Haber

Güneydoğu Anadolu’da kaymakamlık ve müftülükler taziye yemeği uygulamasını sona erdirdi

Bazı ailelerin misafirlerine 3-4 gün boyunca günde 2 öğün taziye yemeği verebilmek için bankalardan kredi çekmesi, inek ya da traktör gibi önemli gelir kaynaklarını satması üzerine, esnaf, öğretmen ve muhtarlardan bir heyet oluşturuldu, sonrasında da açıklamalar yapıldı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde uzun yıllardan beri süregelen “taziye yemeği” geleneği, mağduriyete yol açması sebebiyle sona eriyor. Bölgede yakınlarını kaybedenler, 3 bazen 4 gün boyunca taziye mesajlarını vermeye gelen yüzlerce misafire her gün iki öğün yemek veriyor. Bu uygulamanın bazı aileler için ileri derecede mağduriyete dönüşmesi üzerine Kaymakamlık ve Müftülüklerde geleneğin sona ermesi için çalışmalar başlatıldı.

HANİ KAYMAKAMLIĞI HEYET OLUŞTURDU

Diyarbakır Hani Kaymakamı Turan Soğukoluk, il ve ilçe genelinde vatandaşlarla yaptıkları görüşmeler sonucu taziye yemeği geleneğinin sona ermesi için belli başlı kararlar aldıklarını söyledi.

Son dönemde yaşanan can sıkıcı mağduriyetlerin resmi olarak iletilmesinin ardından harekete geçtiklerini söyleyen Soğukoluk, “İlçemizde üzücü hikayeler var. Bununla ilgili bankadan kredi çekmiş, ödeyememiş veya bir iki ineğini ve traktörünü satmak zorunda kalan insanlarımız oldu. Gençler geldi ve ‘Siz de destek verin, taziye yemeklerini sonlandıralım’ dedi. Bunun üzerine geniş katılımlı bir istişare toplantısı düzenledik” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu