Güneş Yanığının Çözüm Yolları

  Uzmanlar uyarıyor “Yaz aylarında özellikle güneş ışınlarının dünyamıza dik geldiği öğlen saatlerinde dışarı çıkmayın, güneş altında fazla beklemeyin ve özellikle yaşlılar gölgelik alanlarda dinlenin” diye. Bunun aslında tansiyon ve kalp krizi ile alakasının yanında cildimizde oluşacak güneş yanıklarıyla ve güneşin zararlı ışınlarıyla da alakası vardır. Güneş yanıkları sadece yazın plajda güneşlenen insanların değil, o […]

07.02.2019 - 18:06
07.02.2019 - 18:06
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

 

Uzmanlar uyarıyor “Yaz aylarında özellikle güneş ışınlarının dünyamıza dik geldiği öğlen saatlerinde dışarı çıkmayın, güneş altında fazla beklemeyin ve özellikle yaşlılar gölgelik alanlarda dinlenin” diye. Bunun aslında tansiyon ve kalp krizi ile alakasının yanında cildimizde oluşacak güneş yanıklarıyla ve güneşin zararlı ışınlarıyla da alakası vardır. Güneş yanıkları sadece yazın plajda güneşlenen insanların değil, o sıcak havalarda dışarıda çalışmak ya da bulunmak zorunda olan insanlarında başındaki bir derttir. Bu yazımızda sizlere güneş yanığına ne iyi gelir onlardan bahsedeceğiz.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Eğer güneş koruyucu krem veya losyon kullanmadıysanız ve güneş yanığınız varsa güneş yanığına ne iyi gelir evde ne yapabilirim sorusunun cevabı olacak tavsiyeler;

  • Yoğurt; Evet, yaz aylarında güneş yanığı denildiği zaman ilk akla gelen tabi ki de yoğurttur. Buzdolabında soğuttuktan sonra yanığın üzerine sürmeniz ve 3-4 dakika kadar beklettikten sonra yıkamanız acınızı azaltacaktır. Bu uygulamayı gün içerisinde 3-4 defa yapabilirsiniz.
  • Siyah Çay; Önceden demlediğiniz ve soğumuş olan çay/çay poşetlerini atmayın güneş yanıkları için kullanın. Evet, yanlış okumadınız siyah çay soğuk olarak güneş yanığının üzerine konulduğu zaman acınızı hafifletecektir.
  • Salatalık; Hayatımızda, güzellik ve tedavi anlamında sürekli karşımıza çıkan salatalık şimdide yanık için kurtarıcımız oluyor. Buzdolabından soğuk bir şekilde alıp salatalığı kabuklu bir şekilde rendeden geçirirseniz ve yanığa uygularsanız acınızın hafiflediğini göreceksiniz.
  • Zeytinyağı; Herhangi bir yanık tedavisi için kullanabileceğiniz zeytinyağı, güneş yanıkları içinde oldukça etkili bir yöntemdir. Güneş yanığınızın üzerine yavaş ve hafif biraz masaj ile sürüp bir süre bekledikten sonra durulayabilirsiniz. Bu işlemi günde birkaç defa yapabilir ve güneş yanıklarınızın acısını hafifletebilir, derinizde oluşacak gerginliği azaltabilirsiniz.
  • Aloe Vera; Ülkemizde kendisini bulmamız belki zor olabilir ama aklınızda bulunsun aloe vera da bütün yanık tedavilerinde acıyı azaltmak ve bastırmak için kullanabileceğiniz bir üründür.
  • Elma Sirkesi; 1 bardak soğuk suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyerek karıştırın ve yanık üzerine hafif bir masajla bu karışımı uygulayın. Uyguladıktan sonra bir süre bekleyin ve durulayın.
  • Yulaf Ezmesi; İhtiyacınız olan tek şey yarım bardak yulaf ezmesi ile 1 bardak sıcak su. Yulaf ezmesi ile sıcak suyu iyice karıştırıp soğumaya bırakın. Yeterli miktarda soğuduktan sonra güneş yağını olan bölgelere iyice sürün ve 4-5 dakika bekledikten sonra durulayın. Bu işlem sonunda göreceksiniz ki yanıklarınızın acısı hafiflemiş ve rahatlamış olacaksınız.

Güneş Yanığından Oluşan Kaşıntıyı Nasıl Azaltabiliriz?

Güneş yanığının acısından kurtulmak üzereyken birde üzerine kaşıntı hissi eklenir vebizim için işler iyice karışır. Çok tatlı bir şekilde kaşınması, kaşıdığımız zaman daha fazla kaşımak istememiz ve sonucunda yara olan bir cilt. Bunların yanına birde ellerimizdeki ve havada uçuşan göremediğimiz mikroplar eklenince yara iltihaplanmaya bile başlayabilir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için kaşıntıyı önleyici ilaçlardan kullanabiliriz. Bunun yanında kaşınan bölgeler genellikle kuru bölgelerdir ve biz güneş yanığımıza nemlendirici krem sürerek cildimizi nemli tutabilir ve kaşıntı hissini biraz olsun bastırabiliriz.

 

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler evde tedavi edebileceğimiz sıradan güneş yanığı problemleridir. Eğer sizin güneş yanığınız derecesi normal değilse derhal bir doktora başvurup, uzman gözetimi altında tedavi olmanız önemlidir. Çünkü her yanık evde tedavi edilemeyeceği gibi yanlış müdahale sonrası başımıza daha büyük sorunlar açabilir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim