Sağlık

Çocuklar İçin Güvenilir Yüzme Havuzu Nasıl Olmalıdır?

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte hem eğlenmek hem de serinlemek için pratik çözümlerden birisi olan yüzme havuzları özellikle çocuklu aileler için güzel bir alternaif olarak görülüyor. Fakat uzmanlar, yüzme havuzlarında uygun dezenfektanların uygun dozlarda kullanılmasının yanı sıra çok sayıda niteliği de bünyesinde barındırıyor olması gerekiyor.

Ailecek vakit geçirmek için gitmeyi planladığınız bir işletmenin havuzunda bulunması gerekenleri şu şekilde açıklayabiliriz.

Çocuklar İçin Güvenilir Yüzme Havuzu Nasıl Olmalıdır?

Can Kurtaran Var Mı?

Bir havuzun olmazsa olmazları içerisinde olan can kurtaran bulundurma zorunluluğu 1.40 m derinlik ve üzerindeki havuzlarda bulunması zorunludur. Çoğu işletme bu kurala uymasa da can kurtaran bir havuzdaki en önemli unsurlardandır.

Özellikle yüzme bilmeyen bireyler ve çocuklar havuza gözetim altında girmektedir. Fakat bir anlık dalgınlık hiçte hoş olmayan sonuçlara yol açabileceği düşünülerek işletmelerin cankurtaran bulundurması zorunludur.

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken diğer bir durum ise kullanılan can kurtarma amacı taşıyan malzemelerin sağlamlığı ve kalitesidir. Bu ürünlerin mutlaka lisanslı ve onay almış firmalardan alınması her zaman için daha güvenlidir.

Çocuklar İçin Güvenilir Yüzme Havuzu Nasıl Olmalıdır?

Havuz Temizliği Yapılıyor Mu?

havuz özellikle doğal yollardan bir sirkülasyona ya da temizliğe uğramadığı için bunun dışarıdan yapılması gerekmektedir. Havuzların kullanımı bireye değil bireylere ait olduğu için düzenli olarak gerekli olan dezenfeksiyon işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kullanımda olan bir havuzun düzenli bir şekilde doğru kimyasal maddelerle doğru şekilde dezenfekte edilmesi ve her sabah havuzun hijyen kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.  Bu durum öncelikle bulaşıcı hastalıkların önlenmesindeki en önemli noktadır. Özellikle havuzlar, çocuk ve yaşlı bireylerde çok daha etkili olmaktadır. Bu nedenden ötürü günlük, haftalık ve de aylık olarak analiz ve testlerin yapılması ve havuzun temizliğinin testler doğrultusunda devam etmesi gerekmektedir. Aksi halde eğlenmek için gidilen bir havuzdan sonrasında ortaya çıkan ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.

Havuzların kullanım sırasında devridaim ve temizlik işlemlerini sağlayan filtrelerinin çalışıyor olması ve bu filtrelerin sürekli olarak kontrol edilerek temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Çocuklar İçin Güvenilir Yüzme Havuzu Nasıl Olmalıdır?

Elektrik Sistemi Ne Durumda?

Hijyen kuralları kadar önemli olan bir diğer konu ise yüzme havuzlarının olduğu alandaki elektrik akımının mevzuata uygun olarak yapılması gerekmektedir. Ayrıca bakım periyotlarının da düzenli olarak yapılması büyük bir önem taşımaktadır.

Elektrik sistemi için özellikle yalıtım konusu üzerinde durulmakta olup, havuzun içerisine ya da suya herhangi bir şekilde temas edebilecek metal malzeme veyahut elektrik geçiren hiç bir malzeme kullanılmamalıdır. Ürünlerin tamamı uygun koşulları oluşturacak şekilde tasarlanmalı ve planlanmalıdır. Bu konuda izolason yapılması gerekmektedir.

Havuz çevresinde girişin yasak olduğu alanlar mutlaka uyarı tabelaları ile belirtildiğine emin olunmalıdır.

Çocuklar İçin Güvenilir Yüzme Havuzu Nasıl Olmalıdır?

Kaygan Zemine Dikkat

Havuz kazalarının başında kaygan zeminlerin neden olduğu travmalar gelmektedir. Özellikle havuz kenarında bulunan mermerler risk unsuru olarak görüldüğü için ebeveynlerin çocuklarına ve kendilerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Havuz çevresinin kaymaya engel olan kaplama malzemesiyle kaplanmış olan havuzların tercih edilmesi bu konuda daha doğu bir seçim olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu