Günde 5 Bardaktan Fazla Çay Tüketmek Tansiyon Artışı ve Anemi Nedeni Olabilir

Türkiye'de kişi başına çay tüketimi, Dünya Çay Komitesi tarafından 2018'de hazırlanan raporu ile ortaya çıktı. Kişi başına yılda 3,5 kilogramlık çay tüketimi ile Türkiye'ye bu raporda birinci sırada yer alırken Beslenme Ve Diyetetik Uzmanı Gökçen Özipek, günde 5 bardaktan fazla çay tüketiminin zararlı etki yaptığını, anemiye neden olabileceğini söyledi.

28.06.2019 - 12:43
28.06.2019 - 13:00
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Dünya Çay Komitesi tarafından 2018 yılında hazırlanan Dünya Çay Raporu’na göre yılda üç buçuk kilogramlık kişi başı çay tüketimi ile Türkiye en çok çay tüketen ülkelerin başında yer aldı. Afganistan kişi başına yıllık 2,4 çay tüketimi ile listenin 2. sırasında yer alırken, Libya ise 2 kilogramlık çay tüketimi ile listeye 3 sıradan girdi. İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi beslenme ve diyetetik bölümü araştırma görevlisi Gökçen Özipek, Türkiye’de diğer ülkelere kıyasla çay tüketiminin oldukça yüksek olduğunu belirterek, çay tiryakilerini üzecek bir haber verdi. Çay tüketiminin sanıldığı kadar masum olmadığını belirten Özüpek, günde 5 bardaktan fazla çay tüketiminin anemi ve yüksek tansiyon nedeni olabileceğini söyledi.

Fazla Çay Tüketmek Anemiye Neden Olabilir

Özüpek aşırı çay tüketiminin sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirterek, çay tüketiminin tamamen masum olduğunu söylemenin mümkün olmadığını ifade etti. Çay tüketimi miktarına dikkat etmek gerektiğini belirten Özüpek, çayın içinde bulunan tanenler nedeniyle fazla tüketilmesi durumunda vücuttaki demirin emilimini engelleyeceğini söyledi. Demir emilimini engellenmesi sonucu aleminin ortaya çıktığını belirten Özüpek, aynı zamanda içerdiği kafein nedeniyle fazla çay tüketimine bağlı olarak tansiyon yükselmesinin de mümkün olabileceğini ifade etti.

Siyah Çay Yerine Yeşil Çay

Gökçen Özüpek, siyah çayın içerisinde yüksek miktarda kafein ve tanen bulunduğunu belirterek, yeşil çayın ise anti kanserojen bir madde olan polifenol bakımından zengin olduğunu söyledi. Yeşil çay tüketiminde de sınırlı olmak gerektiğini söyleyen Özüpek, günde 5 bardaktan fazla içilmemesi gerektiğini dile getirdi. Hem yeşil çay da hem de siyah çayda kafein bulunduğunu belirten Özüpek, siyah çayın daha fazla işlem görmesi nedeniyle antioksidan özelliklerinin azaldığını ifade etti.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim