Sağlık

Gülüşünüzü Yeniden Kazanmak Implant ile Çok Kolay

Saçlarımıza, yüzümüze ya da kıyafetlerimize gerekli tüm özeni gösteriyor; ancak sıra dişlerimize geldiğinde kimi zaman bakımı es geçebiliyoruz. Öte yandan, dişlerimiz zamanla çürüyebilir ve bu nedenle diş kaybı ile karşılaşabiliriz. Özellikle diş doktoruna düzenli kontrole gitmeyen ve dişlerinin sağlığı için gerekli tedbiri almayan onlarca kişi ise diş kayıplarından sonra diş hastanelerine ya da diş doktorlarına akın ediyor.

En güzeli elbette var olan kendi dişlerimiz; ancak belirttiğimiz gibi kimi zaman da dişlerimize ne kadar özen gösterirsek gösterelim diş kayıplarının önüne geçemiyoruz. Kaybettiğimiz dişlerimizin yenisi de çıkmayacağı için de diş hekimleri; doğal ve artık oldukça pratik bir tedavi sürecine sahip olması nedeniyle hastalarına implant tedavisini öneriyor.

Implant tedavisi hala birçok kişinin çekindiği ve çok korktuğu bir tedavi yöntemi. Öte yandan, düşünülenin aksine, tedavi süreci tam tersi bir şekilde kolay ve dişçi koltuğundan kalktığınızda da üstelik, gündelik hayatınıza devam edebiliyorsunuz. Ayrıca en önemlisi de diş kaybından dolayı yaşanılan travmaya son verebiliyorsunuz. Gülüşünüzü yeniden kazanabiliyorsunuz.

Kısaca implant tedavisi nedir?

Hangi hastalara implant tedavisi önerilir ve uygulamanın yapılması şarttır?

Öncelikle implant kelimesinin bir diğer anlamı olan tanımını yapalım. Kısaca dental vida da denilmektedir. Ancak diş sağlığı alanında implant kelimesi çok daha sıklıkla kullanılıyor.

Bu dental vidalar, dişlerimiz arasında çürüyen ve bu nedenden dolayı çekilmesi gerekenler dişlerin yerine ya da diş kayıplarımızda neden olan ağız boşluklarına çene kemiğine yerleştirilerek konmaktadır. Sadece tek bir diş kaybı için de yapılabilen implant tedavi yöntemi, bütün dişlerini kaybeden ve çene kemiğinin implantı yerleştirmek için uygun koşulları sağladığı tüm hastalara uygulanabilmektedir.

Implant tedavisi neden gereklidir?

Dişlerimizin artık sağlıklı olması yetmiyor. Günümüzde estetik açıdan da güzel görünmelerini arzu ediyoruz. Hatta bizler için birçok diş hastanesi estetik gülüş tasarımı altında farklı uygulamalar yapıyor.

Hal böyle olunca da kimse diş kayıplarından ötürü estetik görünümden uzak bir görüntü sergilemek istemiyor. Elbette her kaybedilen diş, ağzın görünen kısmında olmayabilir. Bu gibi durumlarda da implant tedavisi ile kaybedilen dişin yerine dental vidalar konarak boşluğun ilerleyen zamanlarda diş görünümünü bozması engelleniyor. Öte yandan, hastaların ağız yapısını estetik açıdan da oldukça etkileyen diş kayıpları toplum içerisindeyken hastaya büyük problem yaratabiliyor. Estetikten uzak görünüm hastalarda öz güven eksikliğine neden oluyor.

Bir çok hastaya rahatlıkla implant tedavisi uygulanabilir. Ancak kronik rahatsızlıkları olan ve hamile hastalar, diş hekimine mutlaka danışarak tedaviye başlayabilir.

Gülüşünüzü Yeniden Kazanmak Implant ile Çok Kolay

Implant tedavi sürecinde hastalara neler uygulanır?

İmplant tedavisi belirli süreçlerden geçer ve tek bir seansta bitirilebilecek bir uygulama değildir. Diş hekimleri hastanın çene kemik oluşumunu incelemekle başlar. Bunun en önemli nedeni implantın yerleştirileceği bölgede yeterli kemik oluşumu var mı yok mu anlamak istediğindendir. Eğer yeterli kemik oluşumu yok ise yapılacak implant yerleştirilemez. Eğer kemik yapısı elverişli ise hasta dental vida için çok fazla bekletilmez. Eğer kemik oluşumu istenilen ölçüler arasında değilse de ortalama 3 il 6 ay arasında kemik oluşumu beklenmektedir. Elbette bu süreler hastadan hastaya da değişmektedir.

Tedavi süresine bakalım şimdi de…

Tek bir dişi için implant yaptıracak hasta ile diş kaybı çok bulunan hastanın tedavi süreleri arasında elbette fark var. Öte yandan günümüzde implant tedavisi sıklıkla başvurulan bir yöntem olmak ile beraber işlem sürelerinin kısaltılabilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

Kemik oluşumunu tamamlayan hastalarda sıra geldi implantın yerleştirilmesine. Malzemenin iç kısmı çene kemiğine yerleştirilir. İşlemde hiçbir ağrı ya da acı hissetmezsiniz; çünkü lokal anestezi yöntemiyle uygulama yapılır. Implant malzemesinin üste kalan kısmı için ise hastanın diş yapısı ve rengine göre yapay diş yapılır. Fakat hastaya özel yapıldığı için kısa bir süre beklenmesi gerekebilir; ancak korkulacak bir durum yok. Diş hekimleri hastalarının tüm estetik açıdan beklentilerini karşılayabilmektedir. Geçici diş görünümlü protezler ile bu problem ortadan kaldırılıyor.

Gülüşünüzü Yeniden Kazanmak Implant ile Çok Kolay

Implant tedavisinde ağrı ve acı çok hissediliyor mu?

Lokal anestezi ile işlem sırasında acı ya da ağrı hissedilmez. Uygulamanın yapıldığı bölgede birkaç hafta ödem olması normal olmak ile beraber hafif ağrı da hastalar hissedebilmektedir.

Implantımı ne kadar kullanabilirim?

Implantların hastalar tarafından uzun yıllar boyunca problemsiz kullanılabildiğini yapılan araştırmalar kanıtlamıştır. Üretici firmalarında malzemelerini belirli koşullar altında garanti kapsamına almaktadır. Ayrıca diş hekiminizin tavsiyesine uymanız da implant malzemeniz için önemlidir.

Burada bahsettiğimiz tedavi yöntemlerine dair bilgiler hastaların durumuna ve yapılacak işlemlere göre değişim gösterebilmektedir. Makalemiz bilimsel veri olarak kabul edilmemelidir. Diş hekiminizin tavsiye  ve önerilerine uymanızı önemle tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu