Tüm Günü Enerjik Geçirmek için Güne Pozitif Başlamanın Yolları

NAVİGASYONGüne İyi Başlamak için Ne Yapmalı?Soğuk Duş Almanın Etkileriİçeceklerin EtkileriKahve Tüketmenin EtkileriElma Tüketmenin EtkileriSabah Egzersizinin Faydaları Gece uyku kalitenizin düşmesi, yetersiz sürede uyumak ya da yanlış beslenme, stres kaynakları gibi nedenlerle birçoğumuz sabah kalkış saatlerinde yorgun, bitkin ve hala uykulu hissederiz. Özellikle çalışan kişiler için daha da zorlayıcı olan bu durumun önüne geçmek için güne pozitif […]

04.11.2018 - 23:15
04.11.2018 - 23:15
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Gece uyku kalitenizin düşmesi, yetersiz sürede uyumak ya da yanlış beslenme, stres kaynakları gibi nedenlerle birçoğumuz sabah kalkış saatlerinde yorgun, bitkin ve hala uykulu hissederiz. Özellikle çalışan kişiler için daha da zorlayıcı olan bu durumun önüne geçmek içingüne pozitif başlamanın yollarıhakkında bilgi sahibi olabilir, konuyla ilgili detayları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

güne başlerken

Güne İyi Başlamak için Ne Yapmalı?

Vücudunuzun yorgunluğu hem fiziksel zihinsel olarak tempolu bir yaşam içerisinde olmanızdan ileri gelmektedir. Bu da gün içinde verimin ve performans kalitesinin düşmesine ve konsantrasyon eksikliğine yol açmaktadır. Ancak günlük uyku sürenizi tamamlamış olmak ve güne başlarken doğru alışkanlıkları edinmek tüm gün uykunuzu almış ve enerjik bir halde olmanızı sağlayacaktır.

Soğuk Duş Almanın Etkileri

Yüzümüzü soğuk suyla yıkayarak güne başladığımızda çok daha çabuk kendimize gelebiliyor ve daha zinde olabiliyoruz. Ancak bundan daha da etkiligüne iyi başlama önerileriarasında soğuk bir duş almak yer alıyor. Soğuk duş sayesinde dinlenen vücudun kan dolaşımı birden hızlanıyor ve kandaki oksijen ya da besinlerin hücrelere geçişi kolaylaşıyor.

güne başlarken

Bu sayede yalnızca bedenin değil, beyne giden kan aracılığıyla zihnin de daha enerjik olduğunu söylemek mümkün.

İçeceklerin Etkileri

Gece uyku saatlerinde vücudun dinlenmesiyle birlikte hücre ve dokularda yer alan sıvının büyük kısmı kaybedilmektedir. Vücudun susuz kalması nedeniyle günün erken saatlerinde yorgun hissetmek oldukça normal olmakla birliktegüne iyi başlama önerileriçerçevesinde sıvı tüketimi önemli bir yere sahiptir.

Güne su ya da şekersiz çay gibi sağlıklı alternatiflerle başlamak, vücuda ihtiyacı olan yakıtı sağlarken sindirim sistemi alınan sıvının etkisiyle daha düzenli bir şekilde çalışmaya başlar.

Kahve Tüketmenin Etkileri

Gündelik işler esnasında birçoğumuz kahve tüketerek daha enerjik olabiliyoruz. Ancak güne başlamak için kahve tüketerek kafein sayesinde daha zinde hissedebilir ve konsantrasyonu erken saatlerde bile yüksek seviyede tutabiliriz.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken kafeinin sinir sistemini yoğun bir şekilde uyarmasından dolayı taşikardi, vücut sıcaklığının yükselmesi gibi durumlara yol açabileceğinden sınırlı tüketime özen göstermektir.

güne başlarken

Elma Tüketmenin Etkileri

Metabolik faaliyetleri aktif hale getirmek ve enerjiyi yükseltmek için kalorisi düşük bir seçenek arıyorsanız kesinlikle elma yemeyi denemelisiniz.

Güne başlarken ne yemelisorusu için içeriğindeki glikoz desteğiyle enerji sağlaması ve bol vitamin içeriğiyle elma ideal bir yanıt oluşturmaktadır.

Sabah Egzersizinin Faydaları

Size ne kadar yorgun hissederseniz hissedin sabah erken saatlerde yapılan sporun verdiği enerjiyi nadir besin sağlayabilir. Öyle ki tüm liste içerisinde en etkili seçenek olarak dikkat çeken sabah sporu sayesinde yalnızca zinde olmakla kalmaz, çok daha fit ve sağlıklı hissedersiniz.

Sabah Koşusu Yapmanın Sağlık için Faydaları yazımızda konuyla ilgili daha çok detay bulabilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim