Guardian: İsrail’in Ay’a düşen uzay aracında on binlerce su ayısı vardı ve hala yaşıyor olabilirler

İngiltere'de yayımlanan ve oldukça popüler olan The Guardian gazetesinin bilim kategorisi editörü Ian Sample, İsrail'in kendi üretimi olan "Beresheet" isimli insansız uzay aracının Ay'a indirilmesi sırasında yüzeye çakılması konusunda aracın içinde on binlerce su ayısının olduğunu söyledi. Sample açıklamasında, "Ay'da yaşam bulma ihtimali arttı. Fakat bu canlılar uzaylı değil, uzay aracı Ay'a çarptığında ortaya saçılan canlılar" ifadelerini kullandı.

07.08.2019 - 19:49
08.08.2019 - 12:30
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Bilindiği gibi su ayıları her türlü ortamda yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilen canlılardır. Dünyanın en dayanıklı canlısı olarak görülen ve uzay koşullarında da hayatta kalabilen su ayıları İsrail Uzay Bilimleri tarafından Beresheet isimli uzay aracına yüklenmişti. Bu yükleme ABD merkezli Arch Foundation tarafından yapılmıştı.

Şirketin amacı başka bir gezegende yaşamsal koşulları sağlamak

Arch Mission Foundation’ın amacı, dünyanın gelecekte yaşam için gereken koşulları sağlayamaması halinde yaşanabilecek bir başka gezegen yaratmak. Örgütün kurucusu Nova Spivack “Bizim kargomuz o görevden sağ çıkan tek şey olabilir” dedi. Tardigrad ya da daha yaygın olan adıyla su ayısının 500 milyonu aşkın yıldır yaşadığı düşünülüyor. 150 derece sıcakta ve -272 derece soğukta bile hayatta kalabilen su ayıları dinazorların ortaya çıktığı ve yok olduğu zamanlarda da dünyadaydılar.

Gelişmeyi birinci sayfadan duyuran Edinburgh Üniversitesi’nden astrobiyolojist doktora öğrencisi Philippe Reekie, su ayılarının Ay’da yaşamaması için hiçbir nedenin olmadığını belirtti. Reekie, “Ay’da yaşamın önündeki ana engeller atmosfersizlik ve yüksek radyasyon ama su ayıları bu iki koşulda da hayatta kalabiliyor” dedi.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim