Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Günde 5 Bardaktan Fazla Çay Tüketmek Tansiyon Artışı ve Anemi Nedeni Olabilir

Son Güncelleme:
 Günde 5 Bardaktan Fazla Çay Tüketmek Tansiyon Artışı ve Anemi Nedeni Olabilir

Dünya Çay Komitesi tarafından 2018 yılında hazırlanan Dünya Çay Raporu’na göre yılda üç buçuk kilogramlık kişi başı çay tüketimi ile Türkiye en çok çay tüketen ülkelerin başında yer aldı. Afganistan kişi başına yıllık 2,4 çay tüketimi ile listenin 2. sırasında yer alırken, Libya ise 2 kilogramlık çay tüketimi ile listeye 3 sıradan girdi. İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi beslenme ve diyetetik bölümü araştırma görevlisi Gökçen Özipek, Türkiye’de diğer ülkelere kıyasla çay tüketiminin oldukça yüksek olduğunu belirterek, çay tiryakilerini üzecek bir haber verdi. Çay tüketiminin sanıldığı kadar masum olmadığını belirten Özüpek, günde 5 bardaktan fazla çay tüketiminin anemi ve yüksek tansiyon nedeni olabileceğini söyledi.

Fazla Çay Tüketmek Anemiye Neden Olabilir

Özüpek aşırı çay tüketiminin sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirterek, çay tüketiminin tamamen masum olduğunu söylemenin mümkün olmadığını ifade etti. Çay tüketimi miktarına dikkat etmek gerektiğini belirten Özüpek, çayın içinde bulunan tanenler nedeniyle fazla tüketilmesi durumunda vücuttaki demirin emilimini engelleyeceğini söyledi. Demir emilimini engellenmesi sonucu aleminin ortaya çıktığını belirten Özüpek, aynı zamanda içerdiği kafein nedeniyle fazla çay tüketimine bağlı olarak tansiyon yükselmesinin de mümkün olabileceğini ifade etti.

Siyah Çay Yerine Yeşil Çay

Gökçen Özüpek, siyah çayın içerisinde yüksek miktarda kafein ve tanen bulunduğunu belirterek, yeşil çayın ise anti kanserojen bir madde olan polifenol bakımından zengin olduğunu söyledi. Yeşil çay tüketiminde de sınırlı olmak gerektiğini söyleyen Özüpek, günde 5 bardaktan fazla içilmemesi gerektiğini dile getirdi. Hem yeşil çay da hem de siyah çayda kafein bulunduğunu belirten Özüpek, siyah çayın daha fazla işlem görmesi nedeniyle antioksidan özelliklerinin azaldığını ifade etti.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Kan Grubu Covid-19’da Önemli mi? Kan Grubu Kornavirüse Yakalanma Riskini Etkiliyor mu?
19 06 2020 - 15:23
69 Firma 136 Ürünü İfşa Oldu! İşte Sahte Ürünler Listesi
12 06 2020 - 13:53
Bakan Müjdeyi Verdi! İşte Merak Edilen Covid-19 İlacı
12 06 2020 - 12:35
Elma sirkesi ve karbonatla yapılan doğal diş beyazlatma dişlere zarar veriyor
10 06 2020 - 12:03
Evde Yıkanabilir Kolay Maske Yapımı
9 06 2020 - 17:51
Dakikalar içinde sonuç veren koronavirüs antijen testine FDA onay verdi
10 05 2020 - 19:50
Yorum Yap