Sağlık

Güneydoğu’da 40 derecenin üstüne çıkan sıcaklıklar nedeniyle uyarı yapıldı: Bu saatlerde çıkmayın ölümcül olabilir

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü Güneydoğu Anadolu Bölgesi için yüksek sıcaklık uyarısı yaptı. Bölgede temmuz ayının başından bu yana 40 derecenin altında seyreden sıcaklıklar bugün 4-5 derece yükseldi. Güneydoğu Anadolu’da birçok il ve ilçede 40 derecenin üstünde sıcaklık durulurken bölgede vatandaşlar serinlemek için kendilerini klimalı mekanlara attı.

Kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve çocuklar için tehlikeli

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde mevsim normallerinin üstünde seyreden sıcaklıkların ardından Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Profesör Doktor Nizamettin Toprak uyarılarda bulundu. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklardan özellikle kronik hastalığı bulunanlar, hamileler, yaşlı ve çocukların etkilenmemesi için güneş ışınlarının dik olarak geldiği saatler olan 10.00 ile 16.00 arasında dışarı çıkmamaları gerektiğine dikkat çeken Toprak, hasta grupları için sıcaklıkların ciddi bir tehlike oluşturduğunu ifade etti. Aynı zamanda terlemenin de ciddi oranda su ve tuz kaybına neden olduğunu belirten Toprak, günlük su ihtiyacını mutlaka karşılanması gerektiğini hatta sıcak havalarda daha fazla su içilmesi gerektiğini söyledi.

Ölümcül olabilir

Vücuttaki aşırı su kaybının ani kan basıncının düşmesine ve ısı çarpmasına neden olabileceğine dikkat çeken Toprak ölümcül sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkları sırasında bol bol su içilmesi ve rahat kıyafetler ve dışarı çıkarılması gerektiğine dikkat çeken Toprak, risk grubunda olanların mümkün olduğunca dışarıya çıkmaması gerektiğini, çıkmaları gerekiyorsa mutlaka güneş gözlüğü, şapka ya da şemsiye kullanmaları gerektiğini söyledi.

Vatandaşlar serinlemenin yollarını arıyor

Diyarbakır’da da yüksek sıcaklıklar nedeniyle vatandaşlar kendilerini park ve bahçelerde bulunan gölgelik alanları atmaya başladı. Özellikle Sur ilçesinde bulunan anzeledeki süs havuzlarına çocuklar girip evlenirken vatandaşlar da sor diplerinde gölgelerde serinlemeye çalışıyor. Sıcaklıkların olumsuz etkilediğini belirten vatandaşlardan İlhan Özcan, özellikle temmuz ağustos aylarında Diyarbakır’ın çok sıcak olduğunu belirterek evde olduklarında klimanın önünde derinlediklerini ancak dışarı çıkınca da surların dibine kendilerine attıklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu