Guillain-Barré Sendromu ile Başa Çıkmanın Yolları

NAVİGASYONGuillain-Barre Sendromu Nedir?Guillain-Barre Sendromu Belirtileri Nelerdir?Guillain-Barre Sendromu Tanısı Nasıl Konur?Guillain-Barre Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır? Tüm dünya genelinde demiyelinizan nöropati yani sinir kılıfı tahribinden ileri gelen bir sorun olarak en yaygın güçsüzlük nedenlerinden biri olan Guillain-Barre sendromu, yakaladığı kişiler için gün içerisinde yer yer ağırlaşarak ciddi bir problem halini alabilir. Guillain-Barre sendromu ve bu hastalıkla nasıl başa çıkılabileceğini […]

14.10.2018 - 19:17
14.10.2018 - 20:03
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Tüm dünya genelinde demiyelinizan nöropati yani sinir kılıfı tahribinden ileri gelen bir sorun olarak en yaygın güçsüzlük nedenlerinden biri olan Guillain-Barre sendromu, yakaladığı kişiler için gün içerisinde yer yer ağırlaşarak ciddi bir problem halini alabilir. Guillain-Barre sendromu ve bu hastalıkla nasıl başa çıkılabileceğini öğrenmek için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Guillain-Barre Sendromu

Guillain-Barre Sendromu Nedir?

Kasların kuvvetini kaybetmesinden ileri gelen bir polinöropati türü olan Guillain-Barre sendromu, bilim dünyası içerisinde Landry’nin yükselen felci olarak da adlandırılmakta, gün içinde yükselebilen kas güçsüzlüğü ile kendini göstermektedir.

Otoimmün yani vücudun kendi bağışıklık sistemi mekanizmasından ileri gelen bir problem olanGuillain-Barre sendromu tedavigerektirebildiği gibi kendi kendine geçtiği de görülebilen bir hastalıktır. Bacaklarda başlayan güçsüzlük zamanla kişinin gövdesine doğru yayılır. Belirgin güçsüzlük yaratması bu hastalığın gündelik yaşamı derinden etkilemesine neden olurken, özellikle cerrahi müdahale, enfeksiyon ya da aşı gibi işlemlerin ardından belirtilerin şiddeti travmayı takiben birkaç gün artış gösterebilir.

Guillain-Barre Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Her vakada belirtiler farklı şiddette kendini göstermekle birlikte genel olarak sıralanabilecekGuillain-Barre sendromu belirtilerigenel olarak güçsüzlük hali ve hassasiyetin azalması şeklindedir.

Belirtilerin ortaya ilk çıkışından sonra hasta yaklaşık 8 hafta boyunca herhangi bir şikayeti olmaksızın yaşamına devam edebilir. Hatta ikinci yükselişe kadar yıllar geçebilir. Ancak hastalığın semptomlarını ortaya çıkarmasında uygulanan tedavi kilit önem taşımakta ve bu hastalığa yakalananların yalnızca %2’si ölümle sonuçlanan tablolar içerisinde yer almaktadır.

Guillain-Barre Sendromu

Guillain-Barre Sendromu Tanısı Nasıl Konur?

Guillain Barré sendromu belirtileri değerlendirilen kişilerin, aynı zamanda fiziki muayenesi ve klinik özgeçmişleri göz önünde bulundurularak uzmanlarca tanısı konmaktadır.

Hastalığın kişiyi nasıl ve ne derece etkilediğini daha somut şekilde tespit edebilmek adına kişiye bir dizi standart test uygulanır ve özellikle refleks kaybı durumları göz önünde bulundurulur. Oldukça hızlı bir şekilde tamamlanan bu testler hastaların ihtiyacını belirlemede büyük önem taşır.

Tanı sonrasında işinize yarayabilecekVücuttaki Ağrılarınızı Hafifleten Baskı Noktaları hakkında bilgi almanız faydalı olabilir.

Guillain-Barre Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Guillain Barré sendromu geçirenlerilk olarak hastaneye başvurmalı ve solunum kaslarının ne derece etkilendiğini görmelidir. Ölümcül boyutlara ulaşabilen solunum kası etkilenimi, semptomlar içerisinde en riskli ve en acil kontrol gerektirendir.

Guillain-Barre Sendromu

Solunum kaslarının etkileniminin ne derece ciddi bir semptom olduğu düşünülürse tedavinin de mekanik ventilasyon ve yaşam desteği gibi aşamalar içermesi normal görülecektir. Bu uygulamaların yanı sıra Guillain Barre sendromu fizik tedaviile direkt ilişki halinde olmakta, bası yarası ya da ülser gelişimini önlemek amacıyla kas odaklı bir tedavi programı uygulanmaktadır.

Ağrı ve yorgunluğa karşı iyileştici bir yöntem olarakSabah Koşusu Yapmanın Sağlık için Faydaları yazımızı okumayı unutmayın.

Herhangi bir enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak ya da komplikasyonları önlemek için hastane ortamında uygulanacak işlemler şu şekildedir:

  • Nefes takibi
  • Kalp ritmi ve diğer hareketlerin takibi
  • Tansiyon ölçümü
  • Taburculuğu hızlandırmak için gerekli görülürse plazmaferez; yani kanın bileşenlerine ayrılarak kontrolü

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim