Güvenlik ve terör uzmanları Irak’ın kuzeyinde başlayan Pençe-2 operasyonunu değerlendirdi

Milli Savunma Bakanlığı sabah saatlerinde bir açıklama yaparak Irak’ın kuzeyinde terör örgütü PKK'ya yönelik dün akşam saatlerinde yeni bir operasyon başlatıldığını duyurmuştu. Pençe-2 adı verilen operasyonu terör ve güvenlik uzmanları değerlendirdi.

13.07.2019 - 18:14
14.07.2019 - 12:40
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Mart ayında başlatılan ve başarılı şekilde devam eden pençe harekatının ardından Milli Savunma Bakanlığı sabah saatlerinde bir açıklama yaparak Kuzey Irak’ta terör örgütü PKK’ya yönelik yeni bir operasyon olarak Pençe-2 Harekatı’nın başladığını duyurdu. Yeni operasyon hakkında güvenlik ve terör uzmanları değerlendirmeler yaptı.

Abdullah Ağar: Terör örgütü artık çaresiz

Terör ve güvenlik uzmanı Abdullah Ağar konu hakkında yaptığı açıklamada bu operasyonun bir harekatla elde edilen nüfuzunun genişletilmesi amacıyla düzenlendiğini düşündüğünü ifade etti. Her harekatın planlanan bir hedef alanı olduğunu belirten Ağar, arı kovanına çomak sokulduktan sonra diğer alanda hareketliliğin kendini gösterdiğini, bu nedenle de diğer alanlara operasyon gerekliliği doğduğunu dile getirdi. Pençe Harekatı kapsamında hareketlilik doğan bölgelere hava harekatı düzenlendiğini belirten güvenlik uzmanı Ağar, bu bölgelere şimdi de kara harekatının devamlılığının öngörülmüş olduğunu belirterek açıklama ile birlikte bunun ortaya çıktığını dile getirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyinde ilk defa alan kontrolü konsepti üzerine inşa etmiş olduğu bir operasyon düzenlediğini belirten Ağar, operasyon öncesinde terör örgütünün çok cümleler kurduğunu, intihar eylemi çağrısı yaptığını, bu çağrıların da bölgede örgütün çaresizliğini bir kez daha gözler serdiğini söyledi.

Mete Yarar: Koordineli bir operasyon

Kuzey Irak’ta başlayan ikinci operasyon hakkında değerlendirmeler yapan terör ve güvenlik uzmanı Mete Yarar ise bu harekatın pençe harekatının devamı olduğunu söylemenin mümkün olduğunu ifade etti. Sınır ötesinde düzenlenen Fırat kalkanı harekatının 3 bölümde icra edildiğini hatırlatan Yarar, bu defa aşağı doğru daha kapsamlı bir operasyonun başladığının habercisi olduğunu dile getirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bugün geldiği noktanın çok daha güneye doğru inen bir harekatın işareti olduğunu belirten Mete Yarar, daha önce istihbarat paylaşımları yapıldığını iki operasyonun koordineli olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim