1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Günlük Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
Günlük Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Günlük Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

A+A-

Ağız ve diş bakımı küçük yaşlardan oluşması gereken bir alışkanlıktır. Günlük bakımlar alışkanlık haline getirilmediğinde ileri zamanlarda dişte sararma,

diş taşı

oluşumu ve en önemlisi çürükler meydana gelir. Özellikle dişte çürük oluşması hem kayıplara hem de uzun ve ağrılı bir tedavi sürecine neden olmaktadır. Dişte çürük oluşmaması için diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

Diş Fırçası Uzun Süreli Kullanılmamalı

Diş fırçası en fazla 3 ayda 1 değiştirilmelidir. Günde en az iki kere kullanım sonucunda diş fırçasında bakteriler birikmeye başlar. Diş fırçası kıllarında yıpranmaların da meydana gelmesi sonucunda gerekli performansı gösteremez.

Yumuşak Diş Fırçası Kullanılmalı

Sert kıl yapısına sahip diş fırçaları diş etine ve dişin yapısına zarar vermektedir. Diş fırçasının amacı aralarda kalan kırıntıları temizlemek olduğu için yumuşak kıl yapısına sahip fırçalar kullanılmalıdır.

Fırçalamada Doğru Teknik Kullanılmalıdır

Nasıl sert kıl yapısına sahip diş fırçası kullanılmaması gerekiyorsa fırçalama esnasında da sert hareketlerden sakınılması gerekilmektedir. Dairesel hareketler uygulayarak hem diş etinize hem de dişlere temas ettirilmelidir.

Günlük Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Fırçalama Süresi Uzun Tutulmalıdır

Diş fırçalama süresi en az 2 dakika olmalıdır. Daha kısa tutulursa dişi koruyan florür maddesi diş minesine ulaşacak zamanı bulamaz. Fırçalama seansı için 2 dakika uzun bir süre olarak gelebilir. Bu süreyi alışkanlık haline getirmek için müzik eşliğinde ya da ev içerisinde dolanarak geçen zamanın daha hareketli olması sağlanabilir.

Ağız Su İle Durulanmamalıdır

Ağzı su ile durulamak florür maddesinin de çalkalama esnasında gitmesi demektir. Fakat florür çürük oluşumunu engellemekte etkili ve önemli bir maddedir. Diş fırçalandıktan sonra tükürme işlemi yapmak dişe yapışan florürün gitmesine sebep olmaz. Ağzın çalkalanmaması gerektiği gibi ilk yarım saate yiyecek ve içecek de tüketilmemelidir.

Dişler İki Kereden Fazla Fırçalanmamalı

Her yemek sonrasında dişleri fırçalamak doğru bir hareket gibi görünse de değildir. Fırça ekstra yumuşak olsa dahi günde ikiden fazla fırçalamak diş ve diş etine zarar verebilmektedir.

Günlük Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Diş İpi Kullanılmalıdır

Diş fırçası diş arasında kalan yemek artıklarını belli bir noktaya kadar temizleyebilir. Daha derindeki küçük parçalara ulaşmakta zorluk yaşar. Bundan dolayı günde en az bir kere diş ipi kullanılarak dişler temizlenmeli ve alışkanlık haline getirilmelidir. Bu sayede dişte çürük olduğunda da ilerlemesi yavaşlatılabilir.

Dil ve Yanak Temizliği Yapılmalıdır

Diş fırçalama esnasında arka taraflar bile unutulurken yanak ve dil temizliğinin es geçilmesi normaldir. Fakat sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmak isteniliyorsa dil ve yanak temizliğine özen gösterilmelidir. Dil temizlememek ağız kokusuna sebep olur ve ağız temizliği yarım kalır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.