Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Güçlü bağışıklık için 7 doğal öneri

Yaz mevsiminden sonbahara geçişte güneşin etkisini azaltmasıyla birlikte ısı değişimlerine maruz kalan metabolizma, soğuk havayla daha kolay mücadele etmek için yavaşlamaya başlar. Metabolizmanın yavaşlaması sonucu bağışıklık sistemi zayıflar, hastalıklarla mücadele edemez, kilo alımları görülebilir. Aynı zamanda havanın erken kararması ve güneşin etkisini azaltması ile yorgunluk, mutsuzluk ve depresif ruh hali oluşur.
Eklenme:
 Güçlü bağışıklık için 7 doğal öneri

Salgın hastalıkların yaşandığı bu dönemde güçlü bağışıklık sistemine her şeyden çok ihtiyacımız var. Bunu sağlayan ve hastalıklara karşı direnç oluşturan maddeleri içeriğimizde bulabilirsiniz. İşte güçlü bağışıklık için 7 doğal öneri…

Bol Su İçin

Dolaylı yoldan bağışıklık sistemini de güçlendiren su tüketimi insan sağlığı için oldukça önemlidir. Gün içerisinde en az 2- 2,5 litre su içilmesini belirten uzmanlar. Hem vücutta biriken bakterileri arındırmak hem de vücudumuzun sağlıklı çalışması için su tüketiminin şart olduğunu söylemektedir.

Probiyotik Ürünler Tüketin

En iyi ve en doğal probiyotiklerden biri olan yoğurt vücudumuz için oldukça gerekli bir besindir. Gün içerisinde tüketeceğiniz yeterli miktarda yoğurt, ev yapımı turşular ve kefir gibi probiyotik açıdan zengin besinler bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma kazanmanıza olanak sağlayacaktır.

Çinko Desteğini Unutmayın

Çinko bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli desteklerin başında gelir. Beyaz et ve deniz ürünlerinde bolca bulunan çinko içerdiği besinler sayesinde bağışıklık sistemini düzenleyerek vücutta beliren rahatsızlıklara karşı direnç kazanmanızı sağlar.

Proteinli Ürünler Tüketmeye Özen Gösterin

Vücudumuzun en önemli ihtiyaçlarından biri olan proteinler gün içerisinde büyük ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi karşılamaktadır. İnsanın hareket etmesinde ve enerjik olmasında önemli bir besin olan proteinler aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Yumurta, beyaz et ve yağsız etlerden alınan proteinleri ayrıca takviye gıdalardan da alabilirsiniz.

Sebze ve Meyve Tüketin

Güçlü bağışıklık sistemi için önemli olan A, E ve C vitamini içeren ürünleri sofranızdan eksik etmemelisiniz. Meyvelerden ve sebzelerden alınan doğal vitaminler insan vücudunu hastalıklara karşı dirençli bir hale getirir. Ayrıca vitamin takviyeleri de hastalıkların daha çabuk atlatılmasını sağlar. Vitamini sebze ve meyvelerden yeteri kadar aldığınızı düşünmüyorsanız vitamin takviyesi edinebilirsiniz.

Omega-3 Tüketin

Balığın içinde bol miktarda bulunan omega-3 insan sağlığı için oldukça önemli bir doğal besin kaynağıdır. Birçok hastalığa faydası bulunan omega – 3’ü deniz ürünlerini bolca tüketerek alabilirsiniz. Omega – 3 tüketerek bağışıklık sisteminize eşsiz bir üstü katkı sağlayacaksınız.

Sarımsak Tüketmeye Çalışın

Mucize besinlerin arasında bulunan sarımsak doğal antibiyotik olarak kabul edilen ve özellikle solunum yolu enfeksiyonlarına karşı vücuda direnç sağlayan eşsiz bir gıdadır. Hasta olmadan önce veya hastalık anında bir diş sarımsak yemek hem hastalığın etkilerini azaltır hem de vücudun direnç kazanmasını sağlar. Güçlü bağışıklık sistemi isteyenler sık sık sarımsak tüketmelidir.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Çocukları hastalıktan korumanın yolları
4 10 2020 - 09:46
Sağlıklı yaşam için sofranızdan eksik etmemeniz gereken 10 besin
29 09 2020 - 16:51
Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları
29 09 2020 - 16:37
Meyve tüketirken dikkat edilmesi gerekenler
23 09 2020 - 09:13
Evde diş beyazlatmak için doğal çözümler
22 09 2020 - 13:49
Asitli içeceklerin hiç duymadığınız zararları
20 09 2020 - 18:42
Yorum Yap