Güneydoğu Anadolu’da kaymakamlık ve müftülükler taziye yemeği uygulamasını sona erdirdi

Güneydoğu Anadolu'da Kaymakamlık ve Müftülükler, çok masraflı boyutlara ulaşan taziye yemeği uygulamasının kaldırılması için çalışma başlattı.

26.07.2019 - 15:38
26.07.2019 - 23:09
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Bazı ailelerin misafirlerine 3-4 gün boyunca günde 2 öğün taziye yemeği verebilmek için bankalardan kredi çekmesi, inek ya da traktör gibi önemli gelir kaynaklarını satması üzerine, esnaf, öğretmen ve muhtarlardan bir heyet oluşturuldu, sonrasında da açıklamalar yapıldı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde uzun yıllardan beri süregelen “taziye yemeği” geleneği, mağduriyete yol açması sebebiyle sona eriyor. Bölgede yakınlarını kaybedenler, 3 bazen 4 gün boyunca taziye mesajlarını vermeye gelen yüzlerce misafire her gün iki öğün yemek veriyor. Bu uygulamanın bazı aileler için ileri derecede mağduriyete dönüşmesi üzerine Kaymakamlık ve Müftülüklerde geleneğin sona ermesi için çalışmalar başlatıldı.

HANİ KAYMAKAMLIĞI HEYET OLUŞTURDU

Diyarbakır Hani Kaymakamı Turan Soğukoluk, il ve ilçe genelinde vatandaşlarla yaptıkları görüşmeler sonucu taziye yemeği geleneğinin sona ermesi için belli başlı kararlar aldıklarını söyledi.

Son dönemde yaşanan can sıkıcı mağduriyetlerin resmi olarak iletilmesinin ardından harekete geçtiklerini söyleyen Soğukoluk, “İlçemizde üzücü hikayeler var. Bununla ilgili bankadan kredi çekmiş, ödeyememiş veya bir iki ineğini ve traktörünü satmak zorunda kalan insanlarımız oldu. Gençler geldi ve ‘Siz de destek verin, taziye yemeklerini sonlandıralım’ dedi. Bunun üzerine geniş katılımlı bir istişare toplantısı düzenledik” diye konuştu.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim