1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Gülümsemenin Bilmediğiniz Faydaları
Gülümsemenin Bilmediğiniz Faydaları

Gülümsemenin Bilmediğiniz Faydaları

A+A-

Gün içinde birçok kez insanlara karşı gülümsemeyi bir iletişim şekli olarak kullanıyoruz. Gülümsemek adeta bir mutluluk göstergesinden ziyade bir sosyalleşme aracı halini almış durumda. Gülümsemenin faydaları hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Gülümsemenin Yararları

Gülümsemek başkalarının zihninde bize karşı güven uyanmasını sağlamaktadır. Herkesin birbirine çekimser yaklaştığı ve güven problemi yaşadığı günümüz koşullarında insanların güvenini içten gelen gülümsemeyle kazanabilmek oldukça kolay ve faydalıdır. Gülümseyen insanlar daha cömert ve verici bir izlenim uyandırmaktadır.

Scharlemann isimli bir ekonomi uzmanı tarafından 2001 senesinde yapılan bir araştırmaya göre kişilerin kendisine gülümseyen insanlara karşı güvenmeye daha çok eğilimi var. Gülümsemenin güven üzerindeki etkisiyse rakamsal olarak ifade edilirse aynı çalışmaya göre %10.

1995 senesinde gerçekleştirilen bir başka çalışmaya göreyse insanların kötü bir şey yaparken suç üstü yakalandığı anda gülümsemeleri onlara karşı daha hoşgörülü olunmasını sağladığını gösteriyor. İçten olup olmaması önemsiz olan bu gülümseme sayesinde insanlar daha çok hoşgörüyle karşılanabiliyor.

Yaptığımız hataları telafi etmek için de bazen bir gülümseme yeterli olabiliyor. Gülümsemenin faydaları üzerine araştırma yapan bir diğer uzman grubuna göre birinin özel bir gününü unuttuğunuzda ya da ona karşı bir hatanız olduğunda o kişiye gülümsemek affedilmenizi ve utangaçlık duyduğunuzu gösterebilmenizi sağlıyor.

Gülümsemenin faydalarını yalnızca karşımızdakinin tavrında değil kendi içimizde de hissederiz. Yapılan bilimsel çalışmalar gülümsemeye çalışan insanların mimiklerine dikkat etmeyen ve ifadesiz şekilde günü geçiren insanlara göre çok daha iyi hissettiklerini göstermektedir. Gülümseyerek duyulan stres ve acı azalırken kişinin pişmanlık duyguları da bu esnada yok olmaktadır. İfade geri bildirim hipotezi olarak adlandırılan bu kurama göre gülümsemenin olumlu psikolojik etkileri yadsınamaz şekilde büyüktür. Elbette çevremizdeki insanların kötü durumda olduğu zamanlarda gülümsemeye devam etmek yanlış izlenim uyandırabilir ve bu noktada dikkatli olmak gereklidir.

Gülümsemenin fiziksel etkilerine bakıldığındaysa karşımıza bu kez çekicilik çıkar. Bir araştırma kapsamında karşısındaki kadını somurturken %20 oranında beğendiklerini ifade eden erkeklerin aynı kadını gülümserken gördüğünde bu beğeni yüzdesinin %60'a çıktığı kaydedilmiştir. Hoşlanma ve flört gibi durumlarda gülümseme gizli bir silah olabilmektedir.

 

Araştırmalara göre yalnızca hastalıklar değil gülümsemek de bulaşıcı. Öyle ki birine gülümsediğimiz zaman onun da gülümseme ihtimalini %50 oranında artırıyoruz. Bu da demek oluyor ki aslında gülümsemek içimizden gelmese bile başkalarının anlarını güzelleştirebiliyoruz.

Gülümsemenin etkileri iş yaşamında da karşımıza çıkıyor. Birçoğumuz gün içinde aynı çalışma ortamında bulunduğumuz insanlar hakkındaki gerçek görüşlerimizi saklamak zorunda kalıyoruz. Oysaki gülümsemek onlara karşı kötü duygularımızı baskılamamızda yardımcı olurken, işverenlerde daha iyi bir izlenim bırakmamızı sağlıyor.

İlginizi çekebilecek diğer konu başlıkları:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.