Grip Olmanızı Engelleyecek En Etkili 7 Yiyecek

NAVİGASYONDoğru Beslenmeyle Grip Önlenir mi?Gribi Önlemek için BalıkGribi Önlemek için NarGribi Önlemek için TurunçgillerGribi Önlemek için BaklagillerGribi Önlemek için SarımsakGribi Önlemek için IspanakGribi Önlemek için Yoğurt Her birimiz gripten korunmak için hangi yiyecekleri tercih etmemiz gerektiği konusunda az çok bilgi sahibi olabiliriz. Ancak bu yiyecekleri ne sıklıkla ve oranda tükettiğimiz konusu büyük bir soru işaretidir. Gribi […]

14.10.2018 - 19:51
14.10.2018 - 19:57
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Her birimiz gripten korunmak için hangi yiyecekleri tercih etmemiz gerektiği konusunda az çok bilgi sahibi olabiliriz. Ancak bu yiyecekleri ne sıklıkla ve oranda tükettiğimiz konusu büyük bir soru işaretidir.Gribi önleyen yiyeceklerkonusunda bilgi çeşitliliğimizi artırmaksa, bağışıklık mekanizmasını korumayı kolaylaştıracak ve bu yiyecekleri daha sık tüketmemize olanak verecektir. Gripten korunmak için hangi yiyecekleri tercih edebileceğinizi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

gribi önleyen yiyecekler

Doğru Beslenmeyle Grip Önlenir mi?

Bilim dünyasındaki adı enflüanza olan ve virüs kökenli bir solunum yolu hastalığı olan grip, yarattığı engelleyici semptomlarla gün içindeki verimi ciddi ölçüde etkileyebilir. Gripten korunmak için en temel yöntem doğru şekilde beslenmek olmakta, çünkü bünyenin hem kısa hem uzun vadede bağışıklık sistemini en iyi etkileyen kriter beslenme şekli olmaktadır.

Grip, ciddi bir hastalık olmasa da burun akıntısı, ağrı, yorgunluk gibi belirtileri bir an önce ortadan kaldırmak isteyen gribal enfeksiyonlu kişiler için beslenme konusu ön plana çıkmakta, hangi besinlerle gribi yenebileceği hakkında bilgi edinmekse kesinlikle faydalı olmaktadır.

Bağışıklığı güçlendiren gözde bir besin olarak siyah havucu keşfetmek içinSon Yılların Yükselen Yıldızı Siyah Havuç Nedir, Faydaları Nelerdir? yazımızı okumayı unutmayın.

Gribi Önlemek için Balık

Omega 3 içeriği nedeniyle bağışıklık sistemimizin en iyi dostlarından biri olan balık hafta içerisinde en az 3 porsiyon tüketildiği takdirde yalnızca bağışıklık için değil, kalp damar sağlığından beyin sağlığına kadar pek çok alanda olumlu etkilerini hissettirmektedir.

Grip ve nezlenin farkları belirgin olsa da her iki durumda da bağışıklığın önemi ön plana çıkmakta ve genel olarak bu gibi akut hastalıklarda balığın etkileri olabildiğince hızlı görülmektedir.

Solunum yolları için iyileştirici etkilere sahip olan balığın düzenli tüketilmesi halinde burun akıntısı ve göğüs ağrısı için de anında etki sağladığı gözlemlenebilir. Faydaları ile ön plana çıkan balık türleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Alabalık
  2. Morina
  3. Orkinos
  4. Ringa
  5. Sardalye
  6. Ton
  7. Somon

Gribi Önlemek için Nar

Antioksidanlar bakımından zengin bir içeriğe sahip olması nedeniylegrip için meyvelertüketerek çözüm arayanlara nar, sunulması gereken ilk seçeneklerdendir.

Folik asit, C vitamini gibi bileşenlere sahip olmasıyla gribin yanı sıra etkilediği antikor salınımı sayesinde her türlü enfeksiyonla savaşan narı dilerseniz meyve suyu şeklinde de tüketebilirsiniz.

Gribi Önlemek için Turunçgiller

gribi önleyen yiyecekler

Vücudun bağışıklık sistemini dengelemek adına en sık tercih edilen ve şüphesiz en etkili grip düşmanı olan turunçgiller, vitamin ve mineral yönünden zenginliği sayesinde ilaç kullanımına gerek kalmaksızın hastalıkları engelleyebilmektedir.

Kan içerisindeki toksik maddeler için parçalayıcı işlevi bulunan turunçgiller içerisinde özellikle portakal, greyfurt, mandalina ve misket limonu tüketimine özen göstermek gerekmektedir.

Gribi Önlemek için Baklagiller

Antioksidan bakımından zengin olmasıyla solunum yollarında tahrişe neden olan mikroorganizma ve toksik maddeleri uzaklaştıran baklagiller,hastalığa iyi gelen yiyeceklerarasında yer almakta ve enfeksiyona dayalı hastalıklarda iyileşme sürecini oldukça kısaltmaktadır.

Nohut, bezelye, siyah fasulye, soya fasulyesi ve mercimek mutfaklardan eksik edilmemesi önerilen baklagil türlerindendir.

gribi önleyen yiyecekler

Gribi Önlemek için Sarımsak

İçerisinde bulunan allisin isimli enfeksiyon önleyici bir madde sayesinde doğal antibiyotik olarak anılan sarımsak, düzenli tüketilmesi halinde birçok hastalığa karşı bizleri adeta bir zırh gibi korur.

Bu noktada önemli olan tek kural sarımsağı çiğ olarak tüketmek ve hatta etkilerini daha da artırmak ya da lezzetini değiştirerek daha çok tüketebilmek için limon suyu gibi faydalı alternatifleri değerlendirmektir.

Gribi Önlemek için Ispanak

gribi önleyen yiyecekler

Düşük kalorisi ve lezzeti nedeniyle sebze odaklı diyetler yapanların ilk tercihlerinden olan ıspanak, yalnızca kilo kaybını değil, kan değerlerini ve bu yolla bağışıklığı da güçlendirir.

Çiğ tüketilmesi adına salatalarda ya da smoothie tariflerinde kullanılması önerilen ıspanak, özellikle mevsiminde tüketildiğindenezle gribe ne iyi gelirsorusunun yanıtı olabilir.

Gribi Önlemek için Yoğurt

Gribi geçiren yiyeceklerarasında belki de en sık tercih edileni olan yoğurt, içeriğindeki prebiyotikler sayesinde faydalı bakterilerin bağırsak florasını düzenlemesini sağlar ve böylece bakteri ya da virüslerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Sindirimi düzenlemesiyle metabolik faaliyetler ve bağışıklık üzerinde eşsiz bir etki yaratan yoğurdun her gün bir porsiyon tüketilmesi pek çok beslenme uzmanının tavsiyelerindendir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim