Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Güzel kalmak için su için! Su içmenin cilde faydaları

Yeterli miktarda su içmek cilt sağlığın için çok önemli. Ciltteki birçok probleminin sebebi yeteri kadar su içmemek olabilir. Peki, cilt sağlığı için ne kadar su içmelisiniz? Suyun cilde faydaları yazımızda…
Eklenme:
 Güzel kalmak için su için! Su içmenin cilde faydaları

Suyun vücudumuz için en önemli gereksinim olduğu tartışılmaz bir gerçek. Özellikle vücudumuzun koruyucu tabakası olan derimizin kuruyup dökülmesini engelleyen, elastikiyet, ipek gibi bir görünüm ve canlılık kazandıran tek yaşam kaynağı su. Aynı zamanda cildimiz vücudumuzun dış etkenlere, virüs, bakteri ve toksik maddelere karşı en büyük silahı. Bol miktarda su tüketilerek hem daha sağlıklı bir cilde hem de daha yumuşak ve parlak saçlara kavuşabilirsiniz. Özellikle su en fazla cilde iyi gelir. Bunun sebebi ise suyun cilt hücrelerini tamir etmesidir. Su, mucizevî diye tanımlanan güzellik kremlerinin hiçbir zaman gerçekleştiremeyeceği bir şeyi yapar ve cilde yaşam katar. Derinin kusursuzluğu, esnek ve elastik doğası değişik tabakalarındaki su miktarına bağlıdır. Epidermis adı verilen derimizin en üst katmanını oluşturan ölü hücreler, esnek kalabilmek için suyla birleşmesi gereken keratin adında lifli bir protein içerir. Yüzey kurudukça esneklik kaybolur, su kaybı cildimizin erken yaşlanmasına yol açıyor. Bu yüzden cildin nemlendirilmesi için su içmek büyük önem taşıyor.

Su Cildi Nem Verir

Su, cildi doğal olarak içten nemlendirir. Çünkü gerçek nemlendirme ancak derinin altından, yani doğal suyla olur. Derinin nemi çeşitli dış etkenlerle azaldığında deriyi dışarıdan nemlendirmek yetersiz kalır. Derinin nem dengesini sağlamanın tek yolu ise yeterli ve sağlıklı miktarda su içmektir.

Su Cildi Dirileştirir

Hücrelerin canlılığını sürdürebilmesindeki en önemli element su, sağlıklı bir cildin temel besin kaynağıdır. Güneş, hava basıncı ve diğer dış etkenler gibi sağlıksız ortamlarda cildimizin doğal parlaklığını bol su içerek koruyabiliriz.

Su Neden Şart?

Düzenli olarak tüketilen su öncelikle sindirim sisteminin iyileşmesine yardımcı olur. Çünkü su, tüketilen besinlerin daha kolay şekilde parçalanmasına yardımcı olarak, doğrudan sindirim sisteminin çalışmasını sağlar. Vücut, suyu kendini soğutmak için de kullanır. Dışarıda sıcaklık 33 derecenin üstüne çıktığında ya da spor yaptığımızda vücut ısınır. Sağlık açısından vücut ısısı mutlaka dağıtılmalıdır. Sistem içerisinde kan, kaslardan deriye doğru pompalanır ve suyla birlikte ciltte nem oluşmasını sağlayarak vücudu soğutur.

Forma Girmek İçin Su İçmelisiniz

Fazla kilolar estetik açıdan olduğu kadar sağlık açısından da tehlike taşıyor. Kilo verme amaçlı uygulanan bir diyette günde üç litre su içmenin büyük yararı var. Çünkü su, yağların parçalanarak dışarı atılmasında önemli rol oynar. Hiç kalorisi olmadığı için sanıldığının aksine şişmanlatıcı etkisi yoktur. Metabolizmamızı hızlandırdığı için alınan besinlerin yararlı kullanımına ve gereksiz metabolik atıkların vücut dışına çıkarılmasında büyük rol oynar.

Günlük Su Tüketimi Ne Olmalı?

Yetişkin bir bireyin günlük su ihtiyacı uzmanlara göre günde 8-9 bardak arasında değişmektedir. Yani sağlıklı bir vücuda sahip olmak isterseniz günlük yaklaşık 2,5 litre su tüketmeniz gerekir. Böylece bu su tüketimi sayesinde vücudun günlük su ihtiyacını tam olarak karşılamış olursunuz. Gün içerisinde tüketilen çay, kahve ve meyve suyu gibi içecekler kesinlikle su ihtiyacını karşılamıyor. Çünkü bu içecekler vücuttan su atımını daha da hızlandırır. Bu nedenle, vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarı da artar.

Hangi Suyu İçmeliyiz?

Yerleşim yerlerinden uzak, hijyenik koşullarda şişelenen, doğal kaynak suyu olmalı. Suyunuz bulanık olmamalı, renksiz ve berrak olmalı. İçeriğindeki mineral yapısı dengeli olmalı.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Evdeki kötü kokular için pratik çözümler
23 10 2020 - 12:04
Kıymalı patates dolması tarifi
22 10 2020 - 12:19
Ciğerin faydaları! Ciğer sote nasıl yapılır?
21 10 2020 - 13:17
Sağlıklı yaşam için bilmeniz gereken 5 kural
20 10 2020 - 13:47
Avokado ile ne yapılır? Kolay avokadolu tarifler
19 10 2020 - 11:00
Su içmenin faydaları
16 10 2020 - 19:11
Yorum Yap