1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Greyfurt İle Hem Yağ Yakıp Hem De Sağlığınızı Koruyabilirsiniz
Greyfurt İle Hem Yağ Yakıp Hem De Sağlığınızı Koruyabilirsiniz

Greyfurt İle Hem Yağ Yakıp Hem De Sağlığınızı Koruyabilirsiniz

A+A-

Greyfurt likopen ve beta-karoten (pembe ve kırmızı çeşitlerde) gibi sağlığı teşvik eden fitokimyasalların yanı sıra limonin gibi limonoidleri ve naringenin gibi flavonoitleri içerir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü'nün “Kanserle Mücadele Eden Yiyecekler” listesinde yeri vardır. Ayrıca, Tıbbi Gıda Dergisi'nde yayınlananlar da dahil olmak üzere birçok çalışma, greyfurdu beslenmeye eklemenin akıllıca bir seçim olduğunu ortaya koymaktadır. Günde sadece yarım greyfurt kilo verme çabalarını önemli ölçüde etkiliyor.

Greyfurdun birçok sağlık yararı, kullanım formu vardır. Tüm meyveyi tüketmenin yanı sıra greyfurt suyu, greyfurt esansiyel yağı ve greyfurt çekirdeği ekstresi sağlığınıza fayda sağlamak için kullanılabilir. Bu makalede, bir narenciye meyvesi olarak greyfurt ve meyveyi tüketerek elde edebileceğiniz greyfurdun faydalarını gözden geçireceğiz.

Greyfurt İle Hem Yağ Yakıp Hem De Sağlığınızı Koruyabilirsiniz

Greyfurdun 6 Faydası

Kilo Vermeyi Sağlar

Araştırmalar, greyfurt tüketmenin kilo kaybına büyük ölçüde fayda sağladığını ortaya koymaya devam ediyor. Anahtar, greyfurt içindeki nootkaton adı verilen organik bir bileşik tarafından aktif hale gelen görünen AMP-aktifleştirilmiş protein kinaz (AMPK) adlı bir enzim olabilir. AMPK aktive edildiğinde, örneğin metabolizmayı arttırmaya yardımcı olan, örneğin glikoz alımı gibi vücudun enerji üreten süreçlerini teşvik eder. Bu da kilo vermeyi teşvik edebilir. AMPK genellikle egzersiz sırasında kaslarda enerji için depolanmış şeker ve yağ kullanımına yardımcı olmak için aktive edilir.

Amerikan Fizyoloji-Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi'nde yayınlanan bir hayvan araştırması, nootkaton alımının “yüksek yağ ve yüksek sakaroz diyetine bağlı vücut ağırlığı artışını, karın yağ birikimini ve hiperglisemi, hiperinseminin gelişimini” ne kadar uzun zamandır azalttığını göstermiştir. Çalışma, sadece greyfurdun nootkatonunun obeziteyi önlemeye yardımcı olamayacağı aynı zamanda genel fiziksel performansı da artırabileceği sonucuna varmıştır.

Hayvan çalışmaları da greyfurt suyunun, kilo kaybı söz konusu olduğunda obezite karşıtı ilaçların etkisinin arttığını göstermiştir. Spesifik olarak, bir çalışmada greyfurt suyunu kalp krizi ve felç riskini artırdığı endişeleri nedeniyle artık bulunmayan sibutramin ile karşılaştırılmıştır. Greyfurt suyu sadece kilo kaybı için sibutraminden daha etkili değildi, aynı zamanda sibutraminin nörotransmiterleri de olumsuz yönde etkilemedi.

Hayvan çalışmaları yeterince inandırıcı değilse, kilo kaybı söz konusu olduğunda greyfurt yararlarını içeren insan çalışmaları da olmuştur. Tıbbi Gıda Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, 91 obez hastada greyfurt ve greyfurt ürünlerinin vücut ağırlığı ve metabolik sendrom üzerindeki etkisine bakıldı. Greyfurt kapsülleri ve greyfurt suyu, plasebo gruplarından daha fazla kilo kaybına neden oldu, ancak taze greyfurt kesinlikle yıldızdı. Yemeklerden önce taze greyfurdun yarısının tüketimi, iyileştirilmiş insülin direncinin yanı sıra önemli kilo kaybı ile ilişkilendirildi.

Greyfurt İle Hem Yağ Yakıp Hem De Sağlığınızı Koruyabilirsiniz

Selülit Görünümünü Azaltır

Bilinen greyfurtun faydalarından bir diğeri, selülitin giderilmesine yardımcı olma kabiliyetinin açık olmasıdır. Uluslararası Kozmetik Bilimleri Dergisi'ne göre, selülitleri azaltmak için kullanılabilecek başlıca yol greyfurt buharını solumaktır çünkü sinir sistemini yüzde 250 oranında uyarır. Bu greyfurt aromaterapisinin kafein içeren bir topikal krema ile birleştirildiği bildirildiğinde zayıflama etkisi olduğu bildiriliyor.

Greyfurt ayrıca selülitin parçalanmasına yardımcı olduğu bilinen bromelain enzimi de dahil olmak üzere önemli düzeyde anti-enflamatuar ve cilt temizleme maddeleri içerir. Selülitten nasıl kurtulacağınızı merak ediyorsanız, greyfurt ilk yardımcınız olabilir.

Kanserle Savaşır

Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü'nün verilerine göre, hücre ve hayvan çalışmaları, greyfurt tohumunun ve limoninin fitokimyasallarının, kolon, ağız, cilt, akciğer, meme ve mide kanserlerinin büyümesini azaltabildiğini göstermiştir. Çalışmalar aynı zamanda çoğalmanın sadece yavaşlamasını değil, aynı zamanda kanser hücrelerinin kendiliğinden imha edilmesinin de arttığını göstermiştir. Bu greyfurt bileşiklerinin iki yönlü bir yaklaşımla çalıştığına inanılıyor: “Enflamasyonu azaltırlar ve kanserojenleri deaktive eden enzimleri arttırırlar.”

Greyfurttaki süper başlangıçlı antioksidan olan C vitamininin serbest radikallerin neden olduğu DNA'da zararlı değişiklikleri önlediği ve kanserojen gelişimini de önlediği gösterilmiştir. Bütün bunlar greyfurdu, kanser için savaşan en etkili yiyeceklerden biri haline getiriyor.

Greyfurt İle Hem Yağ Yakıp Hem De Sağlığınızı Koruyabilirsiniz

Bağışıklığı Güçlendirir

En iyi C vitamini yiyecekleri arasında olmasıyla, greyfurt yemenin güne başlamanın sağlıklı bir yolu olduğu konusunda hemfikir olmayan bir uzman bulmakta zorlanırsınız. Kırmızı ve pembe çeşitleri özellikle bioflavonoids ile doludur ve ekstra bir bağışıklık artışı sağlar.

Çok sayıda bilimsel çalışma, tüm bağışıklık sistemi hücrelerinin, sürekli olarak yeterli miktarda C vitamini aldıklarında en üst düzeyde çalıştıklarını göstermiştir. Bu hastalık mücadele hücreleri, greyfurt gibi diyet kaynaklarından ihtiyaç duydukları C vitaminini aldıklarında, bu hayati hücreler istilacı organizmaları (hastalığa neden olanlar gibi) daha iyi tespit edip başarıyla yok edebilir. Birçok uzman, C vitamini almamanın insan vücuduna hastalık ve enfeksiyon kapma olasılığını daha fazla artıracağı konusunda hemfikirdir.

İnme Riskini Azaltır

Amerikan Kalp Birliği tarafından yapılan 2012 araştırmasına göre, özellikle kadınlarda, greyfurt ve portakal yemenin felç riskini azaltmada yararlı olduğu görülmektedir. Turunçgiller, greyfurt gibi, flavonoidler adı verilen bir grup bileşikte çok yüksektir ve bu araştırma, flavonoidlerin daha yüksek tüketiminin iskemik inme riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Çalışma 70.000 kadın denekte, greyfurt gibi narenciye meyveleriyle yüksek miktarda flavonoid tüketen kadınların, en az miktarda tüketen kadınlardan %19 daha düşük inme riski bulunduğunu tespit etti. Ek olarak, önceki bir çalışma, iskemik inme ve intraserebral kanama riskini arttırdığı sonucuna varmıştır.

Greyfurt İle Hem Yağ Yakıp Hem De Sağlığınızı Koruyabilirsiniz

Cilt Sağlığını Güzelleştirir

Fark ettiyseniz, bir yıldız maddesi olarak greyfurt içeren, piyasada çeşitli kozmetik ve cilt temizleme ürünleri bulunmaktadır. Greyfurt cilt bakım ürünlerinde kullanıldığında cildi temizleyen doğal asitler içerir. Greyfurt, cildi korumak için bir antioksidan görevi gören ve aynı zamanda cildimizin önemli bir yapı taşı olan kollajen oluşumunda şart olan C vitamini ile doludur. Kollajen üretimi, cildin genç ve kırışıksız görünmesini sağlamak açısından önemlidir.

Pembe greyfurt, cilt hücrelerinin yaşlanmasını yavaşlatır ve aynı zamanda hiperpigmentasyonu iyileştirdiği bilinen beta-karoten bakımından da zengindir. Cilt bakımı uzmanları, pembe greyfurdu güneş kaynaklı cilt hasarına ve mutasyona ve ayrıca genel olarak iltihaplanmalara karşı koruduğu bilinen likopen içeriği ile tavsiye eder. Son olarak pembe greyfurt doğal olarak gözenek temizleme maddesi içerir: salisilik asit, greyfurdu sivilce için potansiyel bir çare haline getirir.

Genel olarak, greyfurdun iç ve dış kullanımı, cildinizin sağlığı ve görünümü söz konusu olunca en etkili gıdalardan biridir.

Greyfurt İle Hem Yağ Yakıp Hem De Sağlığınızı Koruyabilirsiniz

Greyfurdun Besin Değerleri

Greyfurt, Rutaceae ailesinin bir narenciye ağacı olan greyfurt ağacından ( Citrus paradisi ) gelen yenilebilir bir meyvedir. Harvard Tıp Fakültesi'ne göre greyfurt 25'lik bir glisemik indekse sahip ve bunu en düşük glisemik meyve seçeneklerinden biri yapıyor.

Glisemik indeks üzerinde nispeten düşük kalorili bir gıda maddesi olmasının yanı sıra, greyfurt besleyici maddelerle doldurulur. Greyfurt beslenmesi meyvenin rengine bağlı olarak biraz değişebilir. Greyfurdun pembe veya kırmızı rengi, faydalı beta-karoten ve likopen içerdiği anlamına gelir.

Greyfurttaki bazı besinlerin sadece bir kısmı hakkında bir fikir vermek için, pembe veya kırmızı greyfurdun yarısı (123 gram) aşağıdakileri içerir:

 • 51.7 kalori
 • 13.1 gram karbonhidrat
 • 0.9 gram protein
 • 0.2 gram yağ
 • 2 gram lif
 • 38.4 miligram C vitamini
 • 1.415 uluslararası birim A vitamini
 • 166 miligram potasyum
 • 16 mikrogram folat
 • 0.1 miligram tiamin
 • 27.1 miligram kalsiyum
 • 0.3 miligram pantotenik asit
 • 0.1 miligram B6 vitamini
 • 11.1 miligram magnezyum

Görüldüğü gibi, kesinlikle besin açısından yoğun harika bir meyvedir, özellikle C vitamini bakımından zengindir. Greyfurtta sadece 100 kalori vardır ve günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 100'ünden fazlasını sağlar.

Greyfurt İle Hem Yağ Yakıp Hem De Sağlığınızı Koruyabilirsiniz

Greyfurt Nasıl Seçilir ve Kullanılır

Greyfurtun faydaları ile ilgileniyorsanız, yılın ocak ve şubat ayında tezgâhlarda bulabilirsiniz.  Genellikle tüm kış erişimi kolaydır.

Greyfurt dilimleri göreceli olarak lezzetlidir. Ekşi tadını sevmiyorsanız üzerine biraz bal sürerek tüketebilirsiniz.

Greyfurdu tüketmek için tarifler arıyorsanız, salataların (meyve bazlı veya tuzlu yeşil salatalar) yanı sıra smoothilere, taze meyve sularına ve hatta taze narenciye aroması patlaması yaratmak için et ve balık yemeklerine ekleyerek lezzetlerini arttırabilirsiniz.  Ayrıca ev yapımı salata soslarına ve marinelere taze greyfurt suyu ekleyebilirsiniz.

Greyfurt İle Hem Yağ Yakıp Hem De Sağlığınızı Koruyabilirsiniz

Greyfurt Tarihi ve İlginç Bilgiler

Greyfurt, “cennet narenciyesi”, ilk olarak 18. yüzyılda ortaya çıktı. “Greyfurt” adının, üzüm benzeri kümelenme büyüme düzeninden geldiği söylenir. Tarihçe, Kaptan Shaddock'un, ilk olarak şu anda sevdiğimiz doğal olarak meydana gelen pomelodan tohumlarını ekmesiyle başlıyor. En erken 19. yüzyılda, bazı Florida çiftçiler Amerika'ya greyfurt getirdi ve daha sonra o yüzyıl popüler bir ticari ürün haline geldi.

Greyfurt çekirdeği özü, greyfurt çekirdeği ve posasının karıştırılmasıyla, asitliği ve asiditeyi azaltmak için tipik olarak bitkisel gliserinle birleştirilen yüksek asitli bir sıvı halinde yapılır. Bu öz, kandida, mantar enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları ve daha fazlası dahil olmak üzere her türlü sağlık sorunu için tüketilir. Greyfurt tohumundaki enfeksiyöz istilacıları yok etme kabiliyetinden sorumlu olduğuna inanılan başlıca biyolojik bileşikler, limonoidler ve nareninen olarak bilinen polifenollerdir.

Greyfurt çekirdeğinin tohumlarını, posasını ve beyaz zarlarını yiyerek greyfurt çekirdeği ekstresinin greyfurt avantajlarını elde edebilirsiniz. Greyfurt suyunun faydaları, taze üretildiğinde artmakta ve tohum ve membranları içermektedir.

Greyfurt İle Hem Yağ Yakıp Hem De Sağlığınızı Koruyabilirsiniz

Greyfurdun Olası Yan Etkileri ve İlaç Etkileşimleri

Hâlihazırda herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, bilinen greyfurt ilaçlarıyla olan etkileşimlerini kontrol etmek çok önemlidir. Greyfurt veya greyfurt suyu ile kesinlikle birleştiremeyeceğiniz birçok ilaç var. Greyfurt tüketmenin güvenli olduğunu doğrulamak için kendi araştırmalarınızı yapmanın yanı sıra, doktorunuza da danışmanız önemlidir.

Greyfurt neden bazı ilaçlarla olumsuz veya hatta tehlikeli şekilde reaksiyon gösterebilir? İnsan vücudunda CYP3A4 enzimlerini bloke eden organik kimyasal bileşikler olan furanokumarinlerine teşekkür edebilirsiniz. Sorun, bu enzimlerin, tüm ilaçların yüzde 50'sinin parçalanması ve ortadan kaldırılması için gerekli olmasıdır. Ne yazık ki, greyfurt tüketimini etkileşimli ilaçlardan ayırmak işe yaramıyor gibi görünüyor çünkü CY enzimleri 24 saat boyunca greyfurt içtikten sonra herhangi bir biçimde bloke kalabilirler.

Bazı çalışmalar kanser hastası olan kişilerin, özellikle de meme kanseri gibi hormonal olarak hassas kanserleri olan kadınların, aşırı greyfurt ve greyfurt suyu tüketiminden kaçınmaları gerektiğini göstermiştir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer etkileşim ise greyfurt ve kafeindir. Greyfurt vücudun kafeini yok etmesini yavaşlatabilir ve bu nedenle, jitteriness ve baş ağrısı gibi yüksek dozda kafeinin aşırı doz etkilerine neden olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.