde olan kadınlara hacamat uygulanmaz. hacamat yapılmayacak durumlar şu şekildedir;

Kan tutan kişilere

Kalp pili takılı olan hastalara

Panik atağa olanlara

Organ nakli geçmişi olanlara

Regl döneminde olanlara

12 aya kadar olan bebeklere

Düşük tansiyon sorunu olanlara

Aşırı heyecanlı olanları

Kemoterapi görenlere

Pıhtılaşma zamanı düşük olanlara

Hemofili ve diyaliz hastalarına

Erdinç olanlar hariç 60 yaş üzerinde olup daha önce hiç acımadı yaptırmamış olanlara

Hamile kadınlara


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Evdeki kötü kokular için pratik çözümler
23 10 2020 - 12:04
Kıymalı patates dolması tarifi
22 10 2020 - 12:19
Ciğerin faydaları! Ciğer sote nasıl yapılır?
21 10 2020 - 13:17
Sağlıklı yaşam için bilmeniz gereken 5 kural
20 10 2020 - 13:47
Avokado ile ne yapılır? Kolay avokadolu tarifler
19 10 2020 - 11:00
Su içmenin faydaları
16 10 2020 - 19:11
Yorum Yap