Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Gül suyunun mucizevi etkileri

Gül suyu yüzyıllardır kullanılan kadınların güzellik iksirlerinden biridir. Cilde nem vermesinin yanı sıra ışıltı verir, pH dengesini doğal olarak korur, gözenekleri sıkılaştırarak kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltır.
Eklenme:
 Gül suyunun mucizevi etkileri

Gül suyunun cilt için faydaları sadece bunlarla da kalmaz! Öncesinde gül suyunun nasıl elde edildiğine bakalım…

Gül Suyu Nasıl Elde Edilir?

Gül suyu, su ve gül yapraklarından elde edilen yalın bir toniktir. Hoş kokusundan dolayı doğal parfüm olarak da kullanılır. Aynı zamanda saf gül suyunun tıbbi kullanımlar da dahil olmak üzere birçok kullanım alanı vardır. 7. yüzyıla kadar İran ve Ortadoğu’nun diğer bölgelerinde tıbbi bir ürün olarak kullanılmıştır. Kızılderili kabilelerinin, hastalıkları tedavi etmek için doğal gül suyu kullandığına dair bazı deliller vardır.

Hangi Gül Suyu Cilde Sürülür?

Yatıştırıcı özelliklere sahip gül suyu tamamen doğal bir toniktir. Toniklerin cildin nem dengesini bozduğuna dair genel inanışın aksine, hakiki gül suyunu tonik olarak kullandığınızda, cildinizin pH dengesini doğal olarak korursunuz ve böyle bir sorunla karşılaşmazsınız. Bol miktarda antioksidan içeren gül suyunu yüzünüze sürdüğünüzde, tazelenmiş hisseder ve kalıcı gül aromasıyla stresten uzaklaşabilirsiniz.

Gül Suyu Nasıl Saklanır?

Anti bakteriyel özelliklere sahip gül suyu, cildinizi nemlendirmeye yarayan doğal bir temizleyicidir. Gül suyunu yüz temizleyiciniz olarak kullanmak isterseniz, ürünü uygun şartlarda muhafaza etmeniz gerekir. Gül suyu, uygun şartlar altında muhafaza edilmediği takdirde doğal olduğu için çok çabuk bozulur. Bu yüzden uzun süreli bir kullanım planlıyorsanız, gül suyunun;  güneş ışığı, ısı ve hava gibi etmenlerle fazla temasını kesmeniz gerekir. En iyi saklama yöntemi açıldıktan sonra buzdolabında saklamaktır.

Gül Suyunun Faydaları

Gül suyu kullanmanın birçok faydası vardır. İşte o faydalardan bazıları;

Saçları Canlandırır

Gül suyu saçlar için çok faydalıdır. Bu sebeple birçok saç bakım ürünlerinin içerisinde gül suyu kullanılır. İçerisindeki faydalı bileşikler sayesinde saç kökünü besler ve güçlendirir.

Cilde İyi Gelir

İçerisindeki antioksidanlar ciltteki hücreleri hasara karşı korur. Gül suyu ile birlikte doğal özden elde edilen gül yağı da kullanmak cilt tahrişini yatıştırmada yardımcı olur. Cildin genel kalitesini iyileştirirken ağrı ve iltihabı azaltır.

Boğaz Ağrısını Dindirir

Faydasını kanıtlamak için çok fazla bilim destekli kanıt olmamasına rağmen, gül suyu halk arasında uzun yıllar boğaz ağrılarını yatıştırmak için kullanılmıştır.

Enfeksiyonları Önler Ve Tedavi Eder

Gül suyu, güçlü antiseptik özelliklere sahip olduğundan, enfeksiyonları iyileştirmek için doğal ve tıbbi tedavilerde kullanılır.

Kırışıklıkları Engeller

Gül suyunun anti bakteriyel özellikleri sivilce, cilt kızarıklığı ve şişkinliği giderme konusunda yardımcı olur. Gül suyu aynı zamanda çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltarak yaşlanmayı geciktirici bir toniktir.

Yaraları iyileştirir

Gül suyu antiseptik ve anti bakteriyel özellikleri sayesinde kesiklerin, yanıkların ve hatta yara izlerinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Sindirime İyi Gelir

Gül suyu içmek şişkinlik ve mide rahatsızlıklarını azaltmaya yardımcı olur. Safra akışını artırarak sindirimi iyileştirdiği bilinmektedir.

Stresi Giderir

Gül suyu güçlü antidepresan ve anksiyete önleyici özelliklere sahiptir. Araştırmalar, gül yapraklarının özünün, merkezi sinir sistemini rahatlatarak stresi azalttığını bulmuştur.

Baş Ağrısını Azaltır

Gül suyunun stresi azaltıcı etkileri, baş ağrısı ve migren tedavisine de yardımcı olur. Gül suyu ve gül esansiyel yağı aromaterapide baş ağrılarını tedavi etmek için kullanılır.

Siz de gül suyunun sayısız faydasından yararlanmak için en iyi gül suyuna ulaşmak isterseniz, en doğal şekilde elde edilen gül sularına yönelin.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Evdeki kötü kokular için pratik çözümler
23 10 2020 - 12:04
Kıymalı patates dolması tarifi
22 10 2020 - 12:19
Ciğerin faydaları! Ciğer sote nasıl yapılır?
21 10 2020 - 13:17
Sağlıklı yaşam için bilmeniz gereken 5 kural
20 10 2020 - 13:47
Avokado ile ne yapılır? Kolay avokadolu tarifler
19 10 2020 - 11:00
Su içmenin faydaları
16 10 2020 - 19:11
Yorum Yap